„Śpiewnik kaliski” – promocja nowego wydawnictwa CKiS w Kaliszu

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zaprasza na pierwsze spotkanie z nowego cyklu popularyzującego regionalną kulturę tradycyjną Kaliskiego. Spotkamy się z autorkami nowego wydawnictwa CKiS w Kaliszu „Śpiewnika kaliskiego” oraz z artystami ludowymi z regionu.

[Od: Nd. 23.04.]
Bilety: wstęp wolny, 0,00

„Śpiewnik kaliski” to wydawnictwo z 92 pieśniami tradycyjnymi – z tekstami gwarowymi i zapisem nutowym – śpiewanych dawniej na wsiach w południowo-wschodniej części Wielkopolski. Zostały zaczerpnięte z wydawnictw z ubiegłego wieku oraz z nagrań archiwalnych ze Zbiorów Fonograficznych Instytutu Sztuki PAN. Znajdziemy w nim piosenki miłosne, rodzinne i obrzędowe z terenów szeroko pojętej Ziemi Kaliskiej, z powiatów: kaliskiego, jarocińskiego, krotoszyńskiego, ostrowskiego, pleszewskiego i sieradzkiego. Nowością w stosunku do istniejących opracowań jest uporządkowanie pieśni w oparciu o charakterystyczne metrum i rytmy: parzyste, nieparzyste – walcerkowe, mazurkowe, chodzonego i wiwata – oraz mieszane. W Śpiewniku znajdziemy przede wszystkim pieśni mniej popularne, ale jednocześnie charakterystyczne dla regionu i warte szerszego rozpowszechnienia. Utrwalono tu śpiewające artystki ludowe dawnej wsi i ich jedyne w swoim rodzaju wykonania m.in. Marii Czaczyk z jarocińskiej Ciświcy, Agnieszki Hylińskiej z podostrowskich Nabyszyc czy Antoniny Nogaj z Zagorzyna k. Kalisza. Śpiewnik ma popularyzować kulturę śpiewaczą wsi wielkopolskiej, nie tylko wśród zespołów ludowych, ale także mieszkańców regionu. Dlatego może on również zachęcać do poznawania muzycznych tradycji, jak i pomagać w poszukiwaniu tożsamości regionalnej. Więcej o Śpiewniku kaliskim.

Autorki, dr Arleta Nawrocka-Wysocka, etnomuzykolożka z Instytutu Sztuki PAN w Warszawie, która dokonała wyboru pieśni oraz zapisu nutowego, a także folklorystka Anna Gałczyńska z Centrum Kultury i Sztuki – opowiedzą o regionie Kaliskie, o tym, jak powstawał Śpiewnik, co zawiera i jak z niego korzystać. Spotkanie ubarwią pieśni wykonywane na żywo przez śpiewaka Lecha Owczarka z Doruchowa, laureata Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Melodie ze „Śpiewnika kaliskiego” zagra Kapela z Kociny z liderem Krzysztofem Rospondkiem, który zaprojektował okładkę wydawnictwa, a także młody dudziarz z Jarocina Fryderyk Jankowski, laureat konkursu Mistrz – Uczeń w Kazimierzu Dolnym. Na Spotkaniu będą udostępnione bezpłatne egzemplarze „Śpiewnika kaliskiego”.

Śpiewnik powstał w ramach zadania pn. „Biesiada Folkloru Ziemi Kaliskiej 2022”, które dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.