Jolanta Łukaszewska hafciarka z Goliny

18 grudnia 2023
Jolanta Łukaszewska

Jolanta Łukaszewska z Goliny jest hafciarką ludową, propagującą od ponad dwudziestu lat regionalny haft nasnuwany tzw. Snutkę Golińską. Bierze udział w wystawach, promując i popularyzując regionalne hafty. Wielokrotnie prowadziła bezpłatne warsztaty nauki haftu nasnuwanego w Golinie i w gminie Jarocin. Jolanta Łukaszewska, jako jedna z dwóch inicjatorek obok Zofii Talarowskiej z Goliny, podjęła w 2021 roku działania w kierunku wpisania Snutki Golińskiej na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, prowadzoną przez Narodowy Instytut Dziedzictwa przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Snutka Golińska została wpisana na powyższą Listę w 2022 roku, a w październiku 2023 odbyła się uroczysta Gala, podczas której Jolanta Łukaszewska z inicjatorami wpisu odebrała certyfikat.

Zofia Talarowska i Jolanta Łukaszewska z Goliny

Zofia Talarowska i Jolanta Łukaszewska z Goliny

Jolanta Łukaszewska poprowadziła w tym roku w Szkole Podstawowej im. Heleny Moszczeńskiej w Golinie 7-miesięczne warsztaty nauki haftu nasnuwanego dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Programu „Mistrz Tradycji”, a zorganizowane przez CKiS w Kaliszu. Nauka przyczyniła się do przekazania tej sztuki ludowej kolejnym kilkunastu depozytariuszom dziedzictwa kulturowego. Po zakończeniu powyższych zajęć Jolanta Łukaszewska prowadziła warsztaty projektowania Snutki Golińskiej. Więcej Facebook.com/SnutkaGolińska/

Wystawa powarsztatowa snutki golińskiej w Golinie

Wystawa powarsztatowa snutki golińskiej w Golinie

Pasją Jolanty Łukaszewskiej jest Snutka Golińska. Piękno tego tradycyjnego wielkopolskiego haftu zainspirowało regionalną hafciarkę, by kontynuować nauczanie innych hafciarek i popularyzację Snutki. Od lat przekazuje swoją wiedzę i umiejętności następnym pokoleniom, dzieli się swoim doświadczeniem i pomysłami. W tym celu poprowadziła kilkumiesięczne warsztaty, dostała się do Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie, a także zainicjowała wpisanie Snutki Golińskiej na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Swoim działaniem nieustannie przyczynia się do umocnienia pozycji wielkopolskiego haftu nasnuwanego i zachowania dziedzictwa regionalnego.

Jolanta Łukaszewska Brzeziny 2018

Jolanta Łukaszewska Brzeziny 2018