FOTOPLASTIKON „Kaliskie Noce i dnie. Wizerunek nieistniejącego miasta oraz portret mieszkańców Kalisza”

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zaprasza na kolejny wykład popularno-naukowy z cyklu FOTOPLASTIKON - KALISZ NA FOTOGRAFIACH XIX I XX w.
Tym razem Pani Małgorzata Walczak-Kubiak przygotowała prelekcję zatytułowaną „Kaliskie Noce i dnie. Wizerunek nieistniejącego miasta oraz portret mieszkańców Kalisza”.
Serdecznie zapraszamy!

[Od: Nd. 21.04.]

Rok 2024 poświęcony jest upamiętnieniu Marii Dąbrowskiej i jej dorobku. To właśnie pisarce i jej  twórczości poświęcona będzie kolejna prelekcja pt.  „Kaliskie Noce i dnie. Wizerunek nieistniejącego miasta oraz portret mieszkańców Kalisza ”.

Maria Dąbrowska urodziła się w 1889 roku w zubożałej rodzinie szlacheckiej w Russowie pod Kaliszem. Uczęszczała na pensję Heleny Smeadeniowej w Kaliszu. Kształciła się później w Warszawie, Lozannie          i Brukseli.  31 lipca 1914 wróciła do Kalisza do matki i była świadkiem bombardowania miasta. Po ucieczce do Warszawy związała się z tym miastem na stałe. Nie zapomniała jednak o rodzinnych stronach i w swojej twórczości wielokrotnie nawiązywała do wielkopolskich miejscowości, szczególnie do Kalisza i jego mieszkańców. Autorka pisała o sobie  „Jestem dzieckiem ziemi kaliskiej. Z jej okolic i z samego Kalisza czerpałam natchnienie do moich książek. […] Ta ziemia kształtowała moje poczucie artystyczne, styl i język całej mej twórczości”.

Podczas prelekcji postaram się odpowiedzieć na kilka kluczowych pytań m.in.: jakie wątki kaliskie pojawiły się w powieści „Noce i dnie”, którzy Kaliszanie zostali sportretowani przez pisarkę?

                     


Małgorzata Walczak-Kubiak – mgr historii, przewodnik terenowy i pilot wycieczek, wiceprezes ds. programowych oddziału PTTK w Kaliszu im. S. Graevego, kierownik Regionalnej Pracowni Krajoznawczej w Kaliszu.