Międzynarodowy Dzień Jazzu – Jazz Jam Session „Okolice jazzu” – relacja

30 kwietnia 2019

Ostatniego dnia kwietnia co roku świętujemy Międzynarodowy Dzień Jazzu. Nie inaczej było tym razem! 30 kwietnia w Sali Studio Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zorganizowano Jazz Jam Session „Okolice jazzu”.

Spotkanie z improwizowaną muzyką jazzową było okazją do wysłuchania muzyków z Kalisza i okolic. Zabrzmiały tradycyjne jazzowe standardy oraz tematy jazzu elektrycznego inspirowane muzyką Herbiego Hancocka i Chick Corea.

Improwizacja na najwyższym poziomie była możliwa dzięki muzykom Accorinet Klezmer Band, Traditional Dixieland Jazz Band, Filharmonii Kaliskiej, Big Band Turek, School Jazz Messengers, Big Band Powiatu Ostrowskiego czy gościa specjalnego – Michała Baranowski (Akademia Muzyczna, Poznań). Starzy mistrzowie ponieśli się młodzieńczej wolności, tak doskonale wpisanej w ideę Jam Session, a młodzi wirtuozi wykazywali się mistrzowskim wyczuciem muzyki i razem tworzyli trzygodzinny spektakl dla publiki.

Ciężko jednak było wyczuć, czy publiczność przyszła posłuchać Jazzu, czy go zagrać – co chwila następował nieoczekiwany zwrot akcji i muzycy zamieniali się ze swoimi kolegami z widowni! Kto gra, kto słucha, czy osoba siedząca obok nie wstanie za chwilę, by zaczarować nas swoimi dźwiękami?  Takie rzeczy tylko w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu!

Pamiętajmy, że ustanowienie „Dnia Jazzu” – według UNESCO – ma wyrobić wrażliwość społeczności międzynarodowych na muzykę jazzową, zainteresować jej korzeniami, nurtami, jak też znaczeniem tego gatunku muzyki jako ważnego środka komunikacji społecznej i dialogu między kulturami. Muzyka ta bowiem odegrała swoją rolę w walce o prawa człowieka oraz w eliminowaniu dyskryminacji społecznych. Inicjatywa ustanowienia Międzynarodowego Dnia Jazzu pochodzi od pianisty i Ambasadora Dobrej Woli UNESCO, Herbiego Hancocka, którego kompozycje także wybrzmiały w Kaliszu.