IX Festiwal Kultur Europy – LITWA – koncert TREE STONES QUARTET

[Od: Pt. 20.10.]

20 października, godz. 19:00

Koncert Tree Stones Quartet
Kęstutis Vaiginis – saksofony (Litwa)
Dmitrij Golovanov – fortepian (Litwa)
Peedu Kass
– kontrabas (Estonia)
Kaspars Kurdeko
– perkusja (Łotwa).

Kwartet Tree Stones skupia najlepszych improwizatorów młodej sceny jazzowej krajów bałtyckich. Znani w Europie wirtuozi są absolwentami renomowanych uczelni muzycznych w swoich krajach i za granicą, mają na swoim koncie wiele sukcesów w międzynarodowych konkursach jazzowych. Ich kompozycje łączą jazz tradycyjny z nowoczesnym oraz z takimi stylami jak free jazz, classic/jazz crossover czy z muzyką eksperymentalną i elektroniczną. Tree Stones Quartet inspiruje się również hard bopem oraz latin jazzem.
Kęstutis Vaiginis jest jednym z najbardziej utalentowanych litewskich saksofonistów młodego pokolenia. Absolwent Litewskiej Akademii Muzycznej I Teatralnej w Wilnie, grywa z gwiazdami jazzu i koncertuje na całym świecie, m.in. na takich festiwalach jak North Sea Jazz, Rotterdam Jazz, Cape Town Jazz, Ottawa Jazz czy Hong Kong Jazz. Zdobył Grand Prix na Birštonas Jazz Festival (2010) oraz nagrodę Europejskiej Fundacji Kulturalnej Europamusicale (2013).
Dmitrij Golovanov jest jednym z najbardziej rozchwytywanych pianistów jazzowych na Litwie. Wygrał wiele międzynarodowych konkursów jazzowych, był półfinalistą Montreux Jazz Solo Piano Competition w 2012 roku oraz finalistą European Jazz Competition w Rotterdamie w 2014 r. Studiował na Litewskiej Akademii Muzycznej oraz w Wyższej Szkole Muzycznej im. Mendelssohna-Bartoldy’ego w Lipsku. W swojej grze łączy różne style, zaczynając od tradycyjnego, poprzez nowoczesny, free jazz, classic/jazz crossover aż do eksperymentalnej muzyki elektronicznej. Grał m.in. na takich festiwalach jak London Jazz, Brugge Jazz, Pori Jazz.
Peedu Kass, kontrabasista, znajduje się w czołówce muzyków estońskiej sceny jazzowej. Już jako młody muzyk wygrał w 2006 roku Sony Jazz Stage Competition (w wieku 20-lat!) czy prestiżową nagrodę Elion Young Jazz Talent. Wspó,pracował z laureatami nagrody Grammy: Markiem Grossem i Antonio Hartem oraz z wieloma innymi znakomitymi muzykami.
Kaspars Kurdeko, perkusista, jest absolwentem Akademii Muzycznej w Rydze. Interesuje się muzyką eksperymentalną oraz poszukiwaniami różnych form i efektów dźwiękowych w improwizacji. Współpracuje z zespołami z różnych stron świata (USA, Korea Pd., Szwecja, Portugalia, Holandia…). Od 2010 roku uczy na Jazzowej Akademii Muzycznej w Rydze rytmu i gry na perkusji.

Wstęp za wejściówkami do odbioru w kasie Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu od 9 października.

 

Główny Organizator i