„Mały Książę” – zaproszenie na premierę

Projekt „Mały Książę” to muzyczny spektakl dla dzieci i młodzieży szkolnej, w którym aktorami są dzieci i młodzież z kaliskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Zapraszamy na premierę 20 października o godzinie 18:00 w Centrum Kultury i Sztuki przy ulicy Łaziennej 6.

[Od: Pt. 20.10.]

Projekt „Mały Książę” to muzyczny spektakl dla dzieci i młodzieży szkolnej, w którym aktorami są dzieci i młodzież z kaliskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Przygotowywany jest w ramach warsztatów teatralnych, organizowanych przez W.I.E.-Kama Kowalewska-Kulawinek.
Spektakl ma formę musicalu opartą o autorskie piosenki i profesjonalnie przygotowane układy choreograficzne, zrealizowane z myślą o tutoringu rówieśniczym (dzieci uczą dzieci), a poprzez sztukę musicalową w sposób łatwy i przyjemny przybliżającą treść lektury szkolnej pt. „Mały Książę ”. Utwory muzyczne (autorskie piosenki), wykonane przez dzieci i młodzież (m.in. finalistkę programu Mam Talent), mają służyć lepszemu zapamiętaniu treści oraz przekazu w/w lektury.

Spektakl przeznaczony będzie dla wszystkich uczniów szkół oraz placówek edukacyjnych na terenie Kalisza i okolic, a jego premiera odbędzie się 20-go października 2023 o godzinie 18:00 w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu,  przy ul. Łaziennej 6

Cele projektu:
– wsparcie dzieci i młodzieży w przyswajaniu treści oraz wartości płynących z lektur, poprzez łatwą do zapamiętania formę,
– tutoring rówieśniczy, jako dodatkowa forma edukacji,
– promocja talentów dzieci i młodzieży kaliskich szkół.

Wartości projektu:

– rozwój dzieci i młodzieży, zarówno występujących, jak i widzów,
– wzajemne wsparcie i przybliżenie, innego niż tradycyjny, sposobu przyswajania wartości płynących z lektury,
– zaangażowanie i wykorzystanie potencjału oraz talentów młodych „aktorów”,
– nauka współpracy i wielu kompetencji społecznych istotnych, zwłaszcza w obecnych czasach, poprzez wspólne tworzenie spektaklu.

Spektakl muzyczny poprzez obraz, dźwięk i ruch, przedstawiony przez dzieci i młodzież, ma docierać różnymi kanałami percepcyjnymi (wzrokowy, słuchowy, kinestetyczny), pobudzać emocje widzów. Dzięki temu treść oraz przekaz będą szybciej przyswajane, gdyż w szkole większość informacji skierowana jest jedynie do kanału słuchowego, co w wielu przypadkach u uczniów przynosi efekt niezadowalający.
Piosenki w wykonaniu młodych wokalistów, dostępne także na kanałach Social Media i YouTube oraz do wykorzystania w szkołach na potrzeby omawiania w/w lektury, będą dodatkową formą wsparcia dla uczniów i nauczycieli w zapoznaniu się z treścią i jej wartościami.

Lektura ta jest bliska memu sercu, a wartości, które niesie spektakl są aktualne i dla młodszych i dla starszych. Ja przede wszystkim koncentruję się na patrzeniu sercem. Chciałabym, żeby młodzież rozumiała ten przekaz – opowiada Kama Kowalewska. – To młode pokolenie kieruje się intuicją, potrafi liczyć na samego siebie, myślę, że młodzież jest bardziej świadoma niż starsze pokolenie, bo zarówno jedni jak i drudzy wychowali się w zupełnie innej kulturze. To serce powinno być naszym przyjacielem, to serce powinno być naszym kompasem życiowym.

Autorce scenariusza zależy na tym, aby wyeksponować takie wartości jak przyjaźń, miłość, odpowiedzialność za to, że jeżeli mamy z kimś zbudowane więzi to będąc daleko od siebie te więzi przetrwają, bo taka więź jest jak niewidzialna nitka, która będzie już zawsze obecna.

Przypominamy, że już od listopada spektakl „Mały Książę” będzie wystawiany dwa razy w miesiącu w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.

Wkrótce szczegóły dotyczące rezerwacji miejsc dla szkół.