Dożynkowa Estrada w Choczu

22 sierpnia 2022
Zespół Pieśni i Tańca Tursko

Zespół Pieśni i Tańca Tursko

Estrady Folkloru, plenerowe koncerty ludowe organizowane w Kaliskiem od blisko pięćdziesięciu lat, w 2022 roku zajechały do trzech miejscowości. Ostatnie tegoroczne letnie spotkanie odbyło się w Choczu, pięknym miasteczku koło Pleszewa. Sobota 20 sierpnia okazała się dobrym dniem do prezentacji sześciu grup śpiewaczych, tanecznych i kapel, a także twórczyń ludowych z regionu. Chocz zaprosił także na Dożynki Parafialno-Gminne.

tańce i hulańce

tańce i hulańce

W programie wydarzenia znalazły się: obrzęd dożynkowy z pieśniami i muzyką „Kaliny” z Blizanowa oraz występy regionalnych zespołów. Na plenerowej scenie koło szkoły ludowe utwory zaśpiewały i zagrały zespoły z Południowej Wielkopolski: „Cekowianki” i „Kalina” z Blizanowa z Kapelą ludową z kaliskiego, połączone „Jankowianie Zaleśni” i „Łąkocanie” z powiatu ostrowskiego, a także „Dąbrowianki” spod Jarocina. Z ziemi pleszewskiej zawitał Zespół Pieśni i Tańca „Tursko”, który działa ponad pięćdziesiąt lat w gminie Gołuchów. Pokazał swoje regionalne i oryginalne tańce, muzykę graną na żywo, śpiewy i stroje.

targi sztuki - snutki Joli Łukaszewskiej

targi sztuki – snutki Joli Łukaszewskiej

Podczas Estrady miały także miejsce targi sztuki ludowej, na których swoje dzieła pokazywały twórczynie z jarocińskiego i z Turska. Bogato prezentowane były snutki golińskie przez Zofię Talarowską i Jolantę Łukaszewską z Goliny oraz Hannę Bartkowiak z Jarocina, córkę znanej hafciarki Janiny Patelki. Haft nasnuwany jest naszym regionalnym skarbem, wpisanym w 2021 roku na Krajową Listę Dziedzictwa Niematerialnego. Haft angielski wyszywany m.in. na poszewkach prezentowała Danuta Wróblowa z Goliny. Koronkę frywolitkę w formie ozdób i serwetek przywiozła do Chocza Aleksandra Klimek z Jarocina. Po raz pierwszy na targach zaistniała mieszkająca w Tursku Teresa Nowicka prezentacją serwet i obrusów z włóczki.

Dąbrowianki

Dąbrowianki

Występy regionalnych zespołów i pokazy twórczości podziwiali mieszkańcy miasta Chocz i okolicznych miejscowości, przybyli goście i przedstawiciele władz, uczestniczący w Dożynkach Parafialno-Gminnych. Imprezę zapowiadał Krzysztof Rospondek.

Dziękujemy za udział w ostatniej w tym roku Estradzie Folkloru – najważniejszym spotkaniu z kulturą tradycyjną Południowej Wielkopolski. Plakat Estrad Folkloru 2022 zaprojektował Krzysztof Rospondek. Scenografię przygotował Tomasz Sadło z CKiS w Kaliszu. Estradę Folkloru przygotowali Anna Gałczyńska z CKiS w Kaliszu i gospodarze w Choczu z dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Patrycją Woźniak-Konecką na czele. Dziękujemy Miastu i Gminie Chocz za współorganizację.

Tekst i fot. Anna Gałczyńska

Więcej zdjęć na facebook.com/Folklor południowej Wielkopolski

Cekowianki w Choczu 2022

Cekowianki w Choczu 2022

 

Kalina z Blizanowa z programem dożynkowym

Kalina z Blizanowa z programem dożynkowym

 

Łąkocanie i Jankowianie Zaleśni

Łąkocanie i Jankowianie Zaleśni

 

Tursko

Tursko

 

Danuta Wróbel, Zofia Talarowska i Jolanta Łukaszewska

Targi sztuki ludowej – Ola Klimek, Danuta Wróbel, Zofia Talarowska i Jolanta Łukaszewska

 

plakat estrada folkloru 2022

plakat estrada folkloru 2022, proj. Krzysztof Rospondek


Organizator: Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu

 

Współorganizator:  Gminny Ośrodek Kultury w Choczu


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

logoMKiDN_kolor


Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.


Partner medialny: Radio Centrum radioCENTRUM_106.4     


Partner Wydarzenia: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS