Maria Podskarbi-Hebisz „HEBISZ W CENTRUM” – wystawa

[Od: Cz. 12.05.] Potrwa do: Pn. 20.06.

 

Wystawa czynna 12.05-20.06.2022

Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (1978; obecnie Akademia Sztuk Pięknych). Doktorat (1995) i habilitacja (2013) w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Profesor nadzwyczajny UAM w Poznaniu (od 2015), od 2013 kieruje Pracownią Rzeźby i Działań Przestrzennych na kaliskim Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym tej uczelni. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków, Wielkopolskiego Związku Artystów Rzeźbiarzy i Ostrowskiego Towarzystwa Naukowego. Twórczyni pracowni „Jaskinia sztuki”. Rzeźbiarka tworząca w cyklach obiekty ceramiczne zajmuje się także fotografią i grafiką, a jej prace znajdują się w zbiorach i kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Uczestniczka licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju, i za granicą. Zdobyła wiele nagród i wyróżnień m. in. w 1987 roku – nagroda na I Biennale Twórczości Plastycznej Nauczycieli w Warszawie, w 2010 roku – I nagroda oraz wyróżnienie w konkursie rzeźbiarsko-ceramicznym „Pogranicza kultur”, w 2011 roku – wyróżnienie na wystawie poplenerowej „Ogród botaniczny ogrodem sztuki” pod patronatem Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. dr hab. Bronisława Marciniaka, w 2013 roku – I nagroda na wystawie ART EXPO w Haumont (Francja).

Obiekty ceramiczne tworzy w cyklach, m. in. „Formy uskrzydlone”, „Formy organiczne”, „Wiszące ogrody”, „System gier”, „Odloty aniołów”, ,,Myśli tajemne”, ,,Przyloty”.

Sztuka nie ma potrzeby objaśniania – jest żywa lub martwa – działa lub może być pustą kalkulacją. Zadajemy sobie często pytanie czy sensem sztuki jest piękno. A czym jest piękno – czy wyraża się w cierpieniu czy w miłości ? Takie pytania stawiam Państwu i sobie podczas aktualnej wystawy w Galerii Centrum prezentując osobiste zmagania podczas tworzenia rzeźb przyziemnych, konstruowanych z ocalonych szczątków obumarłej przyrody czy spalonego metalu – ,,Myśli przyziemne’’ w korelacji do porcelanowych rzeźb uskrzydlonych – ,,Myśli podniebne’’. Każda publikacja wizualna będąc komunikatem – relacją między artystą a odbiorcą może być odczytana lub zinterpretowana w dowolny sposób w zależności od własnej wrażliwości,osobistych doświadczeń i kodu symbolicznego.

Maria Podskarbi-Hebisz