#ZostańWDomu – CRAIG TABORN (USA) – koncert online

#ZostańwDomu
Tym razem Craig Taborn (USA) w najbardziej wymagającym dla pianisty solowym recitalu. 25 kwietnia o godzinie 21.00 na kanałach społecznościowych Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. W 100% on-line. Zapraszamy!

[Od: So. 25.04.]
Bilety: 0,00 zł
  1. CRAIG TABORN (USA)

Amerykański pianista Craig Taborn powraca po dwóch latach do Kalisza (poprzednio wystąpił w 2018 r. na 45. Międzynarodowym Festiwalu Pianistów Jazzowych). Czego można spodziewać się po tym koncercie? Dosłownie wszystkiego. Balansowania na granicy ciszy, minimalistycznych ostinatowych struktur dźwiękowych przypominających motoryczne pochody elektronicznych sekwencerów. Nie powinni być zawiedzeni także ci, którzy tęsknią za brutalną, perkusyjną, pełną klasterów grą Cecila Taylora. Z pewnością usłyszymy zaskakujące zmiany tempa, mistrzowskie operowanie dynamiką uderzenia, a także całościowe planowanie koncertu jako jedno, wielkie dźwiękowe misterium. Pewną wskazówką może być wydany w słynnej firmie płytowej ECM solowy krążek „Avenging Angel” (2011). Warto podczas tego występu uruchomić wyobraźnię, bo solowy recital jest dla niego ekwiwalentem gry zespołowej: „Kiedy gram koncerty solowe na fortepianie, nie odczuwam muzyki jako stricte fortepianowej. W swojej głowie słyszę ją jako większy skład i efekty próbuję przekładać na klawiaturę”.
Jest jednym z najciekawszych artystów wyrosłych z tradycji jazzowej. Niespokojny duch, erudyta czerpiący z jazzu, muzyki współczesnej, elektronicznej, a także z ciężkiego rocka. Niemal jednocześnie poznawał tajniki fortepianu, jak i syntezatorów. Dzięki temu zupełnie inaczej podchodzi do brzmienia i planowania dźwięków w czasie.Taborn należy do muzyków, których nie sposób zamknąć w ramach jakiegokolwiek gatunku, w jakikolwiek sposób zaklasyfikować. Tworzy własne uniwersum muzyczne, które rządzi się swoimi prawami.

45. Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych 2018– Craig Taborn (USA) – foto Jakub Seydak

45. Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych 2018 – Craig Taborn (USA) – foto Jakub Seydak

Ukończył University of Michigan, oprócz teorii muzyki i kompozycji studiował także literaturę, naukę i sztukę. Jego pierwsze fascynacje ze świata jazzu to muzycy stowarzyszeni w awangardowym ruchu Association for Advancement of Creative Musicians i radykalny innowator Sun Ra. Jeszcze podczas studiów poznał bratnią duszę – Geralda Cleavera, który będzie mu często towarzyszył w rozmaitych projektach (a i sam Taborn chętnie mu się odwdzięczał). Razem stworzyli elektroniczny The Tracey Science Quartet.
Przepustką do świata jazzu stała się dla niego współpraca z saksofonistą i klarnecistą Jamesem Carterem (przez cztery lata był stałym członkiem jego zespołu, nagrał z nim kilka albumów). Bardzo ważna okazała się współpraca z saksofonistą Roscoe Mitchellem – jednym z najważniejszych muzyków wyrosłych z AACM, założycielem Art Ensemble Of Chicago. To dzięki niemu nawiązał współpracę z szefem ECM Manfredem Eicherem (Taborn zagrał na wydanej w tej oficynie płycie Mitchella „Nine To Get Ready”, 1999).
Jego solowy debiut to wydany w 1994 przez japońską firmę DIW album „Craig Taborn Trio”, na którym towarzyszyli mu Jaribu Shahid na basie i Tani Tabbal na perkusji. Do dziś wydał dziesięć albumów jako lider bądź współ-lider. Trzy z nich ukazały się nakładem firmy ECM. Na swoje płyty zapraszał takich muzyków jak saksofoniści Aaron Stewart, Mats Gustafsson i Chris Speed, altowiolista Mat Maneri, basiści Christian McBride, Thomas Morgan i Chris Lightcap, perkusiści Tyshawn Sorey, Dave King i – oczywiście – stary druh Gerald Cleaver. Ma w dorobku również album nagrany w duecie z pianistką Kris Davis, a jak dotąd ostatni jego krążek to duo z awangardową specjalistką od instrumentów elektronicznych Ikue Mori.

45. Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych – Craig Taborn (USA) – foto Jakub Seydak

45. Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych 2018 – Craig Taborn (USA) – foto Jakub Seydak

Często współpracował z takimi muzykami jak Steve Coleman, Dave Douglas, Marty Ehrlich, Drew Gress, Evan Parker czy Wadada Leo Smith. Umiejętnościami i muzyczną wyobraźnią Taborna zafascynowany był nasz niedawno zmarły wybitny trębacz Tomasz Stańko. Zapraszał go do swojego zespołu, koncertował z nim w wielu krajach. Tak scharakteryzował go przed wspólnym koncertem w warszawskiej Filharmonii Narodowej: „Zaprosiłem wspaniałego keyboardzistę z Nowego Jorku, Craiga Taborna. Do tej pory był awangardowym pianistą, który grywał bardzo nowoczesne struktury, ale też chętnie korzystał z keyboardów i organów Hammonda. On gra świetnie i stale się rozwija. Mogłem się o tym przekonać, gdy niedawno występowaliśmy razem w nowojorskim Merkin Hall”.
Taborn dwukrotnie zwyciężał w plebiscycie najważniejszego amerykańskiego pisma jazzowego „Down Beat” jako Wschodząca Gwiazda w kategorii Elektryczny Keyboard (w 2009 i 2010). W 2011 „Down Beat” uznał go Wschodzącą Gwiazdą w trzech kategoriach: Elektryczny Keyboard, Fortepian i Organy. Zwyciężał w plebiscycie magazynu „JazzTimes”. W 2014 r. the Jazz Journalists Association wybrała go Pianistą Roku, w tym samym roku został nagrodzony Doris Duke Artist Award wartą 250 tys. dolarów.

Dołącz do naszego wydarzenia na facebook: #ZostańWDomu – CRAIG TABORN (USA) – koncert online