Po Estradzie Folkloru w Doruchowie

4 sierpnia 2021
Doruchowianie grupa żeńska

Doruchowianie grupa żeńska

Druga z trzech Estrad Folkloru 2021 odbyła się w pierwszą niedzielę sierpnia w Doruchowie koło Ostrzeszowa. Były pieśni tradycyjne, tańce i muzyka na żywo. Mimo bardzo deszczowej pogody – artyści ludowi z różnych powiatów południa Wielkopolski ściągnęli widzów, wzruszali się i bawili przy dźwiękach wiejskiej kultury ludowej i tradycyjnej.

W Doruchowie na scenie plenerowej przy Gminnym Ośrodku Kultury wystąpiły zespoły śpiewacze: gospodarze miejsca, grupy żeńska i męska „Doruchowianie” pod kierunkiem Sary Rainer i solista Lech Owczarek z Doruchowa, „Biadkowianki”, „Lutogniewiacy” i „Łagiewniczanie” z okolic Krotoszyna, a także kaliskie „Kalina” z Blizanowa, „Korzeniewianki”, „Koźminiacy” i „Liskowianie”.

Lech Owczarek

Do tańca zagrały Kapela „Brzeziny” i Kapela z Blizanowa. Zespół Tańca Ludowego „Głogowianie” spod Raszkowa zaprezentował – mimo niesprzyjającej pogody –obrzęd dożynkowy. Zabawę ludową w ramach cyklu Tańce blisko ziemi poprowadziła Kapela z Kociny. Była wspólna zabawa – pomiędzy strugami deszczu – w chodzonym, wiwacie, polkach i oberkach.

Na targach sztuki ludowej prezentowały się twórczynie z regionu. Jolanta Łukaszewska pokazywała serwety i inne dzieła ze snutki golińskiej, Danuta Wróbel też z Goliny – bieliznę pościelową z zdobioną haftem angielskim, Donata Kaczocha z Głogowy prezentowała ozdoby z koronki frywolitki, a Anna Rospondek z Kociny – z koronki czółenkowej, z haftu nasnuwanego i wyszywane makatki.

Targi sztuki ludowej

Targi sztuki ludowej

Estrada Folkloru to ludowe imprezy plenerowe organizowane od blisko pięćdziesięciu lat na terenie Południowej Wielkopolski. Plakat Estrad Folkloru 2021 zaprojektował Krzysztof Rospondek. Imprezę prowadziła Małgorzata Godorowska. Scenografię przygotował Tomasz Sadło, a oprawę akustyczną zapewnił akustyk i ekipa techniczna CKiS. Estradę Folkloru zorganizowali Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu i Anna Gałczyńska animatorka kultury tradycyjnej oraz Gminny Ośrodek Kultury w Doruchowie z dyrektorem Ryszardem Mazurem na czele przy wsparciu KGW w Doruchowie.

Partner medialny: radioCENTRUM_106.4

Tańce blisko ziemi – Małgorzata Godorowska i Dyrektor GOK Ryszard Mazur

Więcej zdjęć: FB CKiS w Kaliszu Fot. Karolina Bazan

Anna Gałczyńska


Estrady Folkloru 2021 odbywają się w ramach zadania Melodie stamtąd. Festiwal, Estrady Folkloru i warsztaty Ziemi Kaliskiej dofinansowanego ze środków Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.