1. Ogólnopolski Festiwal – Podróże w Czasie i Przestrzeni. Sobota

W sobotę poruszymy temat bezpieczeństwa kobiet w podróży, zapoznamy ze zróżnicowaną społecznością Paragwaju, pokażemy jak żyją ludzie po największej katastrofie w historii energetyki jądrowej. Zapraszamy na ciekawe prelekcje i film dokumentalny w Kinie Centrum, a w przerwach na dodatkowe rozmowy i pytania oraz promocję książek Tomasza Owsianego.

[Od: So. 02.03.]
Bilety: wstęp wolny, 0,00

Sala Studio – godz. 15.00

Aleksandra Wierzbowska

„Droga kobiet: : budowanie świata, w którym idąc naprzód, nie musimy oglądać się za siebie”

Droga Kobiet to inicjatywa wyrastająca z podróżniczych i outdoorowych doświadczeń Aleksandry Wierzbowskiej, która jako podróżniczka, dokumentalistka wypraw ekstremalnych i wspinacz, niejednokrotnie doświadczyła przemocy i dyskryminacji ze względu na płeć.

Aleksandra rozpoczyna dyskusję na temat bezpieczeństwa kobiet w podróży, a także szuka rozwiązań, które zminimalizują ryzyko i sprawią, że droga kobiet bez względu na to czy prowadzi na krańce świata, do pracy czy do sklepu, zawsze będzie bezpieczna.

PRZERWA – Galeria w Holu

Aleksandra Wierzbowska

„Droga kobiet. Czas na dodatkowe pytania i rozmowy”

W przerwie zapraszamy na kontynuację pytań do Oli.

Aleksandra Wierzbowska

Dokumentalistka i podróżniczka, skupiona na fotografowaniu wypraw ekstremalnych. Założycielka studia kreatywnego Untold Stories. Żołnierz Wojska Polskiego.

Współpracowała między innymi z Sennheiser, SIGG, Aztorin, Merrell, PAJAK. Jej zdjęcie znalazło się na okładce National Geographic Polska (styczeń, 2022). Pozostałe fotografie były publikowane m.in. w Gazecie Wyborczej, Onet Podróże, Gazeta.pl, CRAG Magazine, Reykjavik Grapevine, Squamish Climbing Magazine.

Dokumentowała zimowy trawers gór Polski Łukasza Supergana oraz „Morskie Opowieści”, czyli trawers polskiego wybrzeża Mateusza Waligóry. W charakterze wspinacza oraz dokumentalisty brała udział w międzynarodowej wyprawie wspinaczkowej Project Armenia, docenionej przez Królewskie Towarzystwo Geograficzne. Efektem wyprawy było otwarcie pierwszego rejonu wspinaczkowego na dziewiczych ścianach klifów Dilijan.

Zrealizowała wiele własnych projektów podróżniczych i sportowych, takich jak m.in. zimowy rowerowy trawers Półwyspu Bałkańskiego (ponad 4,000 km) oraz długodystansowe marsze przez Islandię, Laponię i Himalaje Nepalu. Posiada 13-letnie doświadczenie wspinaczkowe zdobywane w Tatrach, Alpach, Yosemitach, na Kaukazie i w innych rejonach wspinaczkowych świata.

https://aleksandrawierzbowska.com/

https://www.linkedin.com/in/aleksandra-wierzbowska/

https://www.facebook.com/alexwierzbowska


Sala Studio – godz. 16.45

Tomasz Owsiany

„YVY Póra. Twarze Paragwaju”

Tomasz Owsiany w trakcie swojej ostatnie podróży reporterskiej skupił się na rdzennej ludności Paragwaju. Jakimi drogami chcą, a jakimi muszą dziś podążać pierwsi mieszkańcy tamtych ziem? Odpowiedzi szukał w suchym Chaco i w resztkach Puszczy Atlantyckiej. Wśród wiejskich pól i na ulicach miast. Towarzyszył m.in. wspólnotom Aché’ów, którzy w ciągu dwóch pokoleń przeszli od kamiennych siekier do smartfonów oraz Mbya Guaraních, żyjących ze zbierania miejskich odpadów.  Mieszkał we wspólnotach ludu Ava Guaraní, brutalnie wysiedlonych przez sojowych obszarników oraz ze społecznościami ludu Nivaclé, żyjącymi w sąsiedztwie kaktusów i coraz liczniejszych ogrodzeń z drutu.

Autor poświęcił też wiele uwagi Paragwajczykom-metysom, stanowiącym trzon paragwajskiego społeczeństwa. Poznał także bogatych farmerów, potomków imigrantów. Dokumentował jasne i mroczne strony zamkniętej społeczności ortodoksyjnych Mennonitów w Canindeyú oraz „westernowski” świat hodowców bydła nad rzeką Pilcomayo. Zbierał materiał w domach milionerów, na polach marihuany i na wysypisku śmieci.

YVYpóra. Twarze Paragwaju to wciągający pokaz reporterski, ilustrowany profesjonalnej jakości fotografiami i licznymi filmami. Duża porcja wiedzy i pełen wachlarz emocji. Przedstawiane w nim portrety poszczególnych społeczności oraz inspirujących postaci ukazują różnorodne oblicza dzisiejszego Paragwaju. Rządzące nim mechanizmy i prawidła. Są też okazją do bardziej uniwersalnych pytań o swobody, prawo do ziemi i do własnej odrębności. Tomasz Owsiany jako lubiany i ceniony prelegent jest gwarancją barwnej i gładko płynącej opowieści, której słucha się z prawdziwą przyjemnością.

