Regionalne Spotkania Taneczne „Tylko Dance ma sens” – fotorelacja

9 kwietnia 2017

wyrozniajaceW przeglądzie organizowanym  wspólnie przez Młodzieżowy Dom Kultury oraz Centrum Kultury i Sztuki wzięło udział 67 zespołów, które zaprezentowały się w trzech grupach wiekowych bez podziału na kategorie taneczne. „Choć z założenia Spotkania nie mają charakteru konkursu, to doświadczenie nauczyło nas, że warto wykorzystać mobilizujący pierwiastek rywalizacji” – powiedziała Beata Paszak, dyrektor MDK.

W tym roku trudnego zadania oceny wszystkich występów podjęły się:
Marlena Bełdzikowska – absolwentka wydziału choreografii Akademii Muzycznej w Łodzi, instruktor tańca współczesnego, twórca ruchu scenicznego w teatrach dramatycznych
Barbara Juszczak  – instruktor tańca, współprowadząca Teatr Pieśni i Tańca PATRIMONIUM MDK
Anita Janus – absolwentka wydziału choreografii Akademii Muzycznej w Łodzi, tancerka, specjalizująca się w formach: streetdance, hip hop i house

Powołana przez organizatorów loża obserwatorów przyznała STATUETKI SPOTKAŃ:
tylko-dance-ma-sens...-wyniki![10]w kategorii wiekowej 6-11 lat
NAGRODY (równorzędne)
Grupa Baletowa FANTAZJA (Wariacja Baletowa Coppelia) z MDK w Ostrowie Wlkp.
Zespół REBELS SQUAD KIDS z Fabryki Tańca Różańscy w Kaliszu
Zespół PRZYBIJ PIONE z Jarocina
WYRÓŻNIENIA
Zespół PO KOKARDĘ Show Dance Krotoszyn
Zespół FRAJDA ANCYMONKI z Frajda Studio Tańca w Pleszewie
Grupa Baletowa JETE z MDK w Ostrowie Wlkp.

17799031_769555513214356_4135262321395580101_nw kategorii wiekowej 12-15 lat
NAGRODY (równorzędne)
MARTYNA SOBIERAJ z Grupy Baletowej Fantazja MDK w Ostrowie Wlkp.
Zespół REBELS FACTORY z Fabryki Tańca Różańscy w Kaliszu
Zespół KOŹMIN CREW z Gminnego Zespołu Instytucji Kultury w Koźminie Wlkp.

WYRÓŻNIENIA
WERONIKA STEFANIAK z Centrum Aktywności Fizycznej w Ostrowie Wlkp.
Zespół CZAISZ?! z Ostrów Dance Academy
w kategorii wiekowej powyżej 15 lat

NAGRODY (równorzędne)
Zespół REBELS SQUAD z Fabryki Tańca Różańscy w Kaliszu
Zespół SHAKIN’ CREW z Fabryki Tańca Różańscy w Kaliszu
MARTYNA KONOWALSKA z Teatru Tańca Stworzenie Ostrowskiego Centrum Kultury

WYRÓŻNIENIA
Zespół OKEY CREW z Jarocina

Lista nagrodzonych uwidacznia między innymi, że w tym momencie do najaktywniejszych szkół tanecznych prezentujących dobry poziom należy niewątpliwe Fabryka Tańca Różańscy z Kalisza. Z łatwością zauważyć można także, że jakościowo i liczebnie znakomicie wypadł Ostrów Wielkopolski.

17861660_769555259881048_3313296689458496813_nO komentarz „Tylko dance ma sens” poprosiliśmy Marlenę Bełdzikowską, choreograf z Poznania, która pełniła rolę przewodniczącej jury:
„Przede wszystkim zaskoczyła mnie ilość zespołów – było ich znacznie więcej niż w zeszłym roku. To dla nas sygnał, że środowisko jest coraz bogatsze, aktywniejsze, ale także, że festiwal ma coraz większe znaczenie. Wyraźnie zauważam, że jest coraz więcej zespołów, które mają coś ważnego do przekazania, że pracują i chcą się pokazać. To jest bardzo dobra Informacja. Gdybym miała wskazać coś, co mniej pozytywnie mnie zaskoczyło, to chyba – w porównaniu do lat poprzednich – więcej smutku na scenie. Zaczęłam się zastanawiać, skąd się to bierze. Taki moment? Moda? Odnoszę wrażenie, że duży wpływ na to ma nastrój choreografów, opiekunów, który chyba nie do końca idzie w parze z emocjami młodych tancerzy i sprawia im trudności w ekspresji. Nawet hip-hop, który pojawił się w wielu odsłonach momentami był zaskakująco minorowy, by nie rzec mroczny. A warsztatowo? Poziom był zróżnicowany. Sporo było grup starszych, które mają już wypracowane jakości i dużo tez młodszych, które jeszcze muszą popracować nad techniką, natomiast  przyjemnością było obserwować zapał sceniczny jednych i drugich. Było kilka naprawdę bardzo udanych choreografii”.

Zdj. Aleksander Kuciński i Janusz Lewandowski (MDK)

Protokół Dance 2017