POLSKI DZIEŃ BLUESA film, recital, koncerty…

Święto, zainicjowane przez Polskie Stowarzyszenie Bluesowe, obchodzone od 2005 roku w dzień urodzin legendarnego B.B. Kinga. Z tej okazji w całym kraju organizowanych jest wiele imprez i koncertów, które mają promować ten gatunek muzyki i kulturę z nim związaną.
W CKiS obchodzimy ten dzień po raz drugi…

[Od: Pt. 16.09.]
Bilety: bilet upoważnia do wstępu także na imprezy towarzyszące (miejsca w Sali Studio i Art Cafe ograniczone), 35 zł i 40

godz. 17.00 Sala Studio – „Droga do Memphis”: reż. Richard Pearce i Robert Kenner, film dokumentalny
Richard Pearce, amerykański reżyser i producent filmowy, razem z dokumentalistą Robertem Kennerem zabiorą Państwa do Memphis w stanie Tennessee – miasta takich sław jak Martin Luther King, Elvis Presley i B.B. King. I właśnie ostatni z wymienionej wielkiej trójki jest bohaterem niezwykłego filmu, w którym reżyserzy prezentują fenomen sceny bluesowej nad rzeką Missisipi, chodzą śladami legend muzyki, spotykają się z twórcami, którzy kreowali nowy styl bluesa. Wywiady, występy gwiazd na czele z B.B. Kingiem, Ike Turnerem, Bobbym Rushem, archiwalne materiały – to tylko niektóre atrakcje filmu.


13173699_993905597362155_5583096818460955424_ngodz. 19.00 Art. Café – „Time for blues”: Sebastian Majchrowski piano, recital
Sebastian Majchrowski, odkrycie Konkursu Pianistów: “Co Jest Grane?” 2016. Utalentowany samouk, wyróżniony przez jury w składzie: Adam Klocek (Dyrektor Filharmonii Kaliskiej), Janusz Borzucki (klawiszowiec legendarnego zespołu „Dżem”), Bogdan Pawlak (pomysłodawca projektu: „Muzyczny Kalisz 2016 – wczoraj, dziś i jutro”)


kasa chorych
godz. 19.30 Sala Widowiskowa – koncerty
KASA CHORYCH – 40 LAT W SŁUŻBIE BLUESA, PRAWDZIWA LEGENDA POLSKIEGO BLUES-ROCKA.

UWAGA! OSTATNIA TRASA KONCERTOWA!
Zespół należy do grona najważniejszych zespołów w historii polskiej muzyki (nie tylko bluesowej). W połowie lat osiemdziesiątych swoją muzyką przyczynili się do tego, że polski blues nabrał nowego, świeżego wymiaru. Wnieśli do tej muzyki zastrzyk ożywczej energii i pomysłów powodując, że bluesem zainteresowali się również młodzi ludzie. To dzięki Kasie Chorych muzyka bluesowa rozbrzmiewała na najważniejszych festiwalach rockowych w Polsce.
Zespół został założony w 1975 przez grającego na harmonijce ustnej Ryszarda „Skibę” Skibińskiego i gitarzystę Jarosława Tioskowa. Początkowo grali w małych klubach Białegostoku. Przełomowym dla działalności Kasy Chorych okazał się rok 1978. Udział w festiwalach, pierwsze nagrody i wyróżnienia oraz entuzjastyczne przyjęcie przez publiczność spowodowało ogólnokrajową popularność.
W 1978 roku zespół dokonał pierwszych nagrań dla lokalnego radia. W 1980 wydany zostaje debiutancki singiel z utworami „Blues chorego” i „Szalona Baśka”,który to, dostarczony prywatnymi kanałami do USA, uplasował się na III miejscu w dorocznej ankiecie radiostacji WRJC-FM 91 w Baltimore, ustępując jedynie płytom Alberta Collinsa i Muddy’ego Watersa, a dystansując „Rock Me Baby” B.B. Kinga.

