Ach co to były za tańce! Potańcówka w Głogowej – fotorelacja

2 października 2023

Było pięknie, tanecznie, muzycznie i folklorystycznie.

Wspaniale bawiliśmy się na potańcówce w ramach Tańce Blisko Ziemi w Głogowej w sobotę 30 września 2023!

Tańce Blisko Ziemi - potańcówka wiejska w Głogowej

Tańce Blisko Ziemi – potańcówka wiejska w Głogowej

Głogowa była bardzo dobrym miejscem na zorganizowanie takiej zabawy tradycyjnej, gdyż działa tu od lat zespół ludowy „Głogowianie” współpracujący z kapelami z regionu. Tu urodził się i żył znakomity skrzypek wiejski Władysław Nadobny.

W sąsiedniej wsi Skrzebowa działa zespół „Swojacy” oraz młoda kapela dudziarska.

Do wiejskiej zabawy przygrywali: Kapela z Kociny z gościnnym debiutem Michała Przybyła na skrzypcach, Kapela Dudziarska „Swojacy”, Kapela Dudziarska „Snutki” i Kapela Ludowa „Tursko”.

Wskrzesiliśmy tradycyjne melodie oraz tańce wielkopolskie: chodzone, wiwaty, oberki, okrągłe, walcerki i polki oraz wiejskie zabawy taneczne dla dorosłych.

WIĘCEJ ZDJĘĆ NA FB CKIS W KALISZU

Tańce Blisko Ziemi - potańcówka wiejska w Głogowej

Tańce Blisko Ziemi – potańcówka wiejska w Głogowej

Tańce Blisko Ziemi – potańcówka wiejska w Głogowej to była prawdziwa zabawa taneczna przy muzyce granej przez wiejskie kapele. Krótkie warsztaty i zabawy prowadziła Anna Rospondek z grupy Tańce Blisko Ziemi, instruktorka tańca. Zabawę wspomagał tancerz Jarek z Zespołu „Swojacy”, a także tancerze „Turska”.

Anna Rospondek

Anna Rospondek

Do tańca zapraszali i towarzyszyli w zabawie „Głogowianie, gospodarze miejsca, w pięknych autentycznych strojach ludowych. Ich ubiór jest odtworzony na podstawie zachowanych dawnych strojów. Kabaty kobiece są zdobione sutaszem, a czepce tiulowe uszyte i haftowane przez tancerkę zespołu Donatę Kaczochę. Zresztą wszystkie kapele także prezentowały się w autentycznych, odświętnych strojach ludowych. Bogactwo tych ubiorów, pochodzących z różnych stron powiatu ostrowskiego oraz regionu Kaliskie, świadczy o dużej świadomości artystów oraz potrzebie popularyzacji kultury wiejskiej także poprzez strój i wygląd.

Tańce Blisko Ziemi - potańcówka wiejska w Głogowej

Tańce Blisko Ziemi – potańcówka wiejska w Głogowej

Do tańca grały naprzemiennie cztery kapele z regionu Kaliskie. Uczestnicy potańcówki bawili się w tradycyjnych zabawach, przy muzyce skrzypcowej czy dudziarskiej, takich jak Brzuchaty, Ceglorz, Polka węgierka czy Mietlorz.

Tańce Blisko Ziemi - potańcówka wiejska w Głogowej

Kapela z Kociny w składzie: Krzysztof Rospondek na skrzypcach, Anna Rospondek na bębnie obręczowym, Jerzy Śpigiel na basach – rozpoczęli potańcówkę tradycyjnym tańcem chodzonym, a później kontynuowali zabawę przy szybkich wiwatach, oberkach i polkach czy wolniejszych walcerkach. Zadebiutował z Kapelą młody skrzypek Michał Przybył z Gorzyc Wielkich, uczeń Krzysztofa Rospondka. Kapela z Kociny zagrała także wiwaty parzyste i nieparzyste oraz oberek od mistrza Nadobnego. OGLĄDAJ

Kapela z Kociny i Michał Przybył z Gorzyc Wielkich

Kapela z Kociny i Michał Przybył

Podczas potańcówki grała także Kapela Dudziarska „Swojacy” z sąsiedniej Moszczanki i Skrzebowej. Bardzo młodzi muzykanci, Wiktor Marszał na dudach i Cezary Bednarczyk na skrzypcach podwiązanych, uczniowie Michała Umławskiego, zagrali wiwata i oberka po Nadobnym, a także inne tradycyjne melodie wiwatowe i polki, w tym Polkę węgierkę, równego i Marsza Przyjacielskiego.

Kapela Dudziarska Swojacy

Kapela Dudziarska Swojacy

 

Kolejni młodzi muzykanci, Kapela Dudziarska „Snutki” z Potarzycy, przyjechali z sąsiadującego z ostrowskim powiatu jarocińskiego. Kapela „Snutki”, tutaj w częściowym składzie: Wojciech Ozóg grający na dudach i Jagoda Pawlak na skrzypcach podwiązanych – wprowadzili tancerzy w świat melodii z centralnej części Wielkopolski. Muzykanci uczący się gry na instrumentach w „Kuźni Tradycji” w Poznaniu – zagrali do zabawy polki, w tym Ceglorza, wiwaty i oberki.

Kapela Dudziarska Snutki

Kapela Dudziarska Snutki

Kapela Ludowa „Tursko z powiatu pleszewskiego, na co dzień grająca do tańca dla swojego zespołu, wystąpiła w dużym składzie instrumentalnym. Robert Jankowski na akordeonie, Martyna Sokowicz i Bartek Grochowicki na skrzypcach, Marian Ordziniak na klarnecie, Tomasz Karoń na trąbce, Janusz Kraszkiewicz na kontrabasie i Szymon Leszczyński na bębnie zabawiali uczestników potańcówki melodiami turskimi i pleszewskimi. Na podłodze tanecznej znalazły się polki i wiwaty, w tym Wiwat Ide sobie szosum po śpiewaku turskim Ignacym Grochowickim, walcerki i zabawa Brzuchaty, a także śpiewane przyśpiewki. OGLĄDAJ

Kapela Tursko /Tańce Blisko Ziemi - potańcówka wiejska w Głogowej

Kapela Tursko /Tańce Blisko Ziemi – potańcówka wiejska w Głogowej

Podczas Tańców Blisko Ziemi w Głogowej kapele prezentowały repertuar z regionu Kaliskie, szczególnie melodie taneczne grywane na zabawach i weselach w południowej części Wielkopolski, w powiatach jarocińskim, ostrowskim i pleszewskim. Dużym znaczeniem było pokazanie melodii głogowskiego muzykanta Władysława Nadobnego (1910-1988), laureata Baszty na Festiwalu w Kazimierzu Dolnym w 1986. Granie tych utworów do tańca w miejscu jego życia i drogi muzykanckiej to żywy przykład przekazu bogactwa tradycji muzycznych dla lokalnej społeczności. Dawne kapele wiejskie można było oglądać na banerach zdobiących potańcówkowy namiot. W programie Potańcówki pojawiły się także pieśni i przyśpiewki śpiewane przez kapele. Potańcówkę prowadzili Anna Gałczyńska i Krzysztof Rospondek.

Tańce Blisko Ziemi - potańcówka wiejska w Głogowej

Tańce Blisko Ziemi – potańcówka wiejska w Głogowej

W Głogowej oprócz intensywnej zabawy – była też przestrzeń na odpoczynek. Koło Gospodyń Wiejskich w Głogowej zaprosiło na Święto Pieczonego Ziemniaka. Pysznych potraw starczyło dla każdego, a kto nie jadł, niech żałuje.

Koło Gospodyń Wiejskich w Głogowej

Koło Gospodyń Wiejskich w Głogowej

 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji!!!

Anna Gałczyńska, Karolina Bazan

fot. CKiS w Kaliszu


Organizator: Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu

           

 

Partner: Zespół Tańca Ludowego Głogowianie


logo NARODOWY_INSTYTUT_KULTURY_I_DZIEDZICTWA_WSI_logo_pion_kolor

Zadanie zostało dofinansowane ze środków Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi w programie Potańcówki Wiejskie.


Zabawy tradycyjne pn. „Tańce Blisko Ziemi” to znane już w Kaliskim potańcówki odbywające się cyklicznie, grywane do tradycyjnej muzyki na żywo dla pasjonatów kultury ludowej, a także osób niezwiązanych z folklorem. Popularyzują tym samym zabawę wiejską w różnych częściach Południowej Wielkopolski. Zorganizowana potańcówka ma pomóc w integracji lokalnego środowiska. Ideą jest dostrzeżenie zabawy wiejskiej jako wartości w budowaniu tożsamości regionalnej. W latach 2016-2023 odbyło się ponad 40 edycji zabaw na ludowo.


Logo folklor wlkp