Wielkopolski wieniec dożynkowy 2022 z honorowym wyróżnieniem

12 września 2022

Wielkopolski wieniec po raz kolejny wziął udział w „Konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej”. Tegoroczne święto dożynkowe odbyło się ponownie w Warszawie, tym razem na dziedzińcu Pałacu Belwederskiego w weekend 10 i 11 września. Dzieło autorstwa mistrza słomkarstwa Piotra Barańczaka ośpiewała Grupa Wieńcowa z Zespołu Krotoszanie i Kapeli z Kociny. To jedenasty Wieniec dożynkowy przygotowywany przez Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu dla Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Wieniec wraz z Grupą Dożynkową zdobył jedno z trzech – obok województw małopolskiego i lubuskiego – honorowych wyróżnień. Spośród 14 uczestniczących regionów przyznano nagrody: I dla mazowieckiego, II dla opolskiego i III dla podlaskiego.

Wieniec 2022 - wyróżnienie honorowe - grupa Krotoszanie i Kapela z Kociny

Wieniec 2022 – wyróżnienie honorowe – grupa Krotoszanie i Kapela z Kociny

Wieniec dożynkowy z Wielkopolski przygotował artysta ludowy Piotr Barańczak wraz z żoną Marią, rodziną i sąsiadami, mieszkańcami wsi Trzemeszno koło Rozdrażewa w powiecie krotoszyńskim. Wieniec składa się z podstawy i korony. Stożkowa podstawa została obwiązana pionowo ułożoną słomą żytnią razem z kłosami tego zboża. To poszycie ozdobiono kwiatami ułożonymi z kłosów pszenicy, kwiatami zatrwianów, kłosami owsa, żyta i dwóch rodzajów pszenicy, wiązanek lnu oraz owocami i liśćmi jarzębiny. Podstawę zwieńczyła okrągła korona z krzyżem z prasowanej słomy, utworzona z sześciu ramion z plecionej słomy. Pomiędzy ramionami Piotr Barańczak umieścił wyplatane ozdoby oraz kwiaty z prasowanej słomy. Środek korony wieńca oraz umieszczony na szczycie pępek, czyli ostatnie zebrane z pola zboża, wypełniły kłosy pszenicy, kwiaty zatrwianów oraz owoce lnu. Wieńce dożynkowe miały dla mieszkańców wsi jeszcze przed 100 laty znaczenie magiczne, a odpowiednie podziękowanie za zebrane zboża wróżyło dobrze kolejnym plonom.

Więcej zdjęć na FB Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu

Więcej zdjęć na FB Folklor południowej Wielkopolski

Wieńcowi z Wielkopolski towarzyszyła grupa młodych tancerzy i śpiewaków z Zespołu Tańca Ludowego „Krotoszanie” z Krotoszyna z akompaniamentem Kapeli z Kociny spod Ostrowa Wlkp. „Krotoszanie” i Kapela z Kociny zaprezentowali krótką scenkę ludową z pięknymi dożynkowymi pieśniami i melodiami wielkopolskimi granymi do tańca: oberkiem, chodzonym i wiwatem. Scenariusz występu napisał Krzysztof Rospondek z Kociny, a tańce ułożyła Arletta Polańska z Krotoszan. Wystąpili w odświętnych ubraniach tradycyjnych mieszkańców wsi z południowej części Wielkopolski: kobiety w strojach z ręcznie haftowanymi fartuchami, czepcami i wiankami zbożowymi na głowie, mężczyźni w odświętnych kabatach i wołoszkach. Występ Grupy z Wielkopolski zrobił duże wrażenie na komisji konkursowej. Dlatego, choć w konkursie oceniane są w głównej mierze wieńce dożynkowe, komisja uznała, że oprócz trzech nagród chce przyznać honorowe specjalne wyróżnienia dla dodatkowych trzech grup, w tym dla Krotoszan i Kapeli z Kociny.

Województwo Wielkopolskie reprezentowała delegacja na czele z panią Damianą Nowak, dyrektor Departamentu Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego.

KONKURS WIEŃCOWY NA DZIEDZIŃCU BELWEDERU

WYSTĘP GRUPY WIEŃCOWEJ Z WIELKOPOLSKI

ZAPOWIEDŹ DOŻYNEK

Anna Gałczyńska


Zespół „Krotoszanie” powstał ponad 20 lat. Działa przy Krotoszyńskim Ośrodku Kultury. Tańczy w nim i śpiewa ponad 100 osób tworzących cztery grupy wiekowe. Na program artystyczny składają się tańce i przyśpiewki z okolic Krotoszyna, tańce i pieśni regionu wielkopolskiego, lubelskiego, kaszubskiego, tańce i śpiewy górali żywieckich oraz tańce narodowe. „Krotoszanie” występowali na wielu przeglądach, konkursach, festiwalach tanecznych w kraju i za granicą, m.in. w Czechach, w Holandii, w Turcji, na Węgrzech, w Bułgarii, w Niemczech, we Francji, w Bośni i Hercegowinie oraz w Grecji. W 2007 roku brali udział w festiwalu „Roztańczona Europa” i w „Sabałowych Bajaniach” w Bukowinie Tatrzańskiej, a przez kilka lat w Festiwalu Europeade: w 2014 roku w Kielcach, w 2015 w Szwecji oraz w 2017 w Finlandii. Kierownikiem artystycznym, organizacyjnym i choreografem jest Arletta Polańska. Kapela z Kociny jest jedną z niewielu w Południowej Wielkopolsce grających muzykę tradycyjną. Działa od kilkunastu lat pod kierunkiem Krzysztofa Rospondka we wsi Kocina w gminie Sośnie koło Ostrowa Wielkopolskiego. Trzyosobowa kapela gra repertuar wielkopolski w składzie tradycyjnych instrumentów wiejskich: skrzypce, bęben obręczowy oraz basy kaliskie. Bębny zostały wykonane przez Krzysztofa Rospondka, który zajmuje się budowaniem i naprawą tych instrumentów. Kapela występuje z autentycznym repertuarem z południa Wielkopolski, śpiewając i grając głównie do tańca – oberki, owijoki, walcerki, chodzone, wiwaty, polki, kujawiaki, a czasem z utworami opracowanymi w aranżacji Krzysztofa Rospondka.