PRZERWA – Sala konferencyjna

Tomasz Owsiany – „Spotkanie z autorem przy książkach. Czas na pogawędki, dodatkowe pytania i dedykacje”

W przerwie zapraszamy na zapoznanie się z książkami autorstwa Tomasza Owsianego. Będzie możliwość zakupu z autografem.

Tomasz Owsiany

Dawniej romanista, dzisiaj podróżujący reportażysta, zajmujący się także konserwacją zabytków. Autor książek, artykułów oraz pokazów reporterskich. Swoje teksty i fotografie publikował m.in. w miesięczniku „Poznaj Świat”, w „Podróżach”, „Tygodniku Powszechnym” oraz „Kontynentach”.

Jego dwie ostatnie książki: „Pod ciemną skórą Filipin” oraz „Kraj naprawdę i na niby. Reportaże z Gujany Francuskiej” uhonorowano w 2018 i 2021 roku Nagrodą Magellana. Za swoje projekty i przedsięwzięcia podróżnicze otrzymał Nagrodę im. Andrzeja Zawady oraz Nagrodę Dziennikarzy Kolosów (za rok 2015), a także dwukrotnie wyróżnienie na Kolosach w kategorii „Podróż”.

W swoich podróżach stawia na niespieszną integrację z miejscowymi społecznościami i na zgłębianie istotnych tematów społeczno-kulturowych. Przed wyjazdem uczy się lokalnych języków. Na prowincji Madagaskaru, wśród rdzennych mieszkańców Filipin, w amazońskim interiorze Gujany Francuskiej czy na rubieżach Paragwaju, zawsze stara się być czynnym uczestnikiem codziennych i niecodziennych zdarzeń. Z pobytów w plemiennych wsiach i w rodzinach milionerów, z wizyt u więźniów i szabrowników złota, ze spotkań z ważnymi postaciami i najzwyklejszymi mieszkańcami – przywozi pasjonujące opowieści o miejscach, ludziach i o tym, co dla nich ważne.

https://lubimyczytac.pl/

https://www.facebook.com/towsianyautor/

https://www.facebook.com/towsianyautor


Sala Studio – godz. 18.45

Krystian Machnik

„ Czarnobyl i wojna”

Tematem prelekcji będą wyprawy przypadające na czas toczącej się wojny w Ukrainie, gdzie Krystian Machnik podróżuje regularnie już nie tylko do Czarnobyla, lecz także w okolice Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej – wciąż okupowanej przez wojska rosyjskie.

W trakcie prelekcji przewidziana jest prezentacja dozymetrów – mierników promieniowania”

Krystian Machnik

Podróżnik specjalizujący się w Czarnobylskiej Strefie Zamkniętej, organizator wypraw, fotograf, współautor wieloletnich akcji humanitarnych w Czarnobylu. Od kilku lat dokumentuje miejsce największej katastrofy w historii energetyki jądrowej, spędzając w tak zwanej „Zonie” łącznie 420 dni.

 

Strona prowadzona przez Krystiana Machnika:

Napromieniowani.pl


Kino Centrum – godz. 20.30

„Czarnobyl: Ludzie ze stali”

film dokumentalny  (1 godz.)

PREMIERA

(projekcja przed premierą filmu w Internecie)

scenariusz i reżyseria: Amadeusz Kocan 

Czarnobyl – dla większości obraz śmierci i katastrofy, a dla nielicznych wciąż po prostu dom. Mimo że doszło tam do największej katastrofy w historii energetyki jądrowej i wynikającego z tego skażenia radioaktywnego, to już po kilku miesiącach do otoczonego drutem kolczastym terenu zaczęli wracać pojedynczy ludzie. Robili to nielegalnie, by znów zamieszkać w swoich skromnych chatach, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Nazwano ich „samosiołami”, czyli samoosiedleńcami – ludźmi, którzy zaczęli żyć wedle własnego prawa na skażonej ziemi w strefie zamkniętej, w której zgody na stałe osiedlenie nie są wydawane. Od tego czasu minęło 38 lat. Wedle różnych szacunków początkowo było ich od 1600 do 3000, ale do dziś przeżyło zaledwie kilkudziesięciu. Są to głównie osoby starsze, zmagające się z trudnościami podeszłego wieku i samotnością.


WYSTAWY 

26.02. – 03.03. Szymon Górnicki – „”Paleosztuka – sztuka wskrzeszenia prehistorii”

01.03. – 07.04. Aleksandra Wierzbowska – „Droga: próby zrozumienia świata”


CODZIENNIE

Festiwalowe Promocje w Łączniku Kulinarnym

https://www.lacznikkulinarny.pl/

https://www.facebook.com/LacznikKulinarny


Program i koordynacja festiwalu – Katarzyna Guzowska-Lelental

Prowadzenie – Joanna Górska

Projekt logo i animacji  – Studio MIHA

https://studiomiha.pl/

https://www.facebook.com/motionstudiomiha