Z cyklu: Scena Studio zaprasza: BARTAS SZYMONIAK – ALARM TOUR/ BEATROCK – koncert z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

Marek Sierocki powiedział o nim: " Ty tworzysz nowy gatunek muzyki ", podobnie pisze Onet.pl. Z kolei Dorota Wellman nazwała go "człowiekiem orkiestrą". O ile dotychczas słyszeliśmy o beatboxerach, wokalistach i instrumentalistach, to ten Artysta łączy w sobie wszystkie te trzy umiejętności , określa je BEATROCKIEM. Jego płyta "Alarm" do słów Baczyńskiego, Gajcego i Słonimskiego idealnie wpisuje się w 100-rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

[Od: So. 10.11.]
Bilety: sala studio, 35,00

Opublikowany przez Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu Środa, 24 października 2018


Bartas Szymoniak

To artysta nietuzinkowy – kreujący nowe zjawisko na polskiej scenie muzycznej! Twórca stylu BEATROCK – gatunku łączącego elementy beatboxu, wokali i żywych instrumentów / absolwent Wydziału Jazzu AM w Katowicach / laureat „IDOLA”/ frontman grupy Sztywny Pal Azji (2008-2015.)

Wszystkie dźwięki tworzy na żywo sam, własnym aparatem mowy      (bas, perkusja, trąbki, śpiew itd. ), a następnie zapętla na tzw looper. Dźwięk po dźwięku, warstwa po warstwie. Tak powstają kompozycje Artysty – człowieka orkiestry. Towarzyszy mu jedynie gitarzysta i wokalista – Michał Parzymięso. 

01.03. 2017 r. nakładem S.P. Records ukazał się album pt. „Alarm” , nagrany w taki właśnie sposób. Jest to pierwsza tego typu płyta w Polsce, będąca jednocześnie ilustracją muzyczną do słów najważniejszych poetów pokolenia Kolumbów.

Wiersze A. Słonimskiego, K.K. Baczyńskiego oraz T. Gajcego zostały pokazane w nowatorskich aranżacjach beatrockera. „Alarm” w swoim brzmieniu odbiega od dotychczasowego ,schematycznego obrazu poezji w muzyce i nadaje jej zupełnie nowy wymiar ! Płyta obok „Powstania” Lao Che i „Jestem przestrzeń” Moniki Borzym, zaliczana jest obecnie do najważniejszych w tej tematyce. Nominowana została również do nagrody „Strażnika historii”. Premiera  miała miejsce podczas specjalnego koncertu live dla TVP 1 ” Niezłomnym – honor”. Zapowiedzią są tytułowy „Alarm”, „Portret” oraz „Wiatr”.

„Alarm” stał się dla Artysty także pewnego rodzaju misją. Świetnie przyjmowane koncerty dla szkół spowodowały, że Bartas zdecydował się na cały cykl takich wydarzeń, które zostały objęte patronatem Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty i wsparte przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Okazuje się, że poezja może być „trendy“ a koncerty  prawdziwą lekcją historii przekazywaną uczniom w niebanalny, i odkrywczy sposób  (zdjęcia w załączniku ukazują jak takie koncerty wyglądają). Z kolei Klip do „Alarmu” stał się obowiązkowym do interpretacji na olimpiadzie polonistycznej w 2017 r.

Marek Sierocki o „Alarmie”: Dla mnie jest to coś wyjątkowego! Myślałem, że połączenie beatrocka z takim tekstem jest niemożliwe, tymczasem Ty sprawiasz, że to żyje na nowo.  

Oficjalna strona artysty:

https://web.facebook.com/bartas.szymoniak/

 

Dołącz do wydarzenia na facebook : Bartas Szymoniak – Alarm tour/beatrock

 

5.10.2018 roku ukaże się także jubileuszowa płyta kultowego zespołu BIG CYC, z nowymi aranżacjami utworów grupy w wykonaniu znanych gwiazd polskiej sceny muzycznej. Wśród nich znalazł się również Bartas wykonując utwór „Dziki kraj”.

Koncerty Bartasa to wyjątkowa uczta dla osób ceniących wybitną polską poezję jak i  nowatorstwo w sztuce!


Podczas koncertów, usłyszeć też można legendarny utwór „Kocham Wolność” Chłopców z Placu Broni we własnej aranżacji Artysty, którego premiera miała miejsce w 18 rocznicę śmierci Bogdana Łyszkiewicza – 23.06.2018 r. Utwór znajduje się obecnie na wysokiej pozycji  listy przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia. Jest pierwszym polskim utworem nagranym jedynie za pomocą beatboxu i gitary, który znalazł się na tej legendarnej liście i dotarł tak wysoko.

Zachęcamy do głosowania!

Tutaj link do głosowania: Lista Przebojów Programu 3