Tegoroczny wieniec dożynkowy to majstersztyk

29 sierpnia 2023
Wieniec 2023

Tak pięknie i okazale prezentuje się tegoroczny wieniec dożynkowy wykonany dla Województwa Wielkopolskiego.

Wieniec, jak co roku, przygotowywany jest przez artystę ludowego Piotra Barańczaka, który pracę swoją dzieli ze swoją żoną, rodziną i sąsiadami, mieszkańcami wsi Trzemeszno koło Rozdrażewa w powiecie krotoszyńskim.

To już dwunasty wieniec dożynkowy przygotowywany przez Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu dla Samorządu Województwa.
Tegoroczna kompozycja wraz z Grupą Wieńcową z Zespołu Tańca Ludowego „Głogowianie” z powiatu ostrowskiego i Kapelą Dudziarską „Snutki” z Potarzycy k. Jarocina będzie uczestniczyć we wrześniowych Dożynkach Prezydenckich, które po raz czwarty odbędą się w Warszawie.

Wieniec dożynkowy ma formę korony o kulistej podstawie i łączących się u szczytu sześciu ramionach, zwieńczonych wiechą z kłosami pszenicy, kwiatów zatrwiana oraz owoców lnu i jarzębiny.
Ramiona wieńca wykonane są z wiązanych kłosów pszenicy włochatej – na zewnątrz, oraz owsa – od środka. Stanowią zewnętrzną oprawę wieńca, którego środek tworzy poszycie zwieńczone plecionymi ze słomki ramionami, zawiniętymi w kształt „serca”.

Od podstawy wieńca – ozdobionej żytem, lnem i kwiatami – wychodzi poszycie szyte z całej długości słomy żytniej łączonej sznurkami. Kulistą wewnętrzną koronę z plecionych ośmiu ramion wieńczy krzyż z prasowanej słomki.

Wielkopolski wieniec dożynkowy został zaprezentowany na 22. Wojewódzko-Diecezjalnych Dożynkach Wielkopolskich, które odbyły się 27 sierpnia 2023 w Pleszewie. Wydarzenie odbyło się po kilkuletniej przerwie spowodowanej pandemią. W czasie Dożynek odbył się m.in. konkurs na najładniejszy wieniec z dekanatów i powiatów wielkopolskich. Zwyciężył wieniec z Powiatu Konińskiego zyskując nagrodę Marszałka Województwa. Drugą nagrodę od Starosty Pleszewskiego dostał wieniec z Dekanatu Stawiszyńskiego. Burmistrz Pleszewa przyznał trzecie miejsce, które przypadło dziełu z Powiatu Grodziskiego. W konkursie zaprezentowano blisko pięćdziesiąt słomianych dzieł sztuki.
Zdjęcia i opracowanie: Anna Gałczyńska