Koncert Big Bandu Powiatu Ostrowskiego

Wszystkich miłośników instrumentów dętych blaszanych i muzyki rozrywkowej zapraszamy na występ Big Bandu Powiatu Ostrowskiego pod przewodnictwem bandleadera Roberta Matuszewskiego. Koncert odbędzie się w ramach jubileuszowej 10. edycji Letniej Akademii Instrumentów Dętych Blaszanych.

[Od: Śr. 22.08.]

Big Band Powiatu Ostrowskiego

To już 10. jubileuszowa edycja Letniej Akademii Instrumentów Dętych Blaszanych. Pomysłodawcą festiwalu, od samego początku trwania imprezy, jest prof. zw. dr hab. Roman Gryń z Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz Bydgoszczy.

W ramach festiwalu odbywać się będą liczne koncerty na terenie miasta, m.in. codzienne koncerty w Narodowym Sanktuarium Św. Józefa o godz. 14.00 oraz codzienne koncerty wieczorne w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Kaliszu o godz. 19.30.

X Letnia Akademia Instrumentów Dętych Blaszanych będzie wyjątkowa. Artystami będą najlepsi soliści z polskich i światowych uczelni, m.in. Ronald Romm,  Michael Massong, Tamit Akta, Lisa Ford, Zdzisław Stolarczyk, Roman Gryń i inni.


22 sierpnia br., o godz. 19.30 w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu w towarzystwie Big Bandu Powiatu Ostrowskiego wystąpią: Charli Green (USA) oraz Maciej Fortuna(PL). Wstęp na koncert – bezpłatny! 

Big Band Powiatu Ostrowskiego, foto www.bb-ostrow.pl

Historia Big Bandu sięga 2000 roku, kiedy z inicjatywy Andrzeja Dery Starosty Ostrowskiego I kadencji oraz Benedykta Musioła dyrektora Zespołu Szkół Muzycznych i Zbigniewa Piekarskiego powstała „Orkiestra Powiatowa”. Zespół stworzony został z muzyków – absolwentów Młodzieżowej Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Technicznych ZAP (prowadzonej przez Henryka i Zbigniewa Piekarskich), uczniów i absolwentów Zespołu Szkół Muzycznych oraz filharmoników kaliskich. Pierwszym dyrygentem ,,Orkiestry Powiatowej’’ był pianista Rafał Olek, który prowadził formację niespełna rok. Następnie band leaderem został Robert Matuszewski, absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu, który prowadzi orkiestrę do dnia dzisiejszego.

W 2001 roku zespół przyjął swoją obecną nazwę Big Band Powiatu Ostrowskiego. Wykonuje różnorodny repertuar, którego podstawę stanowią utwory swingowe, wykonywane przez big bandy amerykańskie działające w latach trzydziestych. W repertuarze znajdują się standardy Counta Basiego, Duka Ellingtona, Glenna Millera oraz utwory z gatunku muzyki latynoamerykańskiej i fusion.

Big Band Powiatu Ostrowskiego ma na swoim koncie wiele koncertów, zarówno w kraju, jak i za granicą.


Maciej Fortuna

Maciej Fortuna to trębacz, kompozytor i producent muzyczny. Doktor sztuk muzycznych i magister nauk prawnych, prowadzący aktywną działalność artystyczną. Prócz kreowania własnego języka muzycznej wypowiedzi oraz poszerzania palety brzmieniowej swojego instrumentu, eksperymentuje z łączeniem różnych gatunków sztuki. Istotnym elementem jego twórczości jest wykorzystywanie live electronics. Tworzy i reżyseruje koncerty multimedialne oraz produkcje video.

Gatunki łączy ze sobą wszystkimi dostępnymi środkami. Choć wiele gatunków muzycznych jest mu bliskich, nie chce zamykać się w żadnym z nich. Tworzy zespoły należące do polskiej czołówki muzyki improwizowanej – Maciej Fortuna Trio (Solar Ring, Sahjia, At Home, Jazz), wielokrotnie wyróżniany Maciej Fortuna Quartet czy duet Fortuna/Dys, mający w swoim dorobku dwa albumy – Tropy (FM, 2013) i Maciejewski Variations (DUX, 2014). Wykonuje muzykę łączącą jazz z elektroniką – ten rozdział tworzy zarówno solo, jak i w duecie z An On Bast (albumy 1, Live oraz Electronic transcription of film music by Krzysztof Penderecki). W ostatnim czasie w kraju wyjątkowy sukces odniósł jego projekt słowiański czerpiący ze zbiorów kolbergowskich (Kolberg Fortuny; później Maciej Fortuna Słowiański). Jego działalność koncertowa objęła wiele festiwali zagranicznych, między innymi Jarasum International Jazz Festival, Heineken Jazzaldia (San Sebastián Jazz Festival), czy Fringe Festival.


Charli Green (USA)

Poza grą na trąbce i dydaktyką, Charles Green jest również kompozytorem i aranżerem.

Urodzony w Memphis, Tennessee (USA) Charles Green rozpoczął swą muzyczną edukację w Średniej szkole muzycznej. Podczas służby wojskowej dołączył do orkiestry reprezentacyjnej wojsk lotniczych (US – Airforce Band), by po kilku latach przenieść się do Madrytu i kontynuować studia muzyczne w zakresie gry na trąbce.

W 1970 roku przeniósł się do Holandii i studiował w konserwatorium w Maastricht, a następnie objął klasę trąbki w konserwatorium w Amsterdamie i prowadził przez wiele lat akademicki big band.

Poza grą na trąbce i dydaktyką, Charles jest również kompozytorem i aranżerem. Prowadzony przez niego od 1990 roku Studentproof bigband stał się jednym z profesjonalnych holenderskich zespołów tego typu.

Więcej informacji na stronie Akademii: brassacademy.eu