Wojewódzki Przegląd Folklorystyczny w Dziekanowicach – fotorelacja

11 października 2017
Nagrodzeni na Przeglądzie w Dziekanowicach

Nagrodzeni na Przeglądzie w Dziekanowicach

Aż 21 laureatów z Południowej Wielkopolski uhonorowanych zostało na Wojewódzkim Przeglądzie Folklorystycznym w w dniach 9-10 września w Dziekanowicach. Zespoły taneczne, śpiewacze, kapele ludowe i soliści z terenów dawnego województwa kaliskiego zdobyło: 6 – I miejsc, 6 – II nagród, 5 – III, a także 4 wyróżnienia. Tradycja w Kaliskiem nie zaginie.

Organizator – Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu zaprosili uczestników do Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach. Występy miały charakter konkursowy i były oceniane przez jury w kategoriach zespołów tanecznych, śpiewaczych, dziecięcych, kapel i solistów. Przegląd ten to największa prezentacja folkloru wielkopolskiego i popularyzacja

Dziekanowice

Dziekanowice

autentycznej kultury ludowej. Ostatnie spotkanie całego folkloru wielkopolskiego odbyło się osiem lat temu w Nowym Tomyślu. Dlatego tak ważna jest integracja i konfrontacja muzyków i śpiewaków propagujących tradycje ludowe, stanowiące o tożsamości regionalnej. Co roku odbywają się festiwale i przeglądy w różnych częściach Wielkopolski, m.in. dla południa Wielkopolski – Biesiada Folkloru Ziemi Kaliskiej w Brzezinach czy Estrady Folkloru.

W wydarzeniu wzięło udział około 600 artystów ludowych i kilkadziesiąt zespołów z całego regionu. Sześć zespołów, kapel i solistów z południowej Wielkopolski otrzymało I nagrody za swoje prezentacje konkursowe. Wśród 10 kapel pierwszą lokatę uzyskała ex aequo Kapela z Kociny w powiecie ostrowskim,

Kapela z Kociny

Kapela z Kociny

a kolejne: Kapela Ludowa „Brzeziny” z kaliskiego – III miejsce oraz Kapela Zespołu Folklorystycznego „Snutki” z Potarzycy k. Jarocina – wyróżnienie. Spośród 14 zespołów śpiewaczych kaliskie „Brzezinianki” oraz „Korzeniewianki” wyśpiewały I nagrody. Drugie miejsca zajęły m.in. „Kobierzanki” i „Lutogniewiacy” spod Krotoszyna, trzecie nagrody zdobyły, także z powiatu krotoszyńskiego, „Biadkowianki” i „Kalina” z Nowej Wsi.

Korzeniewianki

Korzeniewianki

Wśród nagrodzonych I miejscem znaleźli się także soliści. Wśród nich śpiewacy: Krystyna Melczak z Dąbrowy, Janina Plichta z Brzezin oraz Lech Owczarek z Doruchowa. Drugie nagrody trafiły do Józefy Marciniak z Kobierna i Małgorzaty Pacholskiej z Korzeniewa, a także do skrzypka Zbigniewa Witkowskiego z Brzezin. Trzecia lokata przypadła Marcie Kaczmarek z Potarzycy, a Czesława Jarysz z Kobierna otrzymała wyróżnienie.

Swojacy z Moszczanki

Swojacy z Moszczanki

W dwudniowym przeglądzie wojewódzkim wzięło udział 13 zespołów taneczno-obrzędowych. Dwa z nich: Zespół Folklorystyczny „Snutki” z Potarzycy k. Jarocina oraz Zespół Tańca Ludowego „Swojacy” z Moszczanki w powiecie ostrowskim zajęły III miejsca wśród zespołów tanecznych przedstawiających folklor opracowany scenicznie. Grupy dziecięce tych dwóch zespołów dostały wyróżnienia w kategorii najmłodszych.

2017 laureaci

W jury najważniejszych folklorystycznych zmagań wielkopolskich zasiedli: Kazimierz Budzik, muzyk i folklorysta, Leszek Rembowski, choreograf, Jan Pałka, dyrektor Instytutu im. Oskara Kolberga w Poznaniu oraz Sławomir Pawliński z WBPiCAK w Poznaniu. Na początku października przedstawiciele zespołów uczestniczących w przeglądzie wzięli udział w seminarium w Pobiedziskach, podczas których mogli skonsultować swoje występy z komisją artystyczną. Specjaliści od folkloru wielkopolskiego podkreślali wysoki poziom muzyki, śpiewu i tańca prezentowanych przez uczestników przeglądu wojewódzkiego, nazywając tych pasjonatów strażnikami tradycji.

Anna Gałczyńska CKiS w Kaliszu

Krystyna Melczak z Dąbrowy

Krystyna Melczak z Dąbrowy

 

WIĘCEJ ZDJĘĆ na Facebook/Folklor-południowej-Wielkopolski

FOTORELACJA ORGANIZATORA