Kasa_chorych_2016_foto_M_SkibaWielkim ciosem dla wszystkich miłośników bluesa była tragiczna śmierć Ryszarda „Skiby” Skibińskiego, który zmarł 4.06.1983 po przedawkowaniu narkotyków. W 1984 wydana zostaje pierwsza płyta długogrająca zespołu pod tytułem „Ryszard „Skiba” Skibiński 1951-1983” zawierająca najbardziej znane utwory Kasy Chorych. Zespół pod koniec 1984 zawiesił działalność. Pomimo tego muzycy pozostali aktywni udzielając się w różnych formacjach i projektach. W 1992 roku muzycy skrzyknęli się na powrót pod wodzą Jarosława Tioskowa. Nowa „Kasa” ma w swoim dorobku wydanie nowych płyt, koncerty na wszystkich ważniejszych polskich imprezach bluesowych („Rawa Blues Festiwal”, „Olsztyńskie Noce Bluesowe”, „Jimiway Blues Festiwal”), tournée po USA, koncerty w Irlandii oraz wiele koncertów klubowych, gdzie ich muzyka sprawdza się najlepiej. Zespół współpracował z wieloma wybitnymi wykonawcami z różnych kręgów muzycznych m.in. Martyna Jakubowicz, Andrzej Zaucha, Ireneusz Dudek, Jacek Skubikowski, Ryszard Riedel, Jan „Izba” Izbiński, Wojciech Karolak. Płyta „Koncertowo!” otrzymała statuetkę Fryderyka, płyta „Orla” zdobyła tytuł „Płyta Roku”, a Michał Kielak został pięciokrotnie najlepszym harmonijkarzem według ankiety Blues.

koncert-40-lat-b-iext28447529

foto za http://ecsmedia.pl

.
W kwietniu 2015 roku, ukazała się płyta „40 lat – koncert”, nagrana w Polskim Radiu Białystok.
Aktualnie zespół tworzą :
Jarosław Tioskow (g, slide g, voc),
Włodek Dudek (g),
Michał Kielak (hca),
Krzysiek Wołoszyn (bg),
Mirosław Wiechnik (dr).
.

Oficjalna strona WWW zespołu: http://www.kasachorych.com
Oficjalna strona Facebook: http://www.facebook.com/KasaChorychBand


PN3-foto_duze-1-1024x680Suport: POKÓJ NUMER 3 (Bydgoszcz)
Na początku roku 2015, stawiając pierwsze, kroki Pokój Numer 3 rozpoczął swoją sceniczną historię od występu podczas przeglądu muzycznego KATAR, tym samym jako najmłodszy stażem spośród 10 wybranych przez jury zespołów nie zostawił cienia wątpliwości, że blues i rock jest tym, czego ci goście chcą. Pokój Numer 3 tworzą aktywni członkowie innych bydgoskich zespołów. W ich twórczości przeważa blues i tradycyjny blues-rock.

Lider zespołu, Jakub Andrzejewski, to niewątpliwie jeden z ciekawszych gitarzystów swojego pokolenia. Nie tylko świetnie gra, ale również komponuje i pisze teksty. O wybitnym talencie Jakuba Andrzejewskiego świadczy szczególna świadomość dźwięku i troska o brzmienie. Wydaje się, że w pełni panuje nad każdą nutą, która wyszła spod jego palców. Pełnię swoich umiejętności technicznych prezentuje, grając bez użycia kostki na lekko przesterowanej gitarze. Wydobywa w ten sposób brzmienia kojarzące się z początkami blues-rocka z czasów Petera Greena czy Johna Mayalla. Zespół otwierał koncerty m.in. takich grup jak: Moreland & Arbuckle, Kasa Chorych, Zdrowa Woda. Kuba Andrzejewski wspomagał gościnnie zespół Kasa Chorych, podczas ich trasy „40-lecie”, co zostało zarejestrowane na płycie CD/DVD i ukaże się w marcu 2016r. Gościnnie występował także z grupą Cree i z duetem Riedel & Kielak. Od 2016 roku zespół nawiązał współpracę z Michałem Kielakiem (Kasa Chorych). Także brzmienie zespołu, zostało wzbogacone o mięsistą harmonijkę ustną.Na początku roku, ukazał się pierwszy singiel grupy, pt. „Od początku”, który zwiastuje długogrającą płytę.
Zespół tworzą
Kuba Andrzejewski – śpiew, gitara
Łukasz Głos – instr. Klawisz Hammond
Patryk Krajnik – saksofon
Krzysiek Ratke – git basowa,
Bartek Andrzejewski – perkusja
Michał Kielak – harmonijka
http://www.pokoj-numer3.pl Kuba

sponsor

sponsor