Z Ziemi Kaliskiej do Kazimierza…

W 51. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą wystąpią dwa zespoły śpiewacze „Dąbrowianki” i „Kobierzanki”, dwuosobowa Kapela „Tursko” oraz solista śpiewak z Doruchowa Lech Owczarek. Wykonawcy ci zajęli pierwsze miejsca podczas ostatniego przeglądu zespołów ludowych w podkaliskich Brzezinach. W kategorii folklor – kontynuacja zagra Kapela Gołoborze spod Poznania, która gra muzykę taneczną znad Prosny. Wśród twórców ludowych swoje prace będzie prezentować Eugenia Wieczorek, frywolitkarka z Jarocina, laureatka nagrody im. Kolberga i prezes wielkopolskiego oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

[Od: Pt. 23.06.] Potrwa do: Nd. 25.06.

Artyści z naszego regionu grają, śpiewają i zdobywają laury na kazimierskim Festiwalu od lat siedemdziesiątych XX wieku. Ostatnie nagrody zdobyli w 2013 roku Kapela „Brzeziny” i skrzypek Leon Lewandowski, w 2012 dudziarz Artur Witczak, a w 2009 Zespół „Kobierzanki”, który jedzie do Kazimierza po raz kolejny. Dla wszystkich sam występ na ogólnopolskiej scenie, wśród najlepszych artystów, jest wyróżnieniem i niezapomnianym przeżyciem.
Jak się zacznie drugie półwiecze Festiwalu dla artystów popularyzujących tradycje ludowe Ziemi Kaliskiej? Dowiemy się w niedzielne południe 25 czerwca. Przeglądy konkursowe potrwają dwa dni 23-24 czerwca. Sobotni wieczór przyniesie wszystkim uczestnikom i gościom Festiwalu wspólną zabawę przy scenie na kazimierskim rynku oraz na potańcówce przy muzyce kilkudziesięciu kapel w Klubie Tyndyryndy.