Noc Kultury 2018 – fotorelacja

11 czerwca 2018
Karolina Stankiewicz

Karolina Stankiewicz

W ramach tegorocznej Nocy Kultury kaliskie Centrum Kultury i Sztuki umożliwiło spotkanie z trzema artystycznymi wydarzeniami: recitalem Karoliny Stankiewicz, tanecznym spektaklem Teatru Tańca SZAFA oraz filmem „Photon” Normana Leto.

Kaliszanka Karolina Stankiewicz mimo młodego wieku już od lat konsekwentnie wytycza swoją artystyczną ścieżkę. Niebiosa talentu jej nie poskąpiły, więc sama komponuje, pisze teksty, gra na fortepianie i śpiewa. Córka znanego i uznanego kompozytora, Fryderyka Stankiewicza, przygotowała specjalnie z okazji Nocy Kultury recital zatytułowany „Możliwie najciszej”. W jego tytule w zasadzie kryje się idea tego przedsięwzięcia, bowiem wieczór wypełniły śpiewane lirycznie i kameralnie piosenki utrzymane w poetyce soft jazzu, swingu i bossa novy. To była wyjątkowa okazja, aby posłuchać najnowszych propozycji Karoliny, bo jedna z nich powstała zaledwie dwa tygodnie temu, a inna – nawet dwa dni temu. Nastrojowy śpiew Karoliny, delikatne dźwięki fortepianu i migocące światło świec złożyły się na wyjątkowy wieczór pełen subtelnych emocji.

Teatr Tańca SZAFA

Teatr Tańca SZAFA

Z Sali Studio widzowie przeszli na tereny dawnych kortów Centrum, gdzie w warunkach plenerowych swój spektakl pokazał kaliski Teatr Tańca SZAFA. Zespół kierowany przez Jakuba Zakrzewskiego pokazał interesującą adaptację „Mistrza i Małgorzaty” Michaiła Bułhakowa. Wybrawszy kilka postaci z wielowątkowej powieści rosyjskiego pisarza i znaczące cytaty oraz znalazłszy ciekawy choreograficzny ekwiwalent dla skomplikowanych relacji pomiędzy bohaterami oraz relacji bohaterów ze światem twórcy tanecznego spektaklu stworzyli głębokie studium zdrady ideałów, molarności, a także prawa człowieka do wolnej myśli i nieprzymuszonych czynów. Dzięki pełnym emocji tańcom interpretacja jest jeszcze bardziej migotliwa niż w przypadku literackiego źródła inspiracji.

Znaleźli się prawdziwi smakosze nocnej oferty CKiS, bowiem jeszcze o 22.00 – dzięki współpracy z Galerią Sztuki im. Jana Tarasina – w sali kinowej pokażemy film „Photon” Normana Leto, będący swoistym podsumowaniem ludzkiej wiedzy na temat życia i ewolucji w formie wizualizacji, których autorem jest jeden z najbardziej oryginalnych twórców młodego pokolenia. Seans był swoistym preludium do wielkiego spotkania z artystą, które galeria przy placu św. Józefa szykuje na piątek, 15 czerwca.