Mistrzowskie warsztaty haftu nasnuwanego

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zorganizowało mistrzowskie warsztaty haftu nasnuwanego w Golinie pod Jarocinem. Haft ten to tzw. „snutka golińska”, dziedzictwo wsi wielkopolskiej, wpisana w 2022 roku na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Warsztaty prowadziła inicjatorka powyższego wpisu i opiekunka tradycyjnych metod nasnuwania, mistrzyni Jolanta Łukaszewska z Goliny. Zajęcia odbywały się w Szkole Podstawowej w Golinie od kwietnia do października 2023, a podsumowaniem działań są trzy wystawy: w Golinie, w Kaliszu i w Poznaniu.

[Od: Pt. 22.12.] Potrwa do: Pn. 18.12.
Bilety: wstęp wolny

W piątek 27 października 2023 zakończyliśmy 7-miesięczne Warsztaty z panią Jolantą Łukaszewską. Prace 15 uczestniczek Warsztatów prezentujemy na 3 wystawach w Golinie, w Poznaniu i w Kaliszu. Pierwsza wystawa w Szkole Podstawowej im. Heleny Moszczeńskiej w Golinie trwała od 30 października do 29 listopada. W dniach 1-18 grudnia zapraszamy do obejrzenia snutek golińskich w CKiS w Kaliszu (w godz. 7:00-22:00 w tygodniu i w godz. 12:00-22:00 w weekendy). Od 19 do 31 grudnia zapraszamy do Poznania – Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum animacji Kultury, ul. Prusa 3, w godz. 9:00-18:00.  Poniżej prezentujemy zdjęcia z wystawy i zbliżenia pięknych prac. Więcej na Facebook.com/Folklor południowej Wielkopolski

Wystawa powarsztatowa snutki golińskiej w Golinie

Wystawa powarsztatowa snutki golińskiej w Golinie

 

Wystawa powarsztatowa snutki golińskiej w Golinie

Wystawa powarsztatowa snutki golińskiej w Golinie – Mistrzyni Snutki Golińskiej Jolanta Łukaszewska

 

Snutka Golińska - wystawa powarsztatowa 2023 w Kaliszu

Snutka Golińska – wystawa powarsztatowa w Kaliszu

 

Wystawa powarsztatowa snutki golińskiej 2023

Wystawa powarsztatowa snutki golińskiej 2023 – hafty Justyny Dudek i Izabelli Matuszewskiej

 

Izabella Matuszewska

Izabella Matuszewska

 

Justyna Dudek

Justyna Dudek

Warsztaty ukończyły panie: Mirosława chyba, Justyna Dudek, Michalina Jelak, Violetta Józefiak, Beata Kałka, Agnieszka Matuszewska, Izabella Matuszewska, Dorota Matyas, Jolanta Poczta, Paulina Półrolniczak, Maria Silińska, Beata Walczak-Silińska, Maria Magdalena Ziętek, Monika Ziętkiewicz i Krystyna Żyto. Niektóre z pań brały udział w poprzednich warsztatach haftowania, inne nasnuwały po raz pierwszy.

 

Wystawa snutki 2023

Wystawa snutki 2023 – hafty Mirosławy Chyby i Michaliny Jelak

 

Mirosława Chyba

Mirosława Chyba

 

Michalina Jelak

Michalina Jelak

Kilkanaście uczestniczek bezpłatnych zajęć projektowało, rysowało i kalkowało wzory, haftowało SNUTKĘ GOLIŃSKĄ. Efektem warsztatów są zestawy prac. Powstały serwetki, ozdoby świąteczne oraz elementy ubioru: kołnierzyki i bluzki – łącznie blisko 50 haftowanych prac.

Warsztaty snutki golińskiej 2023

Warsztaty snutki golińskiej 2023 – hafty Violetty Józefiak, Krystyny Żyto i Marii Magdaleny Ziętek

 

Violetta Józefiak

Violetta Józefiak

 

Krystyna Żyto

Krystyna Żyto

 

Wystawa powarsztatowa snutki golińskiej 2023

Wystawa powarsztatowa snutki golińskiej 2023 – hafty Agnieszki Matuszewskiej i Beaty Kałki

 

Agnieszka Matuszewska

Agnieszka Matuszewska

 

Beata Kałka

Beata Kałka

 

Wystawa powarsztatowa snutki golińskiej 2023

Wystawa powarsztatowa snutki golińskiej 2023 – hafty Moniki Ziętkiewicz, Marii Silińskiej, Beaty Walczak-Silińskiej

 

Monika Ziętkiewicz

Monika Ziętkiewicz

 

Maria Silińska i Beata Walczak-Silińska

Maria Silińska i Beata Walczak-Silińska

 

Wystawa powarsztatowa snutki golińskiej 2023

Wystawa powarsztatowa snutki golińskiej 2023 – hafty Pauliny Półrolniczak

 

Paulina Półrolniczak

Paulina Półrolniczak

 

Wystawa powarsztatowa snutki golińskiej 2023

Wystawa powarsztatowa snutki golińskiej 2023 – Jolanty Poczty i Doroty Matyas

 

Dorota Matyas

Dorota Matyas

 

Snutkowa bluzka Jolanty Poczty

Snutkowa bluzka Jolanty Poczty

 

Jolanta Poczta

Jolanta Poczta

 

Grupa warsztatowa snutki golińskiej 2023

Grupa warsztatowa snutki golińskiej 2023

Warsztaty koordynował Tomasz Jankowski dyrektor SP w Golinie. Zorganizowała je Anna Gałczyńska z kaliskiego CKiS. Partnerami zadania są: Szkoła Podstawowa im. Heleny Moszczeńskiej w Golinie oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Wystawa prac jest prezentowana w Golinie do końca listopada, a następnie w Poznaniu i w Kaliszu.

tekst i fot. Anna Gałczyńska, fot. Radosław Żyto


Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego w ramach programu Kultura ludowa i tradycyjna. Mistrz Tradycji.

