Fotoplastikon. „Ogród cywilizacji. Park kaliski na przełomie XIX-XX w. okiem historyka”

Kaliski Park Miejski - ozdoba naszego miasta - został założony w 1798 roku, zatem możemy mówić o 220 rocznicy jego powstania. W kolejnym wykładzie z cyklu "Fotoplasktikon. Kalisz na zdjęciach z XIX i XX wieku" Makary Górzyński zaprezentuje wykład popularno-naukowy zatytułowany "Ogród cywilizacji. Park kaliski na przełomie XIX-XX wieku okiem historyka". Serdecznie zapraszamy!

[Od: Nd. 28.01.]
Bilety: sala studio, wstęp wolny, 0.00

Przestrzeń łączącą w mieście czasów rewolucji przemysłowej szeroką gamę praktyk kulturowych, tożsamości społecznych, klasowych, jak i politycznych, stanowiły ogrody rozrywkowe i parki publiczne.

Historia życia codziennego Kalisza około 1900 roku, stolicy jednej z guberni dawnego Królestwa Polskiego, to w dużej mierze także historia parku, jednego ze starszych ogrodów publicznych w Królestwie Polskim. Można przyjąć, że stanowi on kluczową dla ówczesnego miasta strukturę kulturową – miejsce codziennego tworzenia i praktykowania komercyjnych przyjemności, obszar opowieści o historii i sferę działania różnych wcieleń władzy. Jest to także przestrzeń wytwarzania tożsamości społecznych, uzewnętrzniania klasowych i narodowościowych różnic.

Celem wykładu będzie prezentacja historii wielkiej przebudowy parku publicznego w Kaliszu na przełomie XIX i XX wieku i analiza celów, jakie przyświecały władzom miasta i guberni oraz planistom w tworzeniu nowej aranżacji ogrodu. W jaki sposób park stał się chlubą Kalisza i do czego wykorzystywano jego przestrzeń? Kto był inicjatorem zmian i dla kogo zostały one wprowadzone? Czy wszyscy byli równie mile widziani w parkowych salonach? Głównym przedmiotem opowieści będzie rekonstrukcja przekomponowania parku oraz powiązanie nowej architektury i rzeźby ogrodowej z około 1900 roku z przemianami w życiu społecznym gubernialnego Kalisza.

Dołącz do naszego wydarzenia na facebook: Fotoplastikon – ogród cywilizacji