Estrada Folkloru 2022 w Żegocinie – fotorelacja

4 lipca 2022

Po dwóch latach przerwy Estrada Folkloru powróciła 2 lipca 2022 do Żegocina k. Pleszewa, w gościnne progi Ośrodka Kultury. Koncert ludowy odbył się w ramach 23. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych. Zagrały, zaśpiewały i zatańczyły zespoły ludowe z Rumunii, Serbii i Słowacji oraz z Południowej Wielkopolski.

Dwanaście zespołów tanecznych i grup śpiewaczych oraz kapel pokazywało swoje umiejętności na scenie plenerowej przed licznie zgromadzoną publicznością. Widzowie mogli zobaczyć trzy młodzieżowe grupy z południa Europy, czyli Zespół Folklorystyczny „Plaiurile Simburestiului” z Simburesti (Rumunia), Zespół Folklorystyczny „Sloboda” z Rumenki (Serbia) oraz Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Zemplinik” z Michalovec (Słowacja). Artyści ludowi z zagranicy przyjechali na zaproszenie Stowarzyszenia Miłośników Kultury Ludowej w Potarzycy specjalnie na festiwal, który swój finał miał dzień późnej 3 lipca w Jarocinie. W Żegocinie zaprezentowały się także polskie grupy, m.in. zespoły śpiewacze z tradycyjnymi pieśniami wielkopolskimi.

 

Więcej zdjęć z Żegocina na FB/Folklor południowej Wielkopolski

 

Kapela dudziarska SNUTKI

Kapela dudziarska SNUTKI

Wystąpili: kaliskie „Brzezinianki” i „Koźminiacy”, krotoszyńskie „Kobierzanki” i „Łagiewniczanie” FILM, „Doruchowianie” i śpiewak solista Lech Owczarek z Doruchowa spod Ostrzeszowa FILM. Grały kapele: Kapela Ludowa „Brzeziny” FILM, Kapela Dudziarska „Snutki” i Kapela Ludowa z Żegocina. Polskie tańce pokazywały dwie grupy Zespołu Folklorystycznego „Snutki” z Potarzycy – grupa dorosłych – poloneza, a grupa młodzieżowa – kujawiaka z oberkiem.

Targi sztuki ludowej

Targi sztuki ludowej

Na targach sztuki ludowej prezentowane były regionalne hafty nasnuwane wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa (Hanna Bartkowiak, Zofia Talarowska), haft angielski (Danuta Wróbel), koronki frywolitki (Aleksandra Klimek), plastyka obrzędowa (Jolanta Majorowicz, Honorata Majorowicz-Dahlke), rzeźba w drewnie (Marianna Iwińska, która wyrzeźbiła statuetki dla każdego zespołu). Imprezę poprzedzały warsztaty rzeźbiarskie oraz pokazy kulinarne KGW, organizowane przez Ośrodek Kultury wspólnie z Wielkopolską Izbą Rolniczą. Na zakończenie odbyła się zabawa przy muzyce z różnych stron świata. Estradę Folkloru prowadziła Bernadeta Matysiak. Podczas Estrady można było także nabyć książki do samodzielnego śpiewania i grania „Śpiewnik ludowy. Pieśni z płyty Biesiady Folkloru Ziemi Kaliskiej 1998-2014”.

„SLOBODA” – Rumenka (Serbia)

„SLOBODA” – Rumenka (Serbia)

Było to kolejne spotkanie z kulturą tradycyjną Południowej Wielkopolski. Plakat Estrad Folkloru 2022 zaprojektował Krzysztof Rospondek. Scenografię przygotował Tomasz Sadło z CKiS w Kaliszu. Imprezę nagłaśniał Darek Juszczak i ekipa techniczna z CKiS. Estradę Folkloru przygotowali Anna Gałczyńska z CKiS w Kaliszu i gospodarze w Żegocinie z dyrektor Ośrodka Kultury Zofią Zawadą na czele.

 

 

Organizator – Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu

Współorganizator – Ośrodek Kultury w Żegocinie

tekst i fot. Anna Gałczyńska

Doruchowianie

Doruchowianie

Łagiewniczanie

Łagiewniczanie

„PLAIURILE SIMBURESTIULUI” – Simburesti (Rumunia)

„PLAIURILE SIMBURESTIULUI” – Simburesti (Rumunia)

Koźminiacy

Koźminiacy

Brzezinianki

Brzezinianki

Kapela Brzeziny

Kapela Brzeziny

Kobierzanki

Kobierzanki

 


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

logoMKiDN_kolor


Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.


PARTNER MEDIALNY Radio Centrum radioCENTRUM_106.4   


Partner Wydarzenia: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS