1. Ogólnopolski Festiwal – Podróże w Czasie i Przestrzeni. Niedziela

W ostatnim dniu festiwalu zapraszamy na przygodę z dinozaurami, paleosztuką i Afryką. W przerwach dodatkowe pytania i rozmowy, a na koniec sklepik afrykański z oryginalnymi rzeczami z Afryki i albumami fotograficznymi Roberta Gondka.

[Od: Nd. 03.03.]
Bilety: wstęp wolny, 0,00

Sala Studio – godz. 16.00

Szymon Górnicki 

„Śladami dinozaurów”

„Ta prelekcja stanowi opowieść od podstaw o mojej pasji – od paleontologii do mojej specjalizacji – paleosztuki. Zobrazowana będzie licznymi ilustracjami naukowymi, zdjęciami z wykopalisk, z muzeów i uniwersytetów oraz filmami pokazującymi świat polskiej paleosztuki. Nie obejdzie się również bez skamieniałości, próbek animacji wymarłych władców Ziemi oraz prawdopodobnych dźwięków jakie mogli wydawać. Ile wiemy i skąd wiemy o prehistorycznych światach?  Zobacz co dzieje się z człowiekiem kiedy nie wyrasta z dinomanii.”

Na spotkaniu zobaczymy premierę zwiastuna filmu „Dinozaury i sztuka”. To pierwszy polski film o paleosztuce. Ten pełnometrażowy niezależny dokument opowie historie stojąca za eksponatami dinozaurów i innych prehistorycznych stworzeń. Pokaże kto i gdzie w Polsce tworzy takie niszowe dzieła.

PRZERWA – Sala konferencyjna

Szymon Górnicki 

„Dinozaury – między sztuką a nauką. Czas na dodatkowe pytania”

„Spotkanie po prelekcji”

Wystawa w Holu

Szymon Górnicki – „Paleosztuka – sztuka wskrzeszenia prehistorii”

Paleosztuka to wszelka sztuka która odtwarza wymarłe życie tak jak jest to naukowo wiarygodne w danym momencie. Prezentowana wystawa to bardzo różnorodny zbiór paleoartystycznych rekonstrukcji wymarłych organizmów. Od bezkręgowców poprzez dinozaury do zwierząt z epoki lodowcowej. Prace wykonywane były głównie techniką ilustracji cyfrowej za pomocą tabletu piórkowego i programów graficznych. Stanowią przekrój całej dotychczasowej twórczości autora.

Szymon Górnicki

paleoartysta i paleontolog z Kalisza. Odkąd pamiętam fascynowały mnie dinozaury. Fascynacja ta, była moim głównym motorem napędowym życia. Zaczynałem jako kaliskie dziecko z silną dinomanią. Skończyłem III Liceum Ogólnokształcące im M. Kopernika w Kaliszu. Następnie zostałem studentem geologii Uniwersytetu im Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz członkiem Studenckiego Koła Naukowego Paleontologów UAM, angażując się w ciekawe projekty. W 2013 roku, ukończyłem  studia z pracą magisterską „Budowa kończyny tylnej aetozaura ze stanowiska dokumentacyjnego „Trias” w Krasiejowie”.

Staram się być kreatywnym indywidualistą z otwartym umysłem. Specjalizuję się w rekonstrukcjach wymarłych gatunków. Mam szczególną pasję do historii paleontologii i paleosztuki. Jestem autorem kilku artykułów, głównie na temat paleosztuki. Charakterystyczną częścią mojej kreatywnej pracy są satyryczne paleontologiczne rysunki. Obecnie pracuje nad paleontologicznymi filmami dokumentalnymi. Angażuje się w paleoartystyczne projekty, pisanie artykułów, przeprowadzanie wywiadów oraz szeroko pojętą edukacje paleontologiczną. Poza paleontologią i paleosztuką, interesują mnie efekty specjalne w filmach, fantastyka oraz modelarstwo.

http://www.szymongornicki.com/

www.deviantart.com/szymoonio

www.facebook.com/szymongornickipaleo


Sala Studio – godz. 18.00

Robert Gondek

„Safari moich marzeń – Tanzania, Kenia” – Afryka o jakiej możemy marzyć”

