Konsultacje przed Festiwalem w Kazimierzu

20 kwietnia 2019
Kalina z Nowej Wsi

Kalina z Nowej Wsi

Wiosenne konsultacje dla zespołów śpiewaczych odbyły się 13 kwietnia 2019 w Budach k. Rozdrażewa i w Doruchowie. Rąbka swej wiedzy uchyliła dr Arleta Nawrocka-Wysocka, etnomuzykolog z Instytutu Sztuki PAN w Warszawie, zajmująca się m.in. nagraniami archiwalnymi dra Jarosława Lisakowskiego, autorka płyt „Melodie stamtąd”.

Konsultacje pomogą przygotować się do 53. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w czerwcu 2019 roku. Na tę najważniejszą ucztę tradycyjną przygotowują się dwa zespoły: śpiewaczy „Kalina” z Nowej Wsi (gm. Rozdrażew)

Doruchowianie

Doruchowianie

oraz grupa męska zespołu folklorystycznego „Doruchowianie” z okolic Ostrzeszowa. W Doruchowie zawiązała się męska grupa śpiewacza, w której panowie wykonują piosenki śpiewane kiedyś w domach przez rodziców i dziadków. Śpiewa w niej także Lech Owczarek, solista, zdobywca wielu nagród w poprzednich latach, także III miejsca w Kazimierzu Dolnym. Śpiewaczki z „Kalina” w Nowej Wsi działają od ponad 30 lat i są laureatkami wielu regionalnych Biesiad Folkloru i przeglądów wojewódzkich. Dwukrotnie prezentowała się na kazimierskiej scenie, ostatnio w 2008 roku.

Sezon imprez folklorystycznych rozpoczyna się już 23 czerwca Estradą Folkloru w Brzezinach. Przygotowania potrwają także na regionalnych warsztatach w dniach 10-12 maja w Stanicy „Biały Daniel” w Sośniach. Festiwal w Kazimierzu nad Wisłą już w ostatni weekend czerwca. Na wszystkie działania ludowe zaprasza Anna Gałczyńska z Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.