MKiDN logo


Warsztaty haftu nasnuwanego – snutki golińskiej w Golinie

kwiecień – październik 2023

Zapraszamy do bezpłatnej nauki na warsztatach: młodzież od 13 lat i dorosłych z subregionu Południowej Wielkopolski. Warsztaty odbywają się w Szkole Podstawowej im. Heleny Moszczeńskiej przez 7 miesięcy (od kwietnia do października 2023) 4 razy w miesiącu po 5 godzin (minimum 20 godz. miesięcznie). Mistrzynią prowadzącą warsztaty będzie Jolanta Łukaszewska z Goliny, opiekunka tradycyjnych metod nasnuwania według wzorów i wiedzy przekazanych od przedwojennych hafciarek. Uczestnicy będą projektować, rysować i kalkować wzory, haftować z uwzględnieniem techniki nasnuwania i szyć ozdoby oraz elementy ubioru. Efektem zajęć będą zestawy prac: serwet, ozdób i ubiorów zdobionych haftem, zaprezentowanych na trzech wystawach w Golinie, w Kaliszu i w Poznaniu w listopadzie i w grudniu 2023.

#warsztatysnutkigolinskiej2023

#warsztatyhaftunasnuwanego2023

Pierwsze zajęcia w piątek 14 kwietnia 2023 godz. 17.00, Szkoła Podstawowa w Golinie k. Jarocina.

Zgłoszenia: Anna Gałczyńska, Dział Artystyczny CKiS w Kaliszu, tel. 62 765-25-45, e-mail: a.galczynska@ckis.kalisz.pl.

regulamin warsztaty snutki 23

karta zgłoszenia snutki 23

Snutka golińska

haft nasnuwany

haft nasnuwany

To haft tradycyjnie wyszywany białymi nićmi na białym płótnie. Podczas warsztatów zostaną zaprezentowane tematy:

1. Haft nasnuwany w Wielkopolsce.

2. Nazewnictwo, materiały i narzędzia potrzebne do haftowania.

3. Etapy tworzenia:

projektowanie, rysowanie, kalkowanie wzorów

haftowanie i wycinanie

pranie, krochmalenie, prasowanie

nowe pomysły na wykorzystanie snutki.

Mistrzyni

Jolanta Łukaszewska

Jolanta Łukaszewska

Pani Jolanta Łukaszewska haftu nasnuwanego nauczyła się od teściowej i nieprzerwanie od dwudziestu kilku lat wykonuje wyłącznie snutkę golińską. Bierze udział w wystawach, promując i popularyzując regionalne hafty. Wielokrotnie prowadziła bezpłatne warsztaty nauki haftu nasnuwanego w Golinie i w gminie Jarocin. Od kilku lat współpracuje z CKiS w Kaliszu, pokazując swoje prace na targach sztuki ludowej, prowadząc warsztaty podczas regionalnych Estrad Folkloru oraz przeglądu Biesiada Folkloru Ziemi Kaliskiej w Brzezinach. Wykonuje serwety, obrusy, mniejsze ozdoby, zdobienia stroju ludowego według starszych, tradycyjnych, ale także – wg swoich wzorów. Haftuje również na zamówienie. Wykonywała elementy strojów ludowych dla zespołu folklorystycznego „Snutki” z Potarzycy w 2020 roku. Sama projektuje wzory, podglądając motywy na różnych tkaninach, które umieszcza w swoich haftach; bazuje również na wzorach i wyrobach starszych hafciarek. Tajniki haftu nasnuwanego przekazała córce, która w wieku jedenastu lat pod jej okiem wykonała pierwszą pracę na płótnie.

prace nasnuwane Mistrzyni ŁukaszewskiejJolanta Łukaszewska, jako jedna z dwóch inicjatorek obok Zofii Talarowskiej z Goliny, przyczyniła się do wpisania w 2022 roku snutki golińskiej na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Została także przyjęta w poczet ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie. Należy do grona golińskich hafciarek, które strzegą dziedzictwo haftu nasnuwanego, jego właściwych metod wykonania i czystości formy, opierając się na przekazach twórczyń z przełomu XIX i XX wieku oraz z okresu 20-lecia międzywojennego, a także na zachowanych pracach, haftach w kościele golińskim i w muzeach. Swoim działaniem nieustannie przyczynia się do umocnienia pozycji wielkopolskiego haftu nasnuwanego i zachowania dziedzictwa regionalnego. Warsztaty wpisują się w plan kontynuacji i przekazywania tego ważnego i pięknego rękodzieła.

To już piąte warsztaty organizowane przez Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu z Mistrzami Tradycji. Uczyliśmy już szycia czepców ze Stanisławą Kowalską, haftu nasnuwanego z Zofią Talarowską, koronki frywolitki z Eugenią Wieczorek i tworzenia ozdób z papieru z Jolantą Majorowicz.


Organizator:


Partner wydarzenia: Szkoła Podstawowa im. Heleny Moszczeńskiej w Golinie


Warsztaty dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

MKiDN logo