Estrada Folkloru 2022 w Cekowie i jubileusz Cekowianek – fotorelacja

21 czerwca 2022
Głogowianie

Głogowianie

Pierwsza z trzech Estrad Folkloru 2022 odbyła się w gminnej wsi Ceków na wschód od Kalisza. W piekącym skwarze niedzielnego czerwcowego popołudnia usłyszeliśmy regionalne śpiewy i melodie tradycyjne zespołów ludowych. Zobaczyliśmy piękne tańce i stroje ludowe. A miejscowy Zespół Śpiewaczy „Cekowianki” świętował jubileusz 20-lecia działalności.

W Estradzie Folkloru wzięły udział zespoły ludowe z Południowej Wielkopolski, które przybyły na zaproszenie CKiS w Kaliszu oraz świętujących „Cekowianek”.

Brzezinianki

Brzezinianki

Piosenki tradycyjne z regionu śpiewały zespoły: z powiatu kaliskiego „Cekowianki”, „Brzezinianki”, „Korzeniewianki”, „Ale Babki” z Kościelca, „Liskowianie”, a także „Biadkowianki” i „Lutogniewiacy” spod Krotoszyna, a z powiatu ostrowskiego Zespół z Kociny. „Głogowianie” spod Raszkowa pokazali fragment zwyczaju mięsopustnego z lokalnymi tańcami.

 

 

Marianna Iwińska rzeźba w drewnie

Targi sztuki ludowej – Marianna Iwińska rzeźba w drewnie

Podczas Estrady miały także miejsce targi sztuki ludowej, na których zaprezentowało się ośmioro twórców regionalnych. Piotr i Maria Barańczakowie z Trzemeszna pokazywali wyroby ze słomy, Zofia Talarowska i Jolanta Łukaszewska z Goliny – hafty nasnuwane, wpisane na Krajową Listę Dziedzictwa Niematerialnego, Donata Kaczocha z Głogowej – koronkę frywolitkę, Halina Wałęsa z Nowej Wsi – bibułkarstwa, Jolanta Majorowicz i Honorata Majorowicz-Dahlke z Kalisz – tradycyjne papierowe ozdoby, a Marianna Iwińska z Jabłkowa – rzeźbę w drewnie. Występy regionalnych zespołów i pokazy twórczości podziwiali mieszkańcy Cekowa i okolicznych wsi, przybyli goście i przedstawiciele władz.

Estrada Folkloru 2022 w Cekowie

Estrada Folkloru 2022 w Cekowie

Po występach Estrady Folkloru na scenie swoje święto 20-lecia Zespołu obchodziły „Cekowianki”, którym wszyscy goście, w tym dyrektor i przedstawiciele Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu – złożyli gratulacje i życzenia. Dalsza część obchodów jubileuszowych przeniosła się do Sali OSP.

Cekowianki

Cekowianki

 Więcej zdjęć na FB Folklor południowej Wielkopolski

Liskowianie

Liskowianie

Na wydarzenie 19 czerwca na placu przy budynku OSP zaprosili: Gminne Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Cekowie-Kolonii oraz Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Plakat tegorocznych Estrad Folkloru zaprojektował Krzysztof Rospondek, który również zapowiadał imprezę w Cekowie. Scenografię przygotował Tomasz Sadło z CKiS w Kalisza. Wydarzenie nagłaśniał akustyk Dariusz Juszczak wraz z ekipą techniczną CKiS w Kaliszu. Estrady Folkloru to najważniejsze spotkania z kulturą tradycyjną Południowej Wielkopolski.

Tekst i fot. Anna Gałczyńska

Korzeniewianki

Korzeniewianki

Biadkowianki

Biadkowianki

Zespół z Kociny

Zespół z Kociny

Lutogniewiacy

Lutogniewiacy

 

plakat estrada folkloru 2022

plakat estrada folkloru 2022


Organizator: Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu


Współorganizator: Gminne Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Cekowie-Kolonii


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

logoMKiDN_kolor


 

Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

 


Partner medialny: Radio Centrum radioCENTRUM_106.4     


Partner Wydarzenia: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS 

zaiks logo