Genialny Charlie Chaplin – filmy i muzyka na żywo
PROGRAM
„Charlie żołnierzem” – film niemy z muzyką na żywo
„Charlie w Music Hallu” – film niemy
„Brzdąc” – film niemy z muzyką na żywo
———————————————————————
CHARLIE ŻOŁNIERZEM
„Charlie Żołnierzem” (1918 )
scenariusz i reżyseria: Charlie Chaplin
muzyka: Czerwie
czas: 45 min
Charlie jest szeregowcem, biorącym udział w ćwiczeniach podczas I wojny światowej. Oddział, w którym jest nasz bohater, składa się z wyjątkowo niezdarnych żołnierzy, a Charlie przewyższa wszystkich swoją niekompetencją. W nocy ma sen o swoich wojennych wyczynach, podczas których zgłasza się na ochotnika do zrobienia wypadu na stronę wroga. Czy to wszystko było tylko snem?
———————————————————————————————————————————————-
CHARLIE W MUSIC-HALLU
„Charlie w Music-Hallu” (1915)
scenariusz i reżyseria: Charlie Chaplin
czas: 29 min
Charlie jako znudzony i bardzo pijany gentleman, Pan Zaraza, wywołuje niesłychane zamieszanie w teatrze. W sposób niezwykle uciążliwy dla widzów poszukuje odpowiedniego dla siebie miejsca, zaczepia piękne kobiety siedzące na widowni, a w końcu zasypia w swoim fotelu. Ale to nie koniec koszmarnej nocy w teatrze.
———————————————————————————————————————————————-
BRZDĄC
„Brzdąc” (1921)
scenariusz i reżyseria: Charlie Chaplin
muzyka: Czerwie
Czas: 50 min.
Jeden z najwybitniejszych filmów Chaplina – reżysera i Chaplina – aktora. Wzruszająca historia biednego szklarza i jego towarzysza: małego chłopca – podrzutka. Typowe dla Chaplina przemieszanie komedii z tragedią, sentymentalizmu z radością i wielką liczbą humorystycznych gagów. Nie można również pominąć wspaniałej gry małego Jackiego Coogana.
———————————————————————————————————————————————-

foto D. Orwat
CZERWIE
„Czerwie” to polska formacja prezentująca alternatywne dźwięki z pogranicza folku, etno, sceny absurdu, muzyki eksperymentalnej, współczesnej oraz muzyki teatralnej i filmowej. Stworzyli własny niepowtarzalny styl charakteryzujący się niekonwencjonalnym wykorzystaniem instrumentów i wartości muzycznych, będący jednocześnie fuzją wielu gatunków. Są twórcami m.in. muzyki do spektaklu w reżyserii Piotra Cieplaka „Albośmy to jacy, tacy” na podstawie „Wesela” St. Wyspiańskiego (Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, Warszawa, 2007). Sztukę wystawioną 50-krotnie w stolicy wyemitowano wielokrotnie w TVP Kultura. W swojej dyskografii muzycy mają 6 autorskich albumów.
Zespół skomponował muzykę do wielu filmów niemych i jest niewątpliwie jednym z nielicznych grup posiadających tak bogate doświadczenie w tym zakresie (20 lat działalności).
Zespół występował na wielu festiwalach europejskich m.in. na prestiżowym Europejskim Festiwalu Kina Niemego Hippodrome w Szkocji (2016), na Budapesti Klasszikus Film Maraton Magyar Nemzeti Filmarchívum (Festiwal węgierskiej Filmoteki Narodowej) na Polskiej Wiośnie Filmowej w Budapeszcie (2018); w Muzeum Historii Kina w Dusseldorfie, na Niesse Film Festival 2019
W skład grupy wchodzi obecnie 4 muzyków – Wojtek Zaborowski, Maciek Kudłacik, Mirek Ładoś, Piotrek Bogunia – operujących następującym instrumentarium: perkusja, ksylofon, instrumenty perkusyjne, instrumenty etniczne, bas, gitara, mandolina, akordeon, syntezatory.
Grupa zagrała do tej pory ponad 800 koncertów w Polsce i Europie m.in
(Czechy , Słowacja , Węgry , Niemcy ,Holandia , Wielka Brytania )
———————————————————————————————————————————————-
Bilety – przedsprzedaż do 30 listopada – 40 zł
Sprzedaż od 01 grudnia do 09 grudnia – 50 zł.