Galeria w Hallu. Jacek Boczar „Ilustracje bajek niewydanych”.

Galeria w Hallu CKiS prezentuje wystawę fotografii Jacka Boczara „Ilustracje bajek niewydanych. Wernisaż wystawy 30 stycznia o godz. 18:00.

[Wernisaż: Śr. 30.01.] Potrwa do: Nd. 03.03.

„Ilustracje bajek niewydanych”, to seria fotografii bazujących na barwnej wyobraźni autora. Można odbierać je zarówno, jako zdjęcia pojedyncze, jak i niekończący się cykl baśniowych opowieści. To zaproszenie do podróży w świecie malarskiej wrażliwości, która na płaszczyźnie fotografii spotyka się z rzeczywistością.
Cykl ten powinien być postrzegany jako zachwyt nad snem, który mógłby zaistnieć i zostać uchwycony przez aparat. Autor gromadzi i przechowuje myśli o obrazach w postaci swoistych scen teatralnych, po czym przekazuje je nam w kadrach wypełnionych tajemniczą, baśniową atmosferą. Każda z prezentowanych opowieści jest osobnym przedsięwzięciem, dającym możliwość oderwania się od rzeczywistości i zanurzenia w świecie fantazji.

Ogromną rolę w prezentowanych historiach odgrywają rekwizyty gromadzone i tworzone na potrzeby kolejnych prac fotograficznych. Do udziału w realizacjach autor często zaprasza przyjaciół. Sam wybiera bohaterów, kreuje sytuacje i znajduje miejsca potrzebne do ich realizacji. W czasie sesji zdjęciowych fotograf wchodzi również w rolę aktora. W tym czasie precyzyjnie ustawiony i uruchamiany za pomocą samowyzwalacza aparat rejestruje uprzednio wymyśloną scenę. Autor przyznaje, że ten sposób działania daje mu dużą wolność w kreowaniu całego zdarzenia.

Prace wchodzące w skład cyklu to przemyślane, uporządkowane i co najważniejsze dokładnie zaplanowane kadry. Składają się one na próbę nawiązania dialogu z dziecięcą wrażliwością widza, pozostawiając miejsce dla jego własnych interpretacji.
To cykl, do którego warto wracać i niejednokrotnie odnajdować w nim kolejne, wcześniej przeoczone drobiazgi.
Małgorzata Błaszczyk

wernisaż: 30.01.2018, godz.18.00
wystawa czynna 30.01.2019- 3.03.2019