Warsztaty z folkloru w Mikstacie

19 października 2023

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zorganizowało 31. Regionalne Warsztaty Folklorystyczne w dniach 14-15 października 2023. Po raz pierwszy w pięknie położonym Ośrodku „Mikstat Las” zagościli przedstawiciele i przedstawicielki zespołów ludowych działających w Kaliskiem. Zainteresowanie kulturą tradycyjną jest wciąż duże, dlatego w zajęciach uczestniczyli również pasjonaci i nauczycielki.

31. Regionalne Warsztaty Folklorystyczne w Mikstacie 14-15 października 2023 - dr Arleta Nawrocka-Wysocka

dr Arleta Nawrocka-Wysocka

W dwudniowych warsztatach, które Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu organizuje już od ponad 30 lat, wzięło udział ponad 20 osób, w tym wiele po raz pierwszy. Zajęcia i wykłady prowadzili specjaliści z dziedziny folkloru, muzyki i sztuki ludowej. Sobotę zdominowali folkloryści. Piotr Kulka z Poznania, kierownik i choreograf Zespołu „Wielkopolanie”, prezentował temat Prezentacje sceniczne folkloru Ziemi Kaliskiej i ich współczesne problemy na podstawie swojego bogatego doświadczenia współpracy z regionalnymi zespołami. Krzysztof Rospondek, muzyk ludowy i budowniczy instrumentów, stypendysta Marszałka Woj. Wlkp., kierownik Kapeli i Zespołu z Kociny, opowiadał o Instrumentach w ludowej muzyce Wielkopolski oraz prowadził warsztat praktyczny nt. Motywy śpiewacze i ich adaptacja do muzyki instrumentalnej.31. Regionalne Warsztaty Folklorystyczne w Mikstacie 14-15 października 2023

  • Obejrzeliśmy film Adam Struga „Agonia” o zmierzchu muzyki tradycyjnej, o czym mogliśmy także porozmawiać. Wieczór wypełniły nam warsztaty śpiewu tradycyjnego ze „Śpiewnikiem kaliskim”, muzykowanie i tańce. To dla mnie piękne ważne warsztaty  – jak powiedziała jedna z uczestniczek spotkania.31. Regionalne Warsztaty Folklorystyczne w Mikstacie 14-15 października 2023

Niedzielne zajęcia inicjowały specjalistki od folkloru, autorki nowego wydawnictwa CKiS w Kaliszu „Śpiewnik kaliski”. Dr Arleta Nawrocka-Wysocka z Poznania, etnomuzykolożka związana z Instytutem Sztuki PAN w Warszawie, zajęła się omówieniem przykładów ze „Śpiewnika…” i tematu O wariantach i podobieństwach w tradycyjnych pieśniach z Wielkopolski. Uczestnicy rozpoznawali rytmy regionalne i wspólnie śpiewali najpiękniejsze śpiewki. Organizatorka Anna Gałczyńska, specjalistka ds. dziedzictwa kulturowego CKiS w Kaliszu, opowiedziała, jak prezentować kulturę ludową na Estradach i Biesiadach Folkloru. W programie warsztatów pojawiły się nie tylko wykłady, ale też konsultacje dotyczące pieśni, muzyki, tańca czy stroju ludowego oraz zajęcia muzyczne i śpiewacze.

31. Regionalne Warsztaty Folklorystyczne w Mikstacie 14-15 października 2023 - Krzysztof Rospondek

Krzysztof Rospondek

Warsztaty to miejsce na spotkanie osób ze środowiska – nie tylko – folklorystycznego, rozmowy o działalności zespołów i ich finansowaniu, poszukiwaniach materiałów źródłowych i sposobach korzystania z nich, wymiana informacji i pozyskanie wiedzy o kulturze naszych przodków.

tekst i fot. Anna Gałczyńska

31. Regionalne Warsztaty Folklorystyczne w Mikstacie 14-15 października 2023 - Piotr Kulka

Piotr Kulka

31. Regionalne Warsztaty Folklorystyczne w Mikstacie 14-15 października 2023

 

31. Regionalne Warsztaty Folklorystyczne w Mikstacie 14-15 października 2023

31. Regionalne Warsztaty Folklorystyczne w Mikstacie 14-15 października 2023

 

31. Regionalne Warsztaty Folklorystyczne w Mikstacie 14-15 października 2023

31. Regionalne Warsztaty Folklorystyczne w Mikstacie 14-15 października 2023


          Logo folklor wlkp

 

Mikstat Las