Wielkopolska reprezentacja na Dożynkach Prezydenckich w Warszawie

24 września 2021
Kosynierzy i Wieniec 2021

Kosynierzy i Wieniec 2021

Wielkopolski wieniec jak co roku wziął udział w „Konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej”. Tegoroczne święto dożynkowe odbyło się ponownie na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie w dniach 18-19 września. Dzieło autorstwa mistrza słomkarstwa Piotra Barańczaka ośpiewała i otańczyła Grupa Wieńcowa z zespołu KOSYNIERZY z Jankowa Przygodzkiego wraz z Kapelą Koźlarską z Przygodzic (Leszek Łuczak i Roman Gosławski) i Zbąszynia (Jan Prządka).

 

Wieniec dożynkowy 2021

Wieniec dożynkowy 2021

Wieniec dożynkowy z Wielkopolski przygotował artysta ludowy Piotr Barańczak wraz z żoną Marią, rodziną i sąsiadami. Państwo Barańczakowie mieszkają we wsi Trzemeszno koło Rozdrażewa w powiecie krotoszyńskim. Wieniec jest szyty z całej długości słomy żytniej, razem z kłosami tego zboża. Twórcy przyozdobili go kwiatami ułożonymi z kłosów pszenicy, kwiatami zatrwianów, kłosami owsa i pszenicy, wiązankami lnu i owocami jarzębiny. Poszycie stanowi tło dla sześciu ramion Wieńca, wychodzących od okrągłej podstawy aż do szczytu. Ramiona wykonane są z wiązanych kłosów pszenicy – na zewnątrz, oraz owsa – od środka. Środek wieńca wypełniają wiązanki pszenicy, owsa, jęczmienia i zatrwianów. Artyści ludowi powiązali Wieniec powrozami ze słomy i naturalnymi sznurkami.

Wielkopolski Wieniec wraz z Grupą wieńcową i Zespołem ludowym wziął udział w sobotnim konkursie (WIĘCEJ). Grupa wieńcowa złożona z tancerzy Zespołu Tańca Ludowego KOSYNIERZY z Jankowa Przygodzkiego (Gmina Przygodzice, powiat ostrowski) prezentowała się w repertuarze i strojach z Zachodniej Wielkopolski. O wieńcu opowiadała kierowniczka grupy Agata Niedzielska. W Kapeli znalazło się trzech muzyków z Przygodzic (powiat ostrowski) i ze Zbąszynia (powiat nowotomyski): Leszek Łuczak na skrzypcach oraz Roman Gosławski i mistrz Jan Prządka na tradycyjnych wielkopolskich kozłach weselnych. Komisja konkursowa pod przewodnictwem dr Barbary Fedyszak-Radziejowskiej, Doradcy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, z udziałem Agaty Kornhauser-Dudy, spośród 13 województw uhonorowała wieńce przygotowane w województwach opolskim (III miejsce), podkarpackim (II miejsce) oraz podlaskim (I miejsce).

OGLĄDAJ Grupa wieńcowa z Wielkopolski na Dożynkach Prezydenckich 2021 w Warszawie

Drugiego dnia Dożynek przedstawiciele Województwa Wielkopolskiego wzięli udział w poświęceniu Wieńca, Mszy, w korowodzie oraz w Ceremoniale Dożynkowym z udziałem Pary Prezydenckiej na terenie dziedzińca Pałacu Prezydenckiego. Samorząd reprezentował pan Szymon Wdowczyk, zastępca dyrektora Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi UMWW. Całość koordynowała Anna Gałczyńska z kaliskiego CKiS. To dziesiąty Wieniec dożynkowy upleciony przez Piotra Barańczaka, a przygotowywany przez Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu dla Województwa Wielkopolskiego. W poprzednich latach dożynkowe dzieła kilkukrotnie były nagradzane drugimi i trzecimi miejscami w konkursie. Tegoroczna kompozycja wraz z Grupą Wieńcową uczestniczyła tylko w Dożynkach Prezydenckich. Wojewódzkie święto plonów nie odbyło się ze względu na pandemię.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

FOTO z Dożynek Kancelaria Prezydenta

Foto z Konkursu Kancelaria Prezydenta

Na zakończenie Dożynek wieńce prezentowane były przed Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu. Przez następne kilka dni można je oglądać w pobliskim Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Zespół „Kosynierzy”, działający od 2013 roku, tworzy ok. 60 tancerzy, w wieku od 6 do 25 lat, zamieszkujących Janków Przygodzki, okoliczne wsie i miasto Ostrów Wielkopolski. Prezentują tańce narodowe, wielkopolskie oraz lubelskie tańce regionalne, tradycyjne obrzędy ludowe, takie jak dożynki wielkopolskie, ośpiewywane zwyczajowymi pieśniami, czy noc świętojańska. Tańczą w strojach wielkopolskich z okolic Dąbrówki Wielkopolskiej, a także w strojach krakowskich oraz lubelskich. Za swoje wyjątkowe artystyczne osiągnięcia otrzymali już Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego. Kierownikiem i choreografem zespołu jest zawodowy instruktor Agata Niedzielska.

Anna Gałczyńska


Więcej o WIEŃCU

mistrz Piotr Barańczak

mistrz Piotr Barańczak

WIELKOPOLSKI WIENIEC 2020

Wieniec dożynkowy 2020 z Grupą wieńcową

Warszawa, 19/09/2020. Palac Prezydencki. Dozynki Prezydenckie. Konkurs na najladniejszy wieniec dozynkowy o nagrode Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z udzialem Malzonki Prezydenta Agaty Korhauser-Dudu.
Fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP

 

WIELKOPOLSKI WIENIEC 2019

Wieniec dożynkowy i Grupa wieńcowa 2019 w Spale

Wieniec dożynkowy i Grupa wieńcowa 2019 w Spale

Piotr Barańczak z Wieńcem w 2019

Piotr Barańczak z Wieńcem w 2019

 


Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.