Misterium Męki Pańskiej 2019 – relacja

23 kwietnia 2019

Przygotowywane przez Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu Misterium Męki Pańskiej, weszło już do tradycji obchodów Wielkiego Tygodnia w regionie. W tym roku zawitało do miejscowości Niedźwiedź w powiecie ostrzeszowskim.

Plenerowe widowisko pt. Męka i śmierć Pana naszego Jezusa Chrystusa prezentowane jest od 21. lat w okresie poprzedzającym Wielki Tydzień, w Kaliszu i w wielu miejscowościach regionu. W tym roku, w Niedzielę Palmową, 14 kwietnia  o godz. 20.00 zawitało do Niedźwiedzia w powiecie ostrzeszowskim przed kościół pw. św. Anny.

Warto wiedzieć, że w misteryjnym widowisku biorą udział aktorzy – amatorzy, którzy od wielu lat wcielają się z powodzeniem w role Apostołów, kapłanów Sanhedrynu, żołnierzy, kobiet jerozolimskich, a przede wszystkim w role najważniejszych postaci dramatu – Jezusa, Piotra Apostoła, Piłata i Kajfasza. Tradycyjnie też udział w Misterium bierze Straż Rzymska z kaliskiej Katedry. W okresie poprzedzającym Wielki Tydzień wato było wziąć udział w Misterium, w zadumie i refleksji nad życiem, śmiercią i tajemnicą Zmartwychwstania przygotować się do nadchodzących Świąt Wielkanocy. Choć Święta są już za nami, niech te wartości żyją  w nas także na codzień.

Kilka dni wcześniej, Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu wydało obszerny album obrazujący przedstawianie Misterium Męki Pańskiej w latach 1998–2018. Warto zapoznać się z treścią konferencji prasowej na ten temat:

    

Misterium współorganizowali: Wielkopolska Izba Rolnicza w Poznaniu i Parafia pw. św. Anny w Niedźwiedziu.