Potańcówka na ludowo w Kaliszu – fotorelacja

3 grudnia 2018

W minioną sobotę, która w kaliskim CKiS wypełniona była m.in. warsztatami tańca ludowego dla nauczycieli, wieczorem odbyła się kolejna potańcówka w ramach cyklu „Tańce blisko ziemi”. W Sali Studio można było się zabawić, tańcząc w rytm tradycyjnej muzyki granej na żywo i przy okazji nauczyć najważniejszych tańców wielkopolskich. 

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, nawiązując do swoich długoletnich tradycji popularyzowania kultury ludowej zorganizowało już po raz trzynasty „Warsztaty folklorystyczne dla nauczycieli i instruktorów dziecięcych zespołów ludowych”. Poprowadzili je specjaliści z zakresu tańca ludowego i kultury tradycyjnej – Piotr Kulka, choreograf, folklorysta i kierownik Zespołu „Wielkopolanie” z Poznania oraz Krzysztof Rospondek, skrzypek ludowy, kierownik Kapeli i Zespołu z Kociny i budowniczy instrumentów. Zakres tematyczny zajęć dostosowany był do poziomu dzieci w przedszkolach i szkołach podstawowych.

Warsztaty dla pedagogów skończyły się jednak o 16.00, a dwie i pół godziny później ruszyła zabawa, do której mógł przyłączyć się każdy, kto chciał poszaleć w takt granej na żywo muzyki ludowej z naszego regionu. Wspólna zabawa obejmowała naukę m.in. wiwatu, chodzonego, oberka, polki i walcerka. Do tańca grała Kapela z Kociny działająca w Południowej Wielkopolsce, której liderem jest Krzysztof Rospondek. On sam grał na skrzypcach, a jego żona na bębnie obręczowym. Towarzyszył im na basach Jerzy Śpigel. Wspólne zabawy animowała Anna Rospondek i Anna Gałczyńska (CKiS). Towarzyszące uczestnikom potańcówki jedynie przez pierwszych kilkanaście minut onieśmielenie dość szybko ustąpiło chęci zabawy, a tańce stawały się coraz bardziej dynamiczne i choreograficznie skomplikowane. Nikt jednak nie rezygnował z kolejnych tanecznych wyzwań, bo dźwięki kapeli nie pozwalały na choćby chwilowy odpoczynek. Na parkiecie można było spotkać całkowitych debiutantów, którzy być może naprawdę po raz pierwszy mogli na własnym ciele spróbować, ile energii wymaga taniec ludowy, a także wiele osób, które odpowiadają na każde taneczne zaproszenie kaliskiego Centrum Kultury i Sztuki, dlatego koordynująca całą zabawę Anna Rospondek do wielu osób zwracała się po imieniu. To oznacza, że dzięki zaledwie kilku spotkaniom już się zebrała dość liczna taneczna społeczność gotowa do poznawania wielkopolskiej tradycji ludowej.


Warsztaty i potańcówka odbyły się w ramach projektu Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu pn. „Grajcie skrzypce, grajcie basy. Dokumentacja i popularyzacja ludowych tradycji muzycznych Ziemi Kaliskiej” realizowanego z udziałem środków z MKiDN oraz z Województwa Wielkopolskiego.