„Gdy marzę o Afryce wyobrażam sobie przede wszystkim wspaniałą przyrodę: góry, lasy, sawannę, pustynię, zwierzęta i ocean. Na safari moich marzeń wybieram się do Kenii i Tanzanii. Wędruję na pokryte lodowcami Kilimandżaro i Mount Kenya. Zdobywam górę Meru, z której podziwiam najładniejszy afrykański wschód słońca. Nocą wchodzę na wulkan Ol Doinyo Lengai. Podróżuję po zachwycających Parkach Narodowych: Serengeti, Tarangire, Amboseli, Lake Manyara. Podziwiam widoki. Spotykam zwierzęta: słonie, zebry, nosorożce, lwy, lamparty, gepardy. Są tuż obok. Jestem świadkiem Wielkiej Migracji antylop gnu w rezerwacie Masai Mara. Fotografuję ptaki. Pływam po jeziorze Naivasha w poszukiwaniu bielików. Z ukrycia obserwuję flamingi, dudki i żołny. Odwiedzam masajskie wioski w rejonie Highlands i buszmenów nad jeziorem Eyasi. Spaceruję po zatłoczonych ulicach Aruszy, Nairobi i Stone Town na Zanzibarze. Smakuję tropikalne przysmaki: trzcinę cukrową, bananowe piwo, ananasy i jackfruita. A na koniec odpoczywam na plażach Zanzibaru. Tak wygląda safari moich marzeń, będące wynikiem sześciu podróży do Kenii i Tanzanii, o którym chciałbym opowiedzieć.”

Stoisko afrykańskie „Szczyty Afryki”

Po spotkaniu zapraszamy na stoisko afrykańskie i pamiątkowe zakupy. Do nabycia oryginalne wyroby afrykańskie (afrykańskie rzeźby, drewniane miseczki, słoniki, figurki z drewna, bransoletki, biżuterię afrykańską i rzeźby), t-shirty z motywami afrykańskimi (zwierzęta, flagi) dla dzieci i dorosłych,  małe zdjęcia autorskie w formacie pocztówkowym i autorski album fotograficzny „W drodze na najwyższe szczyty Afryki”.

Sklep internetowy:  https://www.szczytyafryki.pl/sklep/

Robert Gondek

Podróżnik, fotograf i miłośnik Afryki. Odwiedził 22 afrykańskie państwa.

Za konsekwentną realizację projektu „W drodze na najwyższe szczyty Afryki”, mającego na celu zdobycie najwyższych szczytów w każdym afrykańskim kraju otrzymał wyróżnienia w kategorii WYCZYN ROKU 2016 podczas Kolosów w Gdyni, czyli największego i najbardziej prestiżowego festiwalu podróżniczego w Polsce.

Autor licznych pokazów podróżniczych nagradzanych przez publiczność i jury podczas festiwali w Łodzi, Środzie Wielkopolskiej i Poznaniu. Swoje teksty publikował w magazynach National Geographic Traveler, Podróże, Poznaj Świat, NPM, czy All Inclusive.

Autor książki/albumu fotograficznego pod tytułem „W drodze na najwyższe szczyty Afryki”, a także ebooka podróżniczego „Poradnik przed podróżą do Afryki – Tanzania, Kenia”.

Organizuje wyprawy na afrykański kontynent i uczy się języka Suahili.

A prywatnie jest tatą małego Mateuszka, który ma już za sobą pierwszą podróż do Afryki i planuje kolejną.

https://facebook.com/SzczytyAfryki

https://instagram.com/SzczytyAfryki


WYSTAWY 

26.02. – 03.03. Szymon Górnicki – „Paleosztuka – sztuka wskrzeszenia prehistorii”

01.03. – 07.04. Aleksandra Wierzbowska – „Droga: próby zrozumienia świata”


Festiwalowe Promocje w Łączniku Kulinarnym

https://www.lacznikkulinarny.pl/

https://www.facebook.com/LacznikKulinarny


Program i koordynacja festiwalu – Katarzyna Guzowska-Lelental

Prowadzenie – Joanna Górska

Projekt logo i animacji  – Studio MIHA

https://studiomiha.pl/

https://www.facebook.com/motionstudiomiha