Prosto z Chin – koncert DAGADANA w Kaliszu

DAGADANA powraca do Kalisza z nowym projektem muzycznym prosto ze Wschodu. Z cyklu "Pofolkujmy sobie z..." polsko-ukraińska DAGADANA zaprezentuje w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu swoją najnowszą muzykę z płyty „Meridian 68”. Zapraszamy na ekscytującą podróż z muzyką świata.

[Od: Nd. 28.01.]
Bilety: sala widowiskowa, 35.00 zł
DAGADANA

DAGADANA

DAGADANA już od dziewięciu lat znakomicie łączy elementy kultury ukraińskiej i polskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. DAGADANA zagrała blisko 500 koncertów na całym świecie (Austria, Brazylia, Bułgaria, Chiny, Czechy, Indonezja, Francja, Malezja, Maroko, Niemcy, Polska, Rumunia, Serbia, Singapur, Słowacja, Szwecja, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania).

 

Na najnowszej płycie „Meridian 68” zespół zwrócił się w stronę dziś już nieco zapomnianej muzyki ludowej

Na nowej płycie znalazły się tradycyjne piosenki z różnych regionów Polski (m.in. z Kurpiowszczyzny i Wielkopolski), ludowe pieśni ukraińskie i łemkowskie, a także jeden wyjątkowy utwór nagrany po chińsku.  Trzon nowego albumu stanowią ludowe piosenki z Polski i Ukrainy. Z kolei wschodni kierunek to wynik spotkania z niezwykłymi muzykami: Hassibagenem z Mongolii i Aiys Songiem z Chin podczas wizyty zespołu w Pekinie. „Meridian 68” była najwyżej ocenionym (#48) polskim albumem w ramach rocznego podsumowania World Music Charts Europe – czyli selekcji najlepszych płyt world music typowanych przez dziennikarzy radiofonii publicznych w Europie. Otrzymał także nominację do Fryderyka w kategorii Album Roku/ Muzyka Korzeni.

wywiad z D.Gregorowicz

Do chińskiej przygody nawiązuje także nazwa płyty. – 68. południk to dokładny środek między Częstochową i Pekinem, czyli miejscami, w których nagrywaliśmy piosenki. Leży na nim wiele ciekawych krajów. Ciekawe, czy w którymś z nich będzie nam dane kiedyś koncertować? – zastanawia się Dagmara Gregorowicz. Niezwykła jest też oprawa graficzna płyty, nawiązująca do podróży zespołu. Na okładce i w środku albumu znajdziemy piękne ilustracje wykonane przez ukraińską ikonopisarkę Olyę Kravchenko. – Wydanie tej płyty było naszą szaloną wizją. Bardzo się cieszę, że udało się nam zrealizować kolejne muzyczne marzenie. Teraz nadszedł czas na spotkania z publicznością i wspólną dźwiękową podróż – podkreśla Dagmara Gregorowicz.

W Kaliszu zespół wystąpi w składzie:

Daga Gregorowicz – wokal, elektronika

Dana Vynnytska – wokal, instrumenty klawiszowe

Bartosz Mikołaj Nazaruk – perkusja

Max Mucha – kontrabas, gitara basowa

dołącz do naszego wydarzenia na faceboock: Dagadana w Kaliszu

 

W 2008 roku zespół wydał EP „Wygadana”. Debiutanckiemu albumowi „Maleńka” (2010, Offside Records) Polskie Radio „Trójka” udzieliło patronatu, a Akademia przyznała nagrodę Fryderyk 2011 w kategorii Album Roku Folk/ Muzyka Świata. W 2011 roku DAGADANA gościnnie wystąpiła na płycie „20 lat” zespołu Raz Dwa Trzy, a także wydała drugi krążek „Dlaczego nie” (2011, Agora S.A.), który doczekał się nominacji do nagrody Fryderyk 2012 w kategorii Album Roku Folk/ Muzyka. Płyta została doceniona w Wielkiej Brytanii, gdzie uplasowała się na #8 miejscu w rankingu TOP 20 Best World Music Album. „List do Ciebie” to trzeci studyjny album, na którym łączą się charakterystyczne dla zespołu DAGADANA brzmienia z twórczością mało znanego w Polsce poety, Janusza Różewicza (brata Tadeusza i Stanisława).

Więcej http://www.dagadana.pl/aktualnosci/