Chopinowski Koncert Rocznicowy

Jak co roku w malowniczym Antoninie, w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów położonym wśród lasów południowej Wielkopolski, odbędzie się koncert rocznicowy z okazji 174. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina.
Tym razem będzie to koncert duetu skrzypcowo-fortepianowego w wykonaniu Ludmiły Worobec-Witek oraz Artura Jaronia. Przed Artystami z cyklu "Młode Perły Muzyki Klasycznej" zagra Wojciech Pietrzak.

[Od: Nd. 22.10.]

KUP BILET

foto Piotr Kaleta

foto Piotr Kaleta

Ludmiła Worobec-Witek

Urodziła się w Żydaczowie na Ukrainie. Ukończyła z wyróżnieniem Szkołę Talentów imienia Salomei Kruszelnickiej w klasie skrzypiec prof. Aleksandry Derkacz.
Naukę kontynuowała w Lwowskim Konserwatorium im. Mikołaja Łysenki pod kierunkiem tego samego pedagoga, otrzymując dyplom z wyróżnieniem.

Brała udział w regionalnych i ogólnokrajowych konkursach, na których zdobywała specjalne wyróżnienia za interpretację muzyki rosyjskiej i radzieckiej.

Od 1991 roku mieszka w Polsce, pracuje w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. Prowadzi bogatą działalność artystyczną jako solistka i kameralistka. Występowała m.in. z Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Lwowskiej, Słowacką Filharmonią w Koszycach, Orkiestrą Magna Grecia w Taranto, z orkiestrami symfonicznymi: w Bari, Filharmonii Świętokrzyskiej, Opolskiej, Lubelskiej, Rzeszowskiej, Częstochowskiej, Szczecińskiej oraz Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Ślaską Orkiestrą Kameralną, Toruńską Orkiestrą Kameralną, Tomską Orkiestrą Kameralną (Rosja), Lwowską Orkiestrą Kameralną Wirtuozi Lwowa.
Współpracowała z wybitnymi polskimi dyrygentami: Jerzym Maksymiukiem, Agnieszką Duczmal, Jerzym Salwarowskim, Szymonem Kawallą, Józefem Wiłkomirskim, Markiem Traczem, Czesławem Grabowskim.
Występowała na wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych, m.in. Muzycznych Spotkaniach Wschód-Zachód w Zielonej Górze, Festiwalach im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju, im. J. Kiepury w Krynicy, Festiwalu Kwitnących Azalii w Mosznej, Festiwalu Beethovenowskim w Głogówku oraz festiwalach muzyki kameralnej w Leżajsku, Lublinie, Orońsku, Mosznej i Jędrzejowie. Kilkakrotnie koncertowała w Muzeum Narodowym w Warszawie i Wilanowie w ramach cyklicznych imprez.

Dokonała nagrań dla Radia Kielce. Dużym powodzeniem cieszą się jej płyty CD Przeboje Muzycznego Salonu (DUX-0263), Poème (DUX- 0151) oraz Bach, Mendelssohn (DUX 0343).
Za działalność artystyczną otrzymała nagrodę Marszałka Województwa Świętokrzyskiego i Nagrodę Kielc.

Od wielu lat współpracuje z pianistą Arturem Jaroniem, z którym wystąpiła we Francji, Niemczech, Belgii, Portugalii, Ukrainie, Słowacji, Włoszech, Szwecji. W 2005 r. wystąpili wspólnie z recitalem w Weill Recital Hall (Carnegie Hall) w Nowym Jorku.

 

Artur Jaroń
Urodził się w Kielcach, ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie, w klasie fortepianu profesor Ireny Sijałowej-Vogel, a także studia podyplomowe w Konserwatorium Odesskim, w klasie profesora Anatolija Kardaszewa. Odbył kursy mistrzo­wskie pod kierunkiem profesor Wiery Gornostajewej i Güntera Ludwiga.

Prowadzi bogatą działalność artystyczną jako solista i kameralista.
Występował z większością polskich orkiestr, m.in. z Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie oraz zespołami filharmonicznymi w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Koszalinie, Kielcach, Katowicach, Lublinie, Jeleniej Górze, Olsztynie, Opolu, Szczecinie, Słupsku, Toruniu, Wałbrzychu, Rzeszowie, Zielonej Górze, Toruniu i Kielcach. Koncertował w Niemczech, Szwecji, Danii, Słowacji, Rosji, w Litwie, Łotwie i Ukrainie. Współpracował z gronem wybitnych polskich dyrygentów, m.in. Jerzym Maksymiukiem, Jerzym Salwarowskim, Markiem Pijarowskim, Agnieszką Duczmal, Tadeuszem Wojciechowskim.

Jako kameralista współpracował między innymi z Teresą Żylis-Garą, Małgorzatą Walewską, Wiesławem Ochmanem, Adamem Zdunikowskim, Gwendolyn Bradley i Stefanią Toczyską.
Stale współpracuje ze skrzypaczką Ludmiłą Worobec-Witek, z którą koncertował we Francji, Niemczech, Belgii, Portugalii, Ukrainie, Słowacji, Szwecji, Włoszech, Austrii i USA. W 2005 r. wystąpili wspólnie z recitalem w Weill Recital Hall (Carnegie Hall) w Nowym Jorku.

Dokonał nagrań dla Radia Kielce i Telewizji Rosyjskiej. Ma w swym dorobku pięć płyt CD z muzyką solową i kameralną. Wśród dokonanych przez Artura Jaronia nagrań jest wyjątkowy rarytas, rzadko wykonywany i nagrywany Koncert na fortepian i skrzypce F. Mendelssohna-Bartholdy’ego.
Od 27 lat jest dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju oraz prowadzi autorską imprezę cykliczną Salon Muzyki Kameralnej w Kielcach.
Za działalność artystyczną i organizatorską otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in. nagrodę Wojewody Kieleckiego, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Nagrodę Miasta Kielc, statuetkę Lidera Regionu w dziedzinie kultury, Złotego Emeryka, Brązowy medal Gloria Artis, Złoty medal za długoletnią służbę, wielokrotnie otrzymywał też nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Za pracę pedagogiczną odznaczony został medalem Komisji Edukacji Narodowej. Odznaczony również Brązowym Krzyżem Zasługi.

Od 2004 r. pełni funkcję dyrektora Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach. Jest inicjatorem Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodych Wokalistów im. Krystyny Jamroz, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. M. Moszkowskiego w Kielcach, Ogólnopolskiego Festiwalu Skrzypcowego oraz Ogólnopolskiego Festiwalu i Konkursu Gitara viva. Był jurorem w konkursach pianistycznych: A.M.A. Calabria, Aquaviva della Fonte we Włoszech, M. Moszkowskiego w Kielcach, T. Leszetyckiego w Łańcucie, im. P. Czajkowskiego w Żmerince w Ukrainie, im. Petera Toperczera w Košicach w Słowacji oraz w Druskiennikach i Kłajpedzie w Litwie.
W 2021 r. otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.


Począwszy od tego koncertu rocznicowego rozpoczynamy we wnętrzach antonińskiego pałacu nowy cykl: „Młode Perły Muzyki Klasycznej”.

Zainauguruje go 13-letni muzyk Wojciech Pietrzak, który przed koncertem wykona mini recital.

Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 5 lat u prof. dr hab. Roberta Adamczaka.

Jest uczniem 2 klasy II st. Zespołu Szkół Muzycznych im. K. Komedy- Trzcińskiego w Ostrowie Wielkopolskim. W ostatnich 7 latach był laureatem czołowych miejsc w międzynarodowych konkursach pianistycznych (m.in. I miejsce w World Open Music Competition Serbia – Belgrad, maj 2023r.) i wielu ogólnopolskich.

Dodatkowe zainteresowania to: szeroko pojęta medycyna i gra na organach, którą doskonali pod kierunkiem dr Krzysztofa Niegowskiego – organisty katedralnego w Kaliszu.

Zapraszamy serdecznie 22 października o godzinie 17:00 do Pałacu Myśliwskiego w Antoninie.


palac tablica

 

W programie koncertu usłyszymy:
Wojciech Pietrzak (lat 13) – fortepian (występ z cyklu „Młode perły muzyki klasycznej” )
1. Polonez g-moll, op. Posth – F. Chopin
2. Nokturn H – dur, op.32, nr 1 – F. Chopin
3. Nokturn cis – moll, op. Posth – F. Chopin
4. Etiuda f – moll, op.25, nr 2 – F. Chopin

Artur Jaroń – fortepian i Ludmiła Worobec – Witek – skrzypce
1. 2 mazurki op.24 g- moll,C – dur – F. Chopin
2. Nokturn Es – dur op.9/2 – F. Chopin
3. Nokturn Des -dur op.27/2 – F. Chopin
4. Walc As- dur op.34/1 – F. Chopin
5. Polonez cis – moll op.26/1 – F. Chopin
6. Menuet op.14/1- I.J.Paderewski
7. Sarabanda op.14/2 – I.J.Paderewski
8. Legenda As op.16/1 – I.J.Paderewski
9. Nokturn cis moll op.posth – F. Chopin (duet)
10. Melodia op.16./6 – I.J.Paderewski (duet)
11. Sonata a – moll op.13 na skrzypce i fortepian – I.J.Paderewski (duet)
     I Allegro con fantasia
     II Intermezzo, Allegretto
     III Finale Allegro molto quasi presto

* Organizator zastrzega sobie możliwość zmian w programie oraz nie zapewnia transportu na koncert.