Koncert kameralny „Chopin/Antonin… to dalipan raj”

W 190. rocznicę pobytu Fryderyka Chopina u księcia Antoniego H. Radziwiłła, Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Ostrowie Wielkopolskim oraz Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, zapraszają do Pałacu Myśliwskiego w Antoninie na koncert kameralny „CHOPIN / ANTONIN… to dalipan raj”. Wystąpi VIMART Piano Trio z Moskwy. Koncert pod patronatem Pawła Rajskiego Starosty Ostrowskiego

[Od: Nd. 27.10.]
VIMART Piano Trio

Irina Krasavina – fortepian
Mark Fridman – wiolonczela
Vladimir Belov – skrzypce

Irina Krasavina
Urodziła się w Moskwie. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku pięciu lat w Moskiewskiej Szkole Muzycznej im. Gniesinych, którą ukończyła z wyróżnieniem w 2006 roku. Jest absolwentką (dyplom z wyróżnieniem) Rosyjskiej Akademii Muzycznej im. Gniesinych w Moskwie w klasie Prof. Sergieja Sienkova, gdzie w 2014 roku również ukończyła studia doktoranckie.
W 2012-2014 odbyła staż artystyczny na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. A. Jastrzębskiej – Quinn. W 2013-2016 roku była też pianistką w Programie Kształcenia Młodych Talentów „Akademia Operowa” w Teatrze Wielkim w Warszawie. W 2008 roku za swoje dotychczasowe osiągnięcia otrzymała stypendium artystyczne Rosyjskiego Ministra Kultury.
Jest laureatką międzynarodowych konkursów w Polsce, Rosji, na Litwie, w 2013 roku została zdobywczynią Grand Prix na 26 Turnieju Pianistów Stypendystów Zagranicznych w Antoninie (2013), w 2014 roku reprezentowała Polskę w ramach Międzynarodowego projektu EUPlay „Przez muzykę do Zjednoczonej Europy” (Warszawa, Genua), a w 2015 roku
otrzymała „Złoty Parnas” w ramach X Międzynarodowego Forum Pianistycznego w Sanoku „Bieszczady bez granic”.
Brała udział w licznych festiwalach, wśród których: Festiwal Konserwatoriów Europy w Aarhus (Dania), 32 Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni – Antonin” (Ostrów Wielkopolski, 2013), Rosyjsko-Polskie Festiwale „Dziecięca Akademia Muzyki” i „Młodzież gra Chopina” (Moskwa, 2008; Poznań, 2010). Grała na wielu prestiżowych scenach w Rosji, Polsce, Danii, Niemczech, we Włoszech, na Słowacji.
Była oficjalną pianistką IX i X Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki w Warszawie. Jako pianista-korepetytor solistów współpracowała z Teatrem Wielkim w Łodzi („Eugeniusz Oniegin”), Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie („Cud, albo Krakowiaki i Górale”), pracowała w Operze na Zamku w Szczecinie. Obecnie jest pianistą-korepetytorem w Moskiewskim Państwowym Teatrze Muzycznym dla dzieci i młodzieży imienia Natalii Sac.

Vladimir Belov
Skrzypek, urodził się w 1970 roku w Moskwie. Ukończył znaną Szkołę Średnią imienia Gniesinych, później doskonalił swoje umiejętności na Akademii Muzycznej imienia Gniesinych. Od 1989 roku pracuje w Moskiewskim Państwowym Teatrze Muzycznym dla dzieci i młodzieży imienia Natalii Sac, gdzie aktualnie jest koncertmistrzem orkiestry.
W jego dorobku artystycznym – współpraca z najlepszymi zespołami – orkiestrą Filharmonii Moskiewskiej, Moskiewską Państwową Orkiestrą Symfoniczną Pavla Kogana i innymi. Komponuje, jest autorem muzyki do wielu filmów. Pracował też jako redaktor muzyczny. Aktywnie koncertuje, często występuje jako solista z towarzyszeniem orkiestry oraz jako kameralista.

Mark Fridman
Rosyjski wiolonczelista. Ukończył Centralną Szkołę Muzyczną przy Konserwatorium Moskiewskim w klasie profesora Aleksandra Fedorczenki, Konserwatorium imienia Piotra Czajkowskiego w Moskwie pod kierunkiem profesora Dmitrija Millera oraz studia doktoranckie na uczelni macierzystej. Kształcił się również w Wyższej Szkole Muzycznej i Teatralnej w Hanowerze w Niemczech w klasie profesora Sielheima.
Jest laureatem uznanego Międzynarodowego konkursu zespołów kameralnych imienia Sergieja Taniejewa. Jako solista występował w Finlandii, Szwecji, Anglii, Walii, Rosji. Posiada w swoim dorobku szeroki repertuar muzyki kameralnej. Jako członek tak znanych zespołów; jak orkiestra Moskoncert, orkiestra Filharmonii Moskiewskiej – koncertował w najlepszych salach koncertowych europejskich i amerykańskich, między innymi w Carnegie Hall w Nowym Jorku, w Bostonie, Chicago. Pełnił funkcję koncertmistrza wiolonczelista Międzynarodowej Orkiestry Kameralnej «Ensemble XXI» oraz rosyjskiej Państwowej Orkiestry Kameralnej. Aktualnie jest związany z orkiestrą teatru Moskiewskiej Operetki i z orkiestrą Moskiewskiego Państwowego Teatru Muzycznego dla dzieci i młodzieży imienia Natalii Sac.

Gospodarz wieczoru – Witold Pelka


W programie:

Fryderyk Chopin (1810-1849)
Introdukcja i Polonez  na fortepian i wiolonczelę C-dur op.3
Trio g-moll op.8 
1. Allegro con fuoco
2. Scherzo: Vivace
3. Adagio sostenuto
4. Finale: Allegretto

Sergiej  Rachmaninow (1873 – 1943)
Trio elegiaque nr 1 g – moll 

Michaił Glinka (1804-1857)  
Trio pathétique d-moll 
 1. Allegro moderato
 2. Scherzo, Vivacissimo – Trio. Meno mosso
3. Largo
4. Allegro con spirito – Alla breve, ma moderato

 

Organizatorzy zapewniają bezpłatny przejazd autokarem
w Kaliszu przed Teatrem (pl. Bogusławskiego), godz. 15.30
w Ostrowie Wielkopolskim (ul. Wolności 22), godz. 16.00
Powrót po koncercie


Koncert pod patronatem: Pawła Rajskiego Starosty Ostrowskiego