„W każdym filmie można się przejrzeć” – powiedział Tomasz Raczek

20 czerwca 2023

„W każdym filmie można się przejrzeć” – powiedział Tomasz Raczek podczas spotkania z widzami Kina Centrum.

 

W sobotę 17-go czerwca w Sali kinowej Kina Centrum odbyło się niezwykle interesujące spotkanie z polskim krytykiem filmowym Tomaszem Raczkiem.

Spotkanie było wstępem do maratonu filmów Jima Jarmusha, które można było obejrzeć tego samego dnia.

– Film, w co ja bardzo wierzę, jest rodzajem kinoterapii, czy chcemy tego czy nie. Przychodząc na film czasem nam się wydaje, że przychodzimy tylko dlatego, żeby przeżyć jakąś przygodę, czy po prostu pośmiać się na komedii. I nieświadomie, gdzie może przyszliśmy tylko w celu rozrywkowym, poddajemy się kinoterapii, czyli takiej ukrytej psychoterapii – powiedział Tomasz Raczek.

Jak twierdzi krytyk filmowy, wielu widzów nie jest świadomych tego, że film, który jest wyświetlany na ekranie, który wszyscy oglądamy to tylko 50 % filmu. Natomiast drugie 50% tego filmu wyświetlane jest na psychice każdego z widzów.

– Różnimy się, co jest największą zaletą ludzkości. Różnimy się zestawem filmów, które już wcześniej oglądaliśmy i książek, które czytaliśmy. A skoro jesteśmy różni, to także w różny sposób dostrzegamy to co jest wyświetlane na ekranie – mówił Tomasz Raczek. – Nasz umysł koncentruje się na tych bodźcach, które intuicyjnie odbieramy jako najważniejsze, które wychwytujemy. A wychwytujemy te, które są dla nas najważniejsze, czyli odnoszą się do czegoś co porusza naszą wrażliwość, wyobraźnię, co powoduje, że się wzruszamy albo boimy.

 

Tomasz Raczek – krytyk filmowy i youtuber, redaktor naczelny Magazynu Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich, autor audycji RACZEK MOVIE w Radiu Nowy Świat i nagrodzonego KREATURĄ 2022 podcastu THE ORIGINALS.

Wcześniej kierownik literacki Zespołu Filmowego „Oko”, redaktor naczelny polskiej edycji PLAYBOYA i miesięcznika FILM, dyrektor kanałów telewizyjnych nfilmHD oraz wicedyrektor TVP2.

Razem z Zygmuntem Kałużyńskim stworzył nadawany przez kilkanaście lat cykl filmowy „Perły z lamusa” w TVP2. Autor 15 książek o filmie i telewizji oraz 3 albumów płytowych z muzyką filmową. Laureat Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego, Wiktora, Nagrody PISF za popularyzowanie filmu w telewizji oraz właściciel tytułu „Mistrz Mowy Polskiej”.