FOTOPLASTIKON. „(Nie)dyskretny urok pieniądza. Bank Państwa przy Alei Wolności w Kaliszu”

Centrum Kultury i Sztuki zaprasza na pierwszy w 2024 roku wykład popularno-naukowy z cyklu „Fotoplastikon - Kalisz na fotografiach XIX i XX wieku". Tym razem Makary Górzyński przygotował prelekcję zatytułowaną „(Nie)dyskretny urok pieniądza. Bank Państwa przy Alei Wolności w Kaliszu”

[Od: Nd. 18.02.]
Bilety: wstęp wolny
Rysunkowa fantazja na temat niezbudowanego gmachu Banku Państwa i ulicy Bankowej w Kaliszu, rys. M. Górzyński (fragment).

Rysunkowa fantazja na temat niezbudowanego gmachu Banku Państwa i ulicy Bankowej w Kaliszu, rys. M. Górzyński (fragment).

Z zakamarków archiwalnych półek zrekonstruuję dla Państwa zapomnianą, nigdy nie powstałą budowlę: monumentalny kompleks Banku Państwa w Kaliszu. Choć pozwolenie na budowę wydano w 1914 roku w Petersburgu, tak wybuch I wojny światowej przekreślił plany władz. Na znakomicie wyeksponowanej działce w sąsiedztwie kaliskiego teatru za kilka lat wyrósł inny gmach bankowy – niebawem Rektorat i centrum administracyjne Uniwersytetu Kaliskiego im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Zapomniany projekt z czasów imperium Romanowych był w Kaliszu bodaj ostatnim świadectwem metropolitalnych aspiracji i gospodarczej prosperity, pamiętającej czasy gubernatora Daragana. Podczas wykładu nie tylko przedstawię dzieje Rosyjskiego Banku Państwa w Królestwie Polskim i Kaliszu, ale i zastanowię się nad tym, w jaki sposób – w kontekście gospodarczym i finansowym – działało rosyjskie władztwo nad Prosną. Kto zarobił i na czym? Po co tak kosztowna inwestycja bankowa skarbu państwa rosyjskiego w Kaliszu? Do czego miała służyć ta architektura?

Makary Górzyński


 dr Makary Górzyński, adiunkt w Interdyscyplinarnym Instytucie Badań Historycznych Akademii Kaliskiej im. Prezydenta S. Wojciechowskiego, członek zarządu KTPN. Historyk architektury i miast, autor książek o dziejach architektury i urbanistyki Kalisza i regionu, badacz problemów urbanistycznego rozwoju miast Królestwa Polskiego przełomu XIX-XX wieku, w tym Warszawy, Częstochowy czy Kalisza.