Nagrody dla dudziarza, śpiewaków i grup śpiewaczych z Południowej Wielkopolski na 57. Sabałowych Bajaniach

18 lipca 2023

W tegorocznym 57. Ogólnopolskim Konkursie Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej wzięli udział artyści ludowi z Południowej Wielkopolski. Zdobyli trzy nagrody i dwa wyróżnienia wśród 179 wykonawców z dziesięciu województw. Wśród występujących znaleźli się: muzyk ludowy, trzy grupy śpiewacze i czworo solistów z powiatów jarocińskiego, kaliskiego, krotoszyńskiego i ostrzeszowskiego. Nagrodzeni zostali także artyści ze Zbąszynia w Wielkopolsce.

 

Fryderyk Jankowski z Jarocina

Fryderyk Jankowski z Jarocina

Najwyższe I miejsce razem z Dużą Spinką Góralską otrzymał Fryderyk Jankowski z Jarocina OGLĄDAJ. Młody 18-letni instrumentalista zagrał na dudach wielkopolskich i na sieszenkach, instrumencie pasterskim. Fryderyk związany jest z muzyką tradycyjną od dzieciństwa. Należy do kapeli Zespołu „Snutki” z Potarzycy, a uczy się dudziarstwa w „Kuźni Tradycji” w Poznaniu u Piotra Góreckiego. Sam także zbudował swoje instrumenty, uczestnicząc dwa lata temu w warsztatach z mistrzem Andrzejem Mendlewskim ze Stęszewa.

Wśród śpiewaków – II miejsce zajęła Agnieszka Jędrkowiak z Kobierna k. Krotoszyna OGLĄDAJ, pierwszy raz śpiewająca w Bukowinie. Lech Owczarek z Doruchowa k. Ostrzeszowa został w tym roku wyróżniony OGLĄDAJ. – Przyjeżdżam tu od kilku lat i za każdym razem dobrze się tu czuję. Więcej takiej integracji i wspólnych spotkań. – Pan Leszek już dwukrotnie zdobył w Bukowinie Tatrzańskiej 3. miejsca. W konkursie śpiewu grupowego zostały zauważone dwa nasze żeńskie zespoły śpiewacze.

Kobierzanki

Kobierzanki

„Kobierzanki” spod Krotoszyna zdobyły III miejsce OGLĄDAJ. Jesteśmy szczęśliwe i bardzo wzruszone – mówiła Helena Horyza, jedna z Kobierzanek. „Koźminiacy” z podkaliskiego Koźminka zaśpiewały na Sabałowych Bajaniach już drugi rok z rzędu i kolejny raz otrzymały wyróżnienie OGLĄDAJ. Grupę przygotowała Brygida Olszewska. Powiaty kaliski i krotoszyński obfitują w śpiewaczki ludowe. Działa tu dwanaście takich grup oraz drugie tyle śpiewaków kultywujących tradycje ludowe.

Agnieszka Jędrkowiak z Kobierna

Agnieszka Jędrkowiak z Kobierna

W 57. Sabałowych Bajaniach wzięły także udział po raz pierwszy śpiewaczki z Zespołu Śpiewaczego „Biadkowianki” z krotoszyńskich Biadek OGLĄDAJ oraz dwie solistki Monika Kaszuba OGLĄDAJ i Elżbieta Weigt z Biadek OGLĄDAJ. Konkurs trwał od 12 do 16 lipca i oprócz występów oferował publiczności bogaty program: paradę z górali na koniach na rozpoczęcie, koncerty muzyki góralskiej i folkowej czy wystawę twórczości ludowej. Uroczyste zakończenie Sabałowych Bajań oraz wręczenie dyplomów i nagród odbyło się w niedzielne popołudnie w pięknym góralskim Domu Ludowym – Bukowiańskim Centrum Kultury.

Więcej zdjęć i nagrania występów na www.sabalowebajania.pl

Live

Piątkowe przesłuchania cz. 2

Piątkowe przesłuchania cz. 1

Czwartkowe przesłuchania cz. 1

 

PROTOKÓŁ

– Festiwal w Bukowinie ujął mnie dobrą atmosferą wśród uczestników i organizatorów. Gospodarze są bardzo mili, otwarci i gościnni. Podczas konkursu panował porządek, a jednocześnie nie było napięcia – opowiada Anna Gałczyńska. – Zespoły i soliści z naszego regionu zaczęli jeździć na Sabałowe Bajania w ciągu ostatnich lat i są bardzo zadowoleni. Oprócz konkursu organizowanych jest wiele imprez towarzyszących – koncerty, zabawy, wystawy. I oczywiście na każdym kroku obecna jest gwara. W ten sposób artyści ludowi mogą się lepiej poznawać i integrować – dodała propagatorka folkloru”.

Sabałowe Bajania 2023

Sabałowe Bajania 2023

 

Anna Gałczyńska