Wyróżnienie w 57. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu

28 czerwca 2023

Śpiewak ludowy Lech Owczarek z Doruchowa został kolejny raz zauważony w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Zdobył wyróżnienie za swój występ w kategorii solistów śpiewaków.

Południową Wielkopolskę w 57. już Festiwalu reprezentowały w tym roku także artystki Zespołu Pieśni „Brzezinianki”. Pan Leszek Owczarek jest trzykrotnym laureatem kazimierskiej sceny. Dwa razy zdobył 3. nagrody jako solista, a wspólnie z Zespołem „Doruchowianie” – zajął II miejsce w 2018 roku. „Brzezinianki” prezentowały się na kazimierskiej scenie po raz trzeci, a ich solistka Janina Plichta wyśpiewała w zeszłym roku wyróżnienie. Artyści zostali delegowani przez Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, a wsparci finansowo i organizacyjnie przez Gminny Ośrodek Kultury w Doruchowie oraz przez Brzezińskie Centrum Kultury i Bibliotekę.

 

Lech Owczarek - Kazimierz 2023

Lech Owczarek – Kazimierz 2023

 

Brzezinianki - Kazimierz 2023

Brzezinianki – Kazimierz 2023

Lech Owczarek zaprezentował trzy utwory: pieśń weselną Stoi tam wierzba, za nią topola…, zalotną Nie uważaj na fortune… i żołnierską Cicha wierzba„Brzezinianki” zaśpiewały pieśni a capella: Nikomu się nie dziwuje…, miłosną Porównaj Boże góry z dołami… czy weselną A wy mili rodzice… Do Kazimierza pojechały śpiewaczki z Brzezin: Maria Bilska – kierowniczka zespołu, Helena Szych, Janina Plichta, Marianna Głąb, Zenona Olszewska, Sabina Dymarczyk, Janina Lewandowska i Sabina Biernacik.

Z naszego regionu III nagrodę ex aequo wśród kapel otrzymała Kapela Dudziarska z Kościana i Jarocina. W Kategorii Mistrz – Uczeń, wśród Instrumentalistów, I nagrodę ex aequo otrzymał Piotr Górecki i uczeń Wojciech Ozóg z Jarocina, II nagrodę – Paweł Zawadzki i uczennice z Potarzycy k. Jarocina Jagoda Pawlak oraz Joanna Jóźwiak.

Protokol-57.OFKiSL

W tegorocznym konkursie Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych udział wzięło 31 kapel, 38 zespołów śpiewaczych, 20 solistów i solistek instrumentalistów, 28 solistów i solistek śpiewu, 30 grup w konkursie Mistrz i Uczeń. Występom konkursowym towarzyszyły koncerty muzyki tradycyjnej, warsztaty, potańcówki, seminarium folklorystyczne i targi sztuki ludowej.

Repertuar dla reprezentantów Południowej Wielkopolski pomogły dobrać dr Arleta Nawrocka-Wysocka, etnomuzykolożka z Poznania, oraz Anna Gałczyńska z CKiS w Kaliszu. Centrum Kultury i Sztuki od kilkudziesięciu lat dba o delegowanie regionalnych śpiewaków i muzykantów na ten ogólnopolski konkurs, a artyści ludowi wielokrotnie już zdobyli tam laury.

Anna Gałczyńska

Fot. własne Artystów

Więcej o Artystach z regionu Kaliskie na Festiwalu w Kazimierzu: https://ckis.kalisz.pl/folklor-zrodla/artysci-ludowi-z-poludniowej-wielkopolski-na-festiwalu-w-kazimierzu/


 

 

 

Festiwal w Kazimierzu na żywo

Fotorelacje

Fotorelacje

Fotorelacje

Fotorelacje