Warsztaty ozdób tradycyjnych – fotorelacja

19 grudnia 2023

Warsztaty tradycyjnych ozdób świątecznych

 

Warsztaty ozdób świątecznych

Warsztaty ozdób świątecznych

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zorganizowało w okresie przedświątecznym Warsztaty tradycyjnych ozdób świątecznych. Zajęcia odbywały się dwukrotnie w soboty 2 i 16 grudnia 2023 w CKiS w Kaliszu. Prowadziła je Honorata Majorowicz-Dahlke, twórczyni ludowa z Kalisza. Uczestnicy warsztatów – ponad czterdziestu śmiałków, dzieci i dorosłych – rysowali i wycinali z papieru, z bibuły, a następnie składali i kleili ozdoby świąteczne. Wykonali własnoręcznie: gwiazdki, bombki, łańcuchy z papieru i naturalnej słomki, koszyczki i figurki zwierząt, którymi ozdobią domowe choinki.

Warsztaty ozdób świątecznych

OGLĄDAJ

Warsztaty ozdób świątecznych - Honorata Majorowicz-Dahlke

Warsztaty ozdób świątecznych – Honorata Majorowicz-Dahlke

Pani Honorata Majorowicz-Dahlke od kilkudziesięciu lat tworzy tradycyjne ozdoby świąteczne, kontynuując tradycje rodzinne (jest córką twórczyni Jolanty Majorowicz). Swoje prace wykonuje z niezwykłą precyzją i starannością, z dużą dbałością o dobór kolorów i detale. Wykonane przez nią papierowe ozdoby znajdują się w zbiorach Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach oraz w Russowie. Uczestniczy w konkursach i w targach sztuki ludowej w Wielkopolsce oraz w Lublinie, w Warszawie i w Kazimierzu Dolnym. Pełni funkcję wiceprezeski wielkopolskiego oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Warsztaty ozdób świątecznych

Warsztaty ozdób świątecznych

Warsztaty ozdób świątecznych

Warsztaty ozdób świątecznych

 

W Encyklopedii Staropolskiej Zygmunt Gloger opisywał, że zwyczaj ubierania na Boże Narodzenie zielonego drzewka dla dzieci przyjął się w Warszawie od Niemców na przełomie XVIII i XIX wieku jako forma zachodniej mody. Był praktykowany najpierw przez arystokrację, później trafił do polskich dworów i domów mieszczańskich. W wiejskich chatach Wielkopolski zwyczaj ten pojawił się dopiero w końcu XIX wieku. Jeszcze w okresie dwudziestolecia międzywojennego nie był tak popularny we wszystkich regionach kraju. Choinka wyparła wcześniejsze wigilijne przybrania w formie zawieszanego u pułapu wierzchołka sosny zwanego podłaźniczką. Kościół nadał choince chrześcijańską symbolikę biblijnego drzewa wiadomości dobra i zła, ale też wiecznej zieleni i nadziei nieba. Świece na drzewku mają przypominać przyjście na świat światłości świata – Jezusa Chrystusa, ale wywodzą się zapewne z pradawnego kultu ognia. Inne ozdoby wigilijnego drzewa mają symbolizować dary i łaski Boże, jakie spływają na świat z przyjściem Odkupiciela. Rozwieszone na choince łańcuchy nawiązują do węża-kusiciela, jabłka przypominają owoce grzechu z rajskiego drzewa, a błyszcząca na czubku gwiazda – ewangeliczną gwiazdę betlejemską. W czasach zaborów łańcuch na choince stał się też symbolem narodowym. Najważniejsze ozdoby choinkowe również nie były przypadkowe. Orzechy i jabłka, w czasach pogaństwa uznawane za pokarm dla zmarłych, były też symbolem życia i witalności. Zawieszane zabawki zrobione z wydmuszek symbolizowały odradzające się życie, płodność i dobrobyt. Całe zielone drzewko ustrojone tymi wszystkimi pełnymi znaczenia ozdobami miało dla ówczesnych ludzi magiczną moc (Na podstawie: W. Przewoźny, Wielkopolskie zwyczaje i obrzędy doroczne. Zima, P-ń 2011, H. Szymanderska, Polskie tradycje świąteczne, W-wa 2003).

 

Anna Gałczyńska

Warsztaty ozdób świątecznych


 

Przedstawiamy fotorelację z warsztatów ozdób tradycyjnych.

 

Spotkania warsztatowe fotografowała Karolina Bazan.

Warsztaty ozdób świątecznych

 

Warsztaty ozdób świątecznych

Warsztaty ozdób świątecznych

Warsztaty ozdób świątecznych