Davide Tommaso Lanza – recital fortepianowy z okazji 167. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina

Zapraszamy do Antonina - miejsca, w którym bywał i koncertował nasz największy kompozytor - Fryderyk Chopin. Choć od jego śmierci upłynęło 167 lat, jego ponadczasowa muzyka jest ciągle żywa, szczególnie w Pałacu Książąt Radziwiłłów. Tym razem wybrane kompozycje Fryderyka Chopina wykona pochodzący z Włoch pianista - Davide Tommaso Lanza.

[Od: Nd. 16.10.]
Bilety: w zależności od wyboru miejsca: 20 zł do 45

Lanza foto Davide Tommaso Lanza ukończył Konserwatorium im. Giuseppe Verdiego w Mediolanie, zdobywając dyplom doktora muzyki z wyróżnieniem w klasie prof. Eddy Ponti. Dalsze studia pianistyczne odbywał w Wiedniu pod kierunkiem Leonida Brumberga słynnego rosyjskiego pianisty i pedagoga, ucznia Heinricha Neuhausa, jednocześnie uczestnicząc w wielu międzynarodowych kursach mistrzowskich i seminariach pianistycznych na terenie całej Europy. Profesor L. Brumberg wystawił pianiście po zakończeniu jego studiów wspaniałą recenzję, w której zachwyca się nie tylko czysto warsztatowymi walorami pianistycznymi swojego ucznia, ale przede wszystkich „muzyczną głębią jego interpretacji.”
Ważnym wydarzeniem dla młodego pianisty było spotkanie z uczniem Artura Benedettiego Virginem Pavaranem, którego styl interpretacji wpłynął znacząco na jego kreację artystyczną.

LanzaJako pianista Davide Tommaso Lanza zadebiutował jeszcze w czasie studiów w Mediolanie, w Verdiowskiej Sali Koncertowej. Występował potem z recitalami w wielu prestiżowych salach, m.in. w Sala Piatti, Urbano Kursaal, w Centrum San Bartolomeo w Bergamo, w Towarzystwie Dino Ciani i na festiwalach, m.in. w Villa Simonetta. W swoim dorobku posiada kilkanaście nagród zdobytych w międzynarodowych i włoskich konkursach pianistycznych. Wypada wymienić choćby te, na których wyróżniony został głównymi lokatami: pierwszą na Konkursach w Livorno, Genewie i Rozzano, drugą na konkursach w Macugnaga, Moncalieri i Gussago, trzecią na Konkursie Ponte w Valtellinie.
Na repertuar artysty składają się utwory z wszystkich epok, od Koncertów włoskich, Suit francuskich oraz Wariacji Goldbergowskich J.S.Bacha, poprzez rozległy obszar muzyki klasyków wiedeńskich i romantyków (m.in. Chopina) do dzieł wielkich postromantyków, impresjonistów i kompozytorów współczesnych XX i XXI wieku. Wykonuje ponad 20 koncertów fortepianowych i innych utworów z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej.
Pianista współpracuje na stałe z formacją kameralną, która specjalizuje się w wykonawstwie muzyki nowej. Rok temu w studiu Polskiego Radia nagrał płytę z muzyką Maurice Ravela („Gaspard de la Nuit”) i Sergiusza Prokofiewa (Sonata per pianoforte op.83, nr 7). Obok działalności koncertowej zajmuje się pracą dydaktyczną.

AUTOKARY dla publiczności:

w Kaliszu, Pl. Bogusławskiego, o godz. 15.30

w Ostrowie Wielkopolskim, ul. Wolności 22, o godz. 16.00

Partner wydarzenia:

rosenthal-garbacz