10. Festiwal Akademia Gitary – koncert Erlendis Quartet

Festiwal Akademia Gitary jest twórczym dialogiem muzyków różnych pokoleń oraz narodowości. Przez dekadę Akademia Gitary udowadniała, jak uniwersalny jest ten sześciostrunowy instrument. To przede wszystkim festiwal muzyki klasycznej z gitarą na pierwszym planie. W Kaliszu, w ramach Festiwalu, wystąpi Erlendis Quartet - zapraszamy już 25 sierpnia!

[Od: Pt. 25.08.]
Bilety: sala widowiskowa, 10.00

Erlendis Quartet to jeden z najbardziej obiecujących zespołów kameralnych w Polsce. Jako jeden z nielicznych na świecie łączy w tak wyraźny sposób fascynacje muzyką gitarową i kameralną. Artyści starają się stale przekraczać granice własnego instrumentu (z isl. Erlendis oznacza poza granicami). Występy nagradzane owacjami na stojąco, entuzjastyczne recenzje i liczne nagrody świadczą o słuszności obranej drogi.
Zespół współtworzą: Anna Chorążyczewska, Adrian Furmankiewicz, Wojciech Jurkiewicz i Karol Mruk. Wszyscy artyści są wielokrotnymi laureatami konkursów gitarowych w całej Europie, zarówno solistycznych, jak i kameralnych.

DSC_4524Inspiracje
Jedną z rozpoznawalnych cech Erlendis Quartet jest połączenie czterech, bardzo odmiennych od siebie temperamentów muzycznych, które pomimo różnic stanowią monolit i dają temu wyraz we wspólnej filozofii muzyki oraz wysokiej jakości wykonania. Zespół wykonuje szeroki repertuar, począwszy od kompozycji dedykowanych wprost na kwartet gitarowy, poprzez opracowania i transkrypcje arcydzieł muzyki klasycznej, aż po utwory współczesne.

DSC_4607Kariera 
Rosnąca rozpoznawalność kwartetu powoduje, że ich muzyka gości coraz częściej na uznanych festiwalach, wśród których do tej pory znalazły się m.in.: Festiwal Muzyki Kameralnej Q’arto Mondi w Poznaniu, Akademia Gitary festival w Poznaniu, Orlando Festival w Holandii, Spotkania Muzyczne Młodzieży Polskiej i Ukraińskiej we Lwowie (Ukraina), Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Phillipa i Xavera Scharwenków w Szamotułach, Wiosenne Koncerty Gitarowe w Szczecinie, Międzynarodowy Festiwal Gitarowy w Zielonej Górze, czy Ogólnopolski Festiwal Gitarowy „Gitara Viva” w Kielcach.  Zespół został również zaproszony do wykonania recitalu w sali kameralnej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

BioDSC_4552
Zespół powstał w październiku 2013 r. w Poznaniu. Wszyscy członkowie kwartetu są absolwentami klasy gitary Akademii Muzycznej w Poznaniu, prowadzonej przez wybitnego, polskiego wirtuoza Łukasza Kuropaczewskiego. Od sierpnia 2015 artyści na stałe związani są z Danią. Tam pracują i kontynuują edukację na studiach podyplomowych na kierunku muzyka kameralna w Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze. Należy podkreślić, że otrzymali taką szansę jako pierwszy kwartet gitarowy w historii. Na studiach muzycy pracują pod opieką Jespera Sivebaeka (Scandinavian Guitar Duo) oraz Tima Frederiksena ­ jednego z najlepszych specjalistów muzyki kameralnej w Europie, byłego prymariusza Danish String Quartet. Na początkowym etapie swojego istnienia kwartet znajdował się pod opieką fundacji Cultura Animi oraz pobierał regularne lekcje u wiolonczelisty Karola Marianowskiego (Meccorre String Quartet).


AG_logo_horizontalJubileuszowa edycja Festiwalu Akademia Gitary odbędzie się w dniach 11 sierpnia–10 września br. Festiwal już od dekady dociera z sześcioma strunami do kilkudziesięciu miejsc w Wielkopolsce, co czyni go jedynym w Europie wydarzeniem muzycznym z gitarą na pierwszym planie o tak dużym zasięgu i wysokiej randze. Tegoroczna Akademia Gitary będzie wyjątkowa. To podsumowanie dotychczasowych 10 lat sukcesów, najlepszych koncertów i wykonań, które do tej pory cieszyły się największym zainteresowaniem publiczności. Więcej na akademiagitary.pl


BonaFidePodczas koncertów festiwalowych Stowarzyszenie Bona FIDE prowadzi zbiórkę publiczną na rzecz podopiecznych z wielkopolskich hospicjów, dzieci przewlekle chorych i ich rodzin. Przygotowuje dla nich paczki przed świętami, organizuje wyjazdy wakacyjne oraz wspiera rehabilitację. Stowarzyszenie Bona FIDE działa już od 13 lat. Członkowie Stowarzysznia to ludzie, którzy na co dzień zajmują się pracą naukową, prowadzą własne firmy i pracują w instytucjach kultury. Działają wspólnie na rzecz promocji Poznania i regionu, wspierając przy tym charytatywnie domy dziecka oraz hospicja. Organizują i włączają się w akcje, które wspierają aktywność społeczną dzieci, młodzieży, studentów oraz młodych przedsiębiorców. Wierzą, że ich wspólna energia, praca, pomysły i zaangażowanie, mogą zmieniać rzeczywistość.