Koncert z cyklu „Pofolkujmy sobie z…” KAPELA BRODÓW

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zaprasza na koncert z cyklu „Pofolkujmy sobie z…”
KAPELA BRODÓW w projekcie MUZIKAIM - wiejska muzyka żydowska - podczas 8. Kaliskiego Miodobrania.

[Od: Nd. 24.09.]
Bilety: WSTĘP WOLNY

KAPELA BRODÓW to polski zespół folkowy, laureat licznych konkursów (m.in. na Folkowy Fonogram Roku na Festiwalu Nowa Tradycja organizowanym przez Polskie Radio), chętnie zapraszany na różnego rodzaju festiwale np.: Festiwal Rozstaje, Festiwal Wszystkie Mazurki Świata, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Świata w Grodzisku Mazowieckim, Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Kapela gra w różnych składach w zależności od repertuaru i okoliczności. Premiera ich najnowszej płyty MUZIKAIM miała miejsce w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (2015).

 

niedziela 24 września 2017, godz. 16.00

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu

plac CKiS przy parku Miejskim

podczas 8. Kaliskiego Miodobrania

WSTĘP WOLNY

Liderem grupy jest Witek Broda, grający na skrzypcach, lirze korbowej, od wielu lat przemierzający Polskę w poszukiwaniu zapomnianych melodii i ostatnich ludowych muzykantów. Witek bierze czynny udział w wielu projektach związanych z tradycyjną muzyką polską.

 

Utwory na płycie MUZIKAIM wzięły się z mojej włóczęgi po wsiach, wertowania dzieł Oskara Kolberga, archiwów ISPAN, autorów znanych i nieznanych. Usłyszałem u wiejskich muzykantów dźwięki żydowskie – żywe, obce, intrygujące. Czasem była to fraza, czasem cały utwór. Podsłuchany pod oknem, nauczony w terminie u żydowskiego skrzypka, potem grany do tańca na zabawach i weselach. Kolberg notował melodie żydowskie sporadycznie. Na tysiące zapisanych znajdziemy ich kilkanaście. Zbierałem te motywy, sklejałem okruchy. Taka mogła być muzyka żydowska na wsiach w przedwojennej Polsce.” — Witek Broda (skrzypek, lider kapeli, subiektywny badacz tradycji)

 

Kapela Brodów zagra w składzie:

Witek Broda – skrzypce , głos

Jacek Mielcarek – saksofon , klarnet

Kuba Mielcarek – kontrabas

Katarzyna de Latour – ksylofon

Mirek Ładoś – perkusja