„Zaczarowani” – koncert karnawałowy dla dzieci i nie tylko – fotorelacja

22 stycznia 2018

Mają nie tylko swoich zagorzałych fanów i bogatą kolekcję płyt – soundtracków i składankowych reinterpretacji, ale także plebiscyty, rankingi, ba: naukowe dysertacje. Przeboje z filmów Walta Disneya są niewątpliwie uwielbianymi, najczęściej słuchanymi i wykonywanymi piosenkami, po które sięgają kolejne pokolenia. W niedzielne popołudnie na scenie Centrum Kultury i Sztuki najpiękniejsze z nich zaśpiewali artyści związani z Nową Sceną z Bydgoszczy.

Bajki Disneya, bądź wybrane postaci i piosenki, w rozmaity sposób wykorzystywane są przez artystów w koncertach, spektaklach i zabawach dla dzieci. Dość często bywają elementem większego widowiska, eksponującego interakcję bądź wprost skupionego na animacji młodych widzów. Odwiedzający Kalisz śpiewacy i aktorzy skupieni przez Judytę Wendę wokół Nowej Sceny wybrali drogę czysto muzyczną, koncertową, by zwrócić uwagę na urodę piosenek pochodzących z bajek Disneya. Kiedy słyszymy je w filmie, być może nie zauważamy nawet, jaki mają mądry tekst i urzekającą melodię oraz jakiego wokalnego kunsztu wymagają.

Uzdolniony kwartet, wspierany przez znakomitego pianistę jazzowego, Adama Lemańczyka, sięgnął zarówno po Disneyowskie hity z lat 90., jak i po te najnowsze, tworzące już XXI-wieczną historię piosenki. Zabrzmiały zatem utwory m.in. z „Króla Lwa”, „Mulan”, „Herkulesa” czy „Dzwonnika z „Notre Dame”, jak i z „Krainy Lodu”, „Vaiany: Skarbu oceanu” czy „Meridy Walecznej”. Oprócz wspomnianej Judyty Wendy piękne i potężne głosy zaprezentowały Anna Grzelak i Agata Walczak, które całkowicie bez tremy sięgały również po niezwykle wymagające dla każdej wokalistki pieśni, niejednokrotnie bardzo liryczne i pełne dramatyzmu, choć w oryginale przyporządkowane postaciom animowanym. Do kunsztu wokalnego zdolności taneczne dołączył Karol Drozd, który wręcz brawurowo zaśpiewał i „wytańczył” piosenkę kraba Sebastiana z „Małej syrenki” zatytułowaną „Na morza dnie”.

Muzyczną produkcję, realizowaną sto procent live i na najwyższym poziomie, wzbogacono jedynie projekcją zdjęć i fragmentów bajek, by najmłodszym widzom przypomnieć, z którego filmu pochodzi dana piosenka. Dodatkową atrakcją koncertu była – zasugerowana przez organizatorów koncertu w zapowiedziach – możliwość przebrania się za ulubioną postać z bajek Disneya, z której skorzystała część młodej widowni. Małe księżniczki – zachęcone przez artystów – wkroczyły zatem na scenę w finale spotkania i skorzystały z okazji wyboru dwóch piosenek zaśpiewanych na bis. Program „Zaczarowani” był z jednej strony wyjątkową okazją, aby dzieci w magiczny sposób mogły przeżyć tegoroczny karnawał, z drugiej zaś – uświetnieniem przypadającego akurat 21 stycznia Dnia Babci, dlatego publiczność w sporej części złożona była z wielopokoleniowych rodzin.