24. LA STRADA!

Jak co roku w czerwcu Kalisz stanie się wielką sceną dla teatru ulicznego, który zawładnie Głównym Rynkiem, placem przy Centrum Kultury i Sztuki oraz kaliskim „deptakiem”. A wszystko to za sprawą Międzynarodowego Festiwalu Artystycznych Działań Ulicznych LA STRADA, który odbędzie się już po raz 24-ty. Jakie atrakcje organizator festiwalu, czyli Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, przygotował dla Was w tej edycji?

[Od: Pt. 16.06.] Potrwa do: Nd. 18.06.

W programie tegorocznej LA STRADY znajdą się propozycje dla każdego – zarówno dla widza zainteresowanego tym, co aktualnie dzieje się w teatrze ulicznym, jak też dla zwykłego przechodnia. LA STRADĘ otworzy parada uliczna, którą poprowadzi legendarny już klaun PINEZKA. Pokaże on również swój najnowszy spektakl pt. „Pan Twardowski”, wykorzystując po mistrzowsku technikę marionetek. Pierwszy i drugi wieczór LA STRADY będzie okazją do prezentacji efektów tygodniowych międzynarodowych warsztatów teatru ulicznego BRAMA DO LA STRADY”, odbywających się w Kaliszu już po raz czwarty. Dzięki wsparciu Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego artyści uliczni i młodzież z Węgier, Czech, Słowacji oraz młodzież z kaliskich szkół mogą wspólnie przygotowywać spektakle uliczne. Nie zabraknie też spektakli profesjonalnych prezentowanych przez naszych gości, tj. THALIA TEATRO ze Słowacji i WINGED DRAGONS z Węgier. Odbędą się one w ramach Sceny Wyszehradzkiej. Po raz pierwszy zobaczymy w Kaliszu krakowską SCENĘ KALEJDOSKOP w spektaklu „Serce Don Juana„, wykorzystującym w pełni atrybuty teatru ulicznego, tj. szczudła, muzykę i ogień.  Pierwszy wieczór LA STRADY zakończy widowisko Teatru TON und KIRSCHEN WANDERTHEATER z Berlina pt.”Perpetuum mobile”. Ten teatr mogliśmy oglądać na scenie Centrum Kultury i Sztuki w spektaklu pt.”Psie serce” wg M. Bułhakowa w ramach Festiwalu Kultur Europy – Brandenburgia jesienią ubiegłego roku. Udział teatru z Niemiec jest możliwy dzięki finansowemu wsparciu Goethe Institut w Warszawie.

Drugi wieczór LA STRADY to kolejne prezentacje powarsztatowe projektu BRAMA DO LA STRADY i najnowszy spektakl teatru CONTINUO z Czech, pokazywany na festiwalu w ramach Sceny Wyszehradzkiej. W krainę poezji i powiedzie nas gdański TEATR SNÓW w spektaklu „Remus” odwołujący się do podań i legend kaszubskich. Tradycyjnie już w sobotni wieczór LA STRADZIE towarzyszy atrakcyjny koncert, a takim niewątpliwie będzie występ MARII PESZEK. Wieczór drugi zakończy najnowsze widowisko poznańskiego Teatru BIURO PODRÓŻY pt. „Silence – cisza w Troi”, nawiązujące w tematyce do jakże aktualnego problemu uchodźców.

Popołudnie i wieczór trzeci otworzy Zdrojowy Teatr Animacji z Jeleniej Góry, zapraszając dzieci i ich rodziców do obejrzenia przygód sympatycznego Tymoteusza Rymcimci. Nie zabraknie też występu studentów kaliskiego PPSKAK w impresji ulicznej „Po czasie”. Poznański Teatr PORYWACZE CIAŁ pokaże szalejących na hulajnogach statecznych bankowców w spektaklu „Hultaje”, a Teatr NIKOLI z Krakowa w ramach Sceny Wyszehradzkiej zaprezentuje premierowy „Różowy Punk”. Po rocznej przerwie gościć będziemy naszych przyjaciół ze Lwowa, czyli bardzo w Kaliszu lubiany Teatr WOSKRESINNIA. Tym razem aktorzy przeniosą nas do … Lwowa! Pełen muzyki, dawnych lwowskich piosenek i tańca spektakl „Lwów, to jest Lwów” na pewno zapadnie głęboko w serca kaliszan.  Finał wieczoru – i całego festiwalu – to niezwykłe widowisko Teatru A PART z Katowic pt. „Faust” –autorska interpretacja dramatu Goethego, dokonana przez Marcina Hericha, reżysera spektaklu, na którą zapraszamy widzów dorosłych.

LA STRADĘ zakończy pokaz ogni sztucznych, przygotowywany od 24. lat przez kaliską firmę MIZET. A na „deptaku” podziwiać będzie można wystawę fotograficzną „BRAMA DO LA STRADY” autorstwa kaliskiego fotografika Sergiusza Różańskiego.

Festiwal  zostanie zrealizowany  przy finansowym wsparciu Miasta Kalisza w ramach mecenatu nad kulturą.

Plakat roboczy. Oficjalny plakat 24. LA STRADY zostanie wyłoniony w drodze konkursu ogłoszonego przez Centrum Kultury i Sztuki  w Kaliszu.

Program w zakładce Festiwale.

Główny Sponsor securus

KOMPLEKSOWE DORADZTWO UBEZPIECZENIOWE

http://www.securusfinanse.pl