Dwie III nagrody w Kazimierzu nad Wisłą…

26 czerwca 2017
Lech Owczarek z Doruchowa

Lech Owczarek z Doruchowa

W niedzielę 25 czerwca 2017 zakończył się trwający od czwartku 51. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą. Południową Wielkopolskę reprezentowały dwa zespoły śpiewacze, dwie kapele i solista śpiewak. I właśnie występujący pierwszy raz na kazimierskiej scenie Lech Owczarek z Doruchowa w powiecie ostrzeszowskim został doceniony przez jury 3. nagrodą w kategorii solistów śpiewaków. Także po raz pierwszy na tym festiwalu Kapela Gołoborze z Kamińska k. Poznania – grająca muzykę znad Prosny od muzyka Leona Lewandowskiego z Jagodzińca, zdobywcy wielu nagród, m.in. w Kazimierzu – otrzymała III nagrodę w kategorii folklor – kontynuacja.

 

Pan Leszek Owczarek od kilkunastu lat śpiewa w zespole „Doruchowianie”, ale także – namówiony przez żonę – jako solista. Tradycje śpiewania wyniósł z domu rodzinnego. Stamtąd pamięta zaśpiewane właśnie na Festiwalu przyśpiewki czy piosenki „Siedzi dudek na stodole” i „Na raczyńskim polu…”.

Kapela Gołoborze

Kapela Gołoborze

Kapela Gołoborze działa w okolicach Poznania, ale gra muzykę do tańca z różnych regionów muzycznych. Na Festiwalu w Kazimierzu zagrała wiązankę owijoków od Leona Lewandowskiego z Jagodzińca, polkę Poszedłem ja do stodoły groch młócić i oberka. Młodzi muzycy grają w składzie skrzypce Mateusz Raszewski, Marcin Małecki basy kaliskie i Piotr Rogaliński baraban i bęben obręczowy. W sobotnią noc kapela grała do tańca melodie znad Prosny i nie tylko w Klubie Festiwalowym „Tyndyryndy”.

Na Festiwalu zaśpiewały również „nasze” „Dąbrowianki” spod Jarocina i „Kobierzanki” z Kobierna koło Krotoszyna. Zagrał dwuosobowy skład Kapeli „Tursko” z pleszewskiego.

Dąbrowianki

Dąbrowianki

Wszyscy artyści pokazali się świetnie na scenie, przed szacownym jury i publicznością z całej Polski i z zagranicy, prezentując bardzo dobry repertuar i piękne tradycje subregionu kaliskiego. Wykonawcy ci zajęli pierwsze miejsca podczas ostatniego przeglądu zespołów ludowych Biesiada Folkloru Ziemi Kaliskiej w Brzezinach.

Na Targach Sztuki Ludowej swoje prace prezentowała Eugenia Wieczorek, koronczarka frywolitkarka z Jarocina, laureatka nagrody im. Kolberga i prezes wielkopolskiego oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych, doceniona na kazimierskiej scenie dyplomem honorowym od ministra kultury.

Kobierzanki

Kobierzanki

Artyści z naszego regionu grają, śpiewają i zdobywają laury na kazimierskim Festiwalu od lat siedemdziesiątych XX wieku. Ostatnie nagrody zdobyli w 2013 roku Kapela „Brzeziny” i skrzypek Leon Lewandowski, w 2012 dudziarz Artur Witczak, a w 2009 „Kobierzanki”, które wystąpiły teraz w Kazimierzu po raz kolejny. Dla wszystkich artystów tradycyjnych sam występ na ogólnopolskiej scenie, wśród najlepszych, jest wyróżnieniem i niezapomnianym przeżyciem.

Do Kazimierza wszyscy artyści zostali delegowani przez Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, a swój pobyt zawdzięczają własnym gminom i prywatnej kiesie. Artystami opiekowała się Anna Gałczyńska z CKiS w Kaliszu.

Kapela Tursko

Kapela